Nowe życie modernistycznej perły [ZDJĘCIA]

Jeden z najciekawszych przykładów architektury modernistycznej w Bytomiu przeszedł gruntowny remont. Budynek odzyskał swoją pierwotną bryłę i dziś zachwyca na nowo.

Byt centrum integracji spolecznej 08

{gallery}galerie-news/2019/07/otwarcie-cis{/gallery}

Budynek przy ul. Miarki 10 zaprojektował w 1929 roku architekt A. Thoms dla Niemieckiego Związku Pracowników Handlowych. W tym okresie ulica Miarki była wielkim placem budowy. Autor w swoim projekcie całkowicie odrzucił klasyczne wzorce, podczas gdy twórcy większości budynków przy ul. Miarki wybiórczo czerpali z idei modernizmu. W latach pięćdziesiątych dokonano zmiany sposobu użytkowania obiektu i od tej pory służył on poradni przeciwgruźliczej. W późniejszym okresie zwiększono jego powierzchnię poprzez nadbudowę zachodniego skrzydła o dodatkowe piętro i rozbudowę w kierunku południowym. Wpłynęło to negatywnie na estetykę i konstrukcję obiektu.

W ostatnich latach do budynku przy ul. Miarki wprowadziło się Centrum Integracji Społecznej. Dzięki środkom na rewitalizację miasta udało się naprawić to, co zepsuto po wojnie, a instytucja zyskała siedzibę dostosowaną do swoich potrzeb. Projekt przebudowy przygotowało biuro Hornik Chmura Architektura z Katowic, które postanowiło rozebrać nadbudówkę i zewnętrzny szyb windy, przeprowadzić renowację klinkierowej elewacji, odtworzyć oryginalną stolarkę oraz zrekonstruować stalowe detale, jak maszt flagowy i barierki. Wewnątrz przebudowano klatkę schodową, w której znalazło się miejsce na szyb windy oraz zmodyfikowano układ pomieszczeń, uzyskując maksymalnie dużo przestrzeni dla pracowni zawodowych, natomiast w zachodnim skrzydle utworzono dużą salę konferencyjną z ruchomą ścianą pozwalającą podzielić ją na dwie mniejsze salki.

Pod koniec czerwca siedziba CIS została otwarta po trwającej rok inwestycji. Przebudowa była elementem projektu dofinansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego oraz z budżetu państwa. Całkowita wartość projektu wynosi 6 mln zł, z czego dotacje stanowią aż 5,6 mln zł. W zmodernizowanym budynku CIS będzie prowadzić aktywizację zawodową osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Do końca marca 2020 r. wsparcie ma otrzymać 200 osób.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Woz strazacki karetka

Bytom przekazuje karetkę i wóz strażacki dla Ukrainy

Potrącenie na przejściu dla pieszych

Potrącenie kobiety na przejściu dla pieszych

Swiatelko do nieba na placu Sobieskiego

Ile bytomianie zebrali dla WOŚP?

Polana w lesie

Nadleśnictwo chce mocno przerzedzić bytomski las

Tramwaj i choinka

Z Bytomia na Sylwester z Polsatem tramwajem

Ul. Dworcowa w Bytomiu

Przebudowa ul. Dworcowej. Co nas czeka? Niedługo konsultacje

Alicja Omięcka

Podwyżki dla pracowników Kolei Śląskich już od 1.10.2021!