Piłka nożna: Szombierki trenują i zaczynają obchody 100-lecia

Nie tylko w Polonii Bytom skończyła się wakacyjna laba. Do pracy wrócili także piłkarze Szombierek Bytom. Jednocześnie klub przygotowuje się do obchodów 100-lecia, a pierwszy akcent już w najbliższą sobotę.

Ten rok jest wyjątkowy dla klubu Szombierki Bytom, który świętuję okrągłą, setną rocznicę istnienia klubu. Wszystko zaczęło się w 1919 roku, gdy utworzono Towarzystwo Sportowe Szombierki. Pierwszym prezesem był Wiktor Maks, a na pierwszy mecz kibice musieli trochę poczekać, bo odbył się dopiero w 1920 roku. Rywalem była wówczas... Polonia Bytom, a pojedynek rozegrano na terenie dzisiejszego placu Sobieskiego. Drużyna z Szombierek zwyciężyła 4:1.

TS Poniatowski początkowo rywalizował w ligach niemieckich. Pierwszy trudny moment przyszedł wraz z wybuchem II wojny światowej, bo zawieszono działalność. Po jej zakończeniu szybko reaktywowano klubu pod nazwą Robotniczy Klub Sportowy Szombierki, a cztery lata później był debiut w najwyższej klasie rozgrywkowej w Polsce.

Różnie układały się losy "Zielonych", którzy byli wspierani przez miejscową kopalnię. Pierwszy wielki sukces przyszedł w 1965 roku, gdy drużyna wywalczyła wicemistrzostwo Polski. Na przebicie tego osiągnięcia kibice czekali piętnaście lat. W 1980 roku drużyna prowadzona przez Huberta Kostkę zszokowała cały kraj, zdobywając mistrzostwo Polski. Do dziś to największy sukces w 100-letniej historii.

Dziś Szombierki grają w IV lidze, choć dwanaście lat temu było duże ryzyko, że znikną z piłkarskiej mapy Polski. Na szczęście tak się nie stało. Klub z Modrzewskiego wystartował od B-klasy i w krótkim czasie dostał się nawet do III ligi, jednocześnie spłacając dawne długi. W nadchodzącym sezonie wszystkim marzy się powrót do tej klasy rozgrywkowej.

Za granicą było za drogo

To tyle w dużym skrócie o historii jednego z najważniejszych klubów sportowych w Bytomiu. W kasie Szombierek się nie przelewa, co ma przełożenie na obchody 100-lecia. Będzie skromnie, choć atrakcji nie zabraknie. Na początek bytomianie rozegrają sparing z Ruchem Chorzów, a więc inną legendą krajowego futbolu.

Mecz zaplanowany jest na sobotę 13 lipca o godzinie 17. Dla kibiców będzie to okazja, by powspominać dawne czasy, ale także zobaczyć w akcji przebudowywaną drużynę. Niestety, przeciwnik też ma swoje problemy i po trzech spadkach z rzędu szykuje się do startu w III lidze.

Co ciekawe, początkowo był pomysł, by do Bytomia sprowadzić zagraniczny klub. Pamiętać bowiem należy, że Szombierki osiem razy startowały w europejskich pucharach, a w dorobku mają m.in. zwycięstwo 11:0 nad szwajcarskim FC Lugano, wyeliminowanie tureckiego Trabzonsporu, czy zacięty dwumecz z Feyenoordem Rotterdam. To właśnie m.in. w Holandii szukano rywala na 100-lecie.

- Szukaliśmy początkowo "zagranicznej opcji" do rozegrania jakiegoś urodzinowego meczu. Okazuje się jednak, że nas na to nie stać. Nie będziemy w stanie zapewnić takiej drużynie choćby zawrotu kosztów za przejazd, czy zakwaterowanie - mówił niedawno w portalu sportslaski.pl prezes Tomasz Buczyk.

Mecz z Ruchem będzie tylko wstępem do świętowania. Najważniejszym punktem obchodów będzie festyn dla kibiców i mieszkańców Szombierek. Na razie wiadomo tylko, że odbędzie się w sierpniu. Szczegółowy harmonogram imprezy i jej data dopiero zostaną ujawnione.

Trzon zostaje, ale potrzeba wzmocnień

A co słychać w drużynie, która będzie grać w IV lidze? Informowaliśmy już, że po zakończeniu poprzedniego sezonu zmieniono trenera. Radosława Osadnika zastąpił Janusz Kluge, który w przeszłości sam grał w zielonej koszulce (szczegóły TUTAJ). Szkoleniowiec postawił sobie ambitny cel, bo chce awansować do III ligi, a jednocześnie walczyć o okręgowy Puchar Polski. Do tego jednak potrzebuje wartościowych piłkarzy.

Pierwszy trening odbył się w poniedziałek 8 lipca. Stawiło się na nim 24 zawodników. Nie brakowało nowych twarzy, ale klub na razie nie ujawnia ich personaliów. Na konkrety w sprawie transferów trzeba cierpliwie poczekać. Wiemy natomiast, którzy gracze z poprzedniego sezonu nadal chcą grać przy Modrzewskiego.

Kamil Thiel, Tomasz Rybak, Szymon Cichecki, Bartłomiej Gwiaździński, Dominik Cieszyński, Karol Pstuś, Remigiusz Malicki, Daniel Pietrycha oraz Tomasz Balul zadeklarowali pozostanie w klubie. To dobra wiadomość dla kibiców, bo większość z nich to trzon drużyny. Kilka wzmocnień może sprawić, że "Zieloni" będą jednym z głównych kandydatów do awansu.

Pierwsze odpowiedzi, czy jest to realne, poznamy w trakcie letnich sparingów. Tych będzie siedem. Najpierw wspomniane starcie z Ruchem Chorzów, a potem kolejno Jastrząb Bielszowice (16.06), Wilki Wilcza (20.07), Futbiko America U-19 (24.07), Gwarek Tarnowskie Góry (27.07), Kuźnia Ustroń (31.07) oraz Orzeł Miedary (3.08).

Inauguracja IV ligi odbędzie się 10 sierpnia na stadionie w Szombierkach, a rywalem będzie Warta Zawiercie. Tydzień później bytomianie jadą na mecz z Unią Kosztowy, by następnie ugościć Unię Dąbrowa Górnicza.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

III liga: "Zielu" bohaterem Polonii, a...

Piłka nożna: Polonia już gra i testuje

Hokej: za mocni na najsłabszych, za słabi na...

Komornik zapukał do Szombierek

Bytomski5 polonia lodowisko

Bytomskie lodowisko zamknięte. Będą grać na...

Bytomski5 nadzieja bytom

Piłka nożna wraca na Karb. Nadzieja szuka juniorów

Hokeiści zakończyli sezon