W Szombierkach serwują bezpłatne obiady dla potrzebujących

Na gastronomicznej mapie Bytomia pojawił się kolejny punkt. To Jadłodajnia Kuchnia „Rodzina”, prowadzona przez Caritas Diecezji Gliwickiej.

Byt jadlodajnia szombierki

Nowy lokal gastronomiczny otwarto w środę, 3 lipca. Jest jednym z dziesięciu miejsc tego typu w Bytomiu. Mieści się przy ul. Skromnej 1/14 w Szombierkach, tuż obok kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa. Jego powstanie stanowi efekt współpracy Caritas z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie.

Jadłodajnia serwuje tradycyjne dania kuchni polskiej. Powstała z myślą o osobach potrzebujących, które otrzymają bezpłatny posiłek. Jak to zrobić? Wystarczy zgłosić się po specjalny talon wydawany przez pracowników socjalnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Bytomiu. Po dokonaniu weryfikacji danej osoby, pracownik MOPR przekaże jej talon na obiady na konkretny miesiąc. Jak zaznacza Krzysztof Skuza, kierownik działu pomocy środowiskowej Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Bytomiu, tą formą wsparcia objęte zostaną osoby będące w trudnej sytuacji materialnej. Obiad otrzymany w jadłodajni jest często ich jedynym posiłkiem w ciągu całego dnia.

Przypomnijmy, że pierwsze jadłodajnie prowadzone przez Caritas powstały w Bytomiu w 2017 roku. Osoby potrzebujące otrzymają ciepły posiłek w lokalach mieszczących się przy ul. Wojciechowskiego 9b/9, Bończyka 16/3, ul. Św. Piotra 9/18, Konstytucji 72 oraz w Centrum Integracji Społecznej przy ul. Miarki. Dodatkowo, jeszcze cztery inne placówki gastronomiczne zlokalizowane na terenie Bytomia także podpisały umowę z MOPR, na mocy której zapewniają posiłki osobom w trudnej sytuacji materialnej.

Podobne lokale funkcjonują w wielu miejscach diecezji gliwickiej. Szacuje się, że dziennie wydawanych jest ok. 700 posiłków. Co ciekawe, w pobliskim Zabrzu potrzebujący mieszkańcy, zarówno osoby starsze jak i niepełnosprawne, mogą dodatkowo wystąpić o dowóz płatnego obiadu do domu. Koszt takiego posiłku wynosi 11 lub 11,5 złotych. Cena ta jest uzależniona od ilości zamówionych posiłków w tygodniu. Warto zaznaczyć, że obiady te dofinansowane są przez gminę.

fot. Hubert Klimek / UM Bytom

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Swiatelko do nieba na placu Sobieskiego

Ile bytomianie zebrali dla WOŚP?

Polana w lesie

Nadleśnictwo chce mocno przerzedzić bytomski las

Tramwaj i choinka

Z Bytomia na Sylwester z Polsatem tramwajem

Ulica Miarki, Bytom

Ulica Miarki. Nowa organizacja ruchu już na stałe

Nominacja Wiesława Kukuły do stopnia generała broni

Trzecia gwiazdka dla generała Wiesława Kukuły, dowódcy WOT

Ul. Dworcowa w Bytomiu

Przebudowa ul. Dworcowej. Co nas czeka? Niedługo konsultacje

Alicja Omięcka

Podwyżki dla pracowników Kolei Śląskich już od 1.10.2021!