Wicepremier w Bytomiu. Powstanie program "Miasto Plus"

Jarosław Gowin odwiedził Bytom. Podczas swojej wizyty przedstawił lidera śląskiego zespołu, który ma pracować nad programem "Miasto Plus". Porozumienie ma wkrótce ujawnić jego szczegóły.

Byt jaroslaw gowin i tomasz olszewski w bytomiu

Partia Jarosława Gowina przygotowuje ofertę rozwojową dla polskich miast. Jej propozycje będą adresowane zarówno do dużych metropolii, jak i mniejszych miejscowości, w tym także dla takich ośrodków, jak Bytom, które tracą swoje funkcje społeczno-gospodarcze. Twórcy programu chcą znaleźć sposób na rozwiązanie takich problemów, jak smog, chaos przestrzenny, komunikacja, czy edukacja.

Liderami projektu w skali całego kraju są Jadwiga Emilewicz - minister przedsiębiorczości i technologii, Marcin Ociepa - wiceminister przedsiębiorczości i technologii oraz Jakub Banaszek - zaledwie 28-letni prezydent Chełma, najmłodszy wśród prezydentów polskich miast.

Nad rozwiązaniami dla Śląska będzie pracować Tomasz Olszewski, będący w minionej kadencji przewodniczącym Rady Miejskiej w Tarnowskich Górach, a obecnie doradzający Jarosławowi Gowinowi w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. - Wykorzystuję jego naprawdę bardzo rzadkie kompetencje do tego, żeby stanął on na czele śląskiego zespołu, który przygotuje program adresowany do miast - powiedział wicepremier podczas wizyty w Bytomiu.

- Bardzo poważnie podejdziemy do prac tego zespołu i będziemy zapraszać przedstawiciela każdego z miast, żeby program miał wymiar lokalny oraz był merytoryczny. Natomiast na pewno będzie tam jedna rzecz się tam przewijać, czyli solidna współpraca pomiędzy Warszawą a poszczególnymi samorządami - wyjaśnił Tomasz Olszewski. - Myślę, że następna kadencja, to będzie kadencja, która będzie się odznaczać ścisłą współpracą z samorządowcami. Musimy ją poprawić, a ja, jako były samorządowiec jestem w stanie zarekomendować sposób, w jaki to osiągnąć, a pan premier gwarantuje, że uda nam się to w sposób skuteczny zrealizować - stwierdził lider śląskiego zespołu "Miasto Plus".

Szczegółowe założenia ogólnopolskiego programu mają zostać przedstawione 12 lipca w Chełmie. - Uruchamiamy specjalny portal, poprzez który mieszkańcy polskich miast będą mogli zgłaszać propozycje do programu. Liczymy także na aktywny udział mieszkańców Bytomia - zapowiedział Jarosław Gowin.

Wicepremier spotkał się w Bytomiu z zastępcą prezydenta miasta Waldemarem Gawronem. W trakcie swojej wizyty odniósł się do kwestii rewitalizacji. Jego zdaniem o ile Górny Śląsk dobrze poradził sobie z transformacją przemysłu, to Bytom wciąż boryka się z poważnymi problemami rozwojowymi. - Będę rozmawiać z panem prezydentem i liczę na jasne wskazówki, jakie są oczekiwania samorządowców wobec rządu - powiedział Jarosław Gowin. Ponadto jako minister nauki i szkolnictwa wyższego stwierdził, że są szanse na odstąpienie od zamiaru likwidacji tutejszego wydziału zamiejscowego Akademii Sztuk Teatralnych, gdyż w przypadku innych polskich uczelni udawało się zmienić podobne decyzje.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Maciej Bartków

„Najlepsze czasy dla miasta? SLD zrobiło bytomian w bambuko”

Byt 01strajk

Strajk Kobiet w Bytomiu 28.01.2021. Marsz...

Byt wystapienie grzegorza tobiszowskiego

Tobiszowski chce zamrożenia systemu emisji CO2,...

Byt tomasz olszewski

Przeniosą urząd z Warszawy do Bytomia?

Byt strajk nauczycieli bytom

Za nami pierwszy tydzień strajku nauczycieli....

Byt glosowanie urna

Bytomianie jednak się zmobilizowali [FREKWENCJA...

Byt bartyla mownica

Bartyla oberwał po wypłacie