Ruszył Bytomski Budżet Obywatelski. Zgłoś swój pomysł!

Cztery miliony złotych przeznaczy Bytom na projekty, które zaproponują sami mieszkańcy. Budżet Obywatelski wraca po czterech latach.

W 2017 roku bytomski magistrat wycofał się z Budżetu Obywatelskiego, który cieszył się dużym zainteresowaniem mieszkańców. Tłumaczono to trudną sytuacją finansową. Teraz każda gmina ma obowiązek przeznaczać środki na ten cel, co reguluje specjalna ustawa. Miasta muszą przeznaczyć na BO pół procenta swoich wydatków, co w przypadku Bytomia oznacza niewiele ponad 4 miliony złotych.

Budżet Obywatelski 2019 właśnie wystartował. Mieszkańcy mogą zgłaszać swoje projekty. Wprowadzono kilka zmian w porównaniu do wcześniejszych edycji. Jedną z istotniejszych jest fakt, że nie muszą być to tylko inwestycje lub remonty, ale może to być także organizacja wydarzeń.

Chcąc zgłosić projekt, najpierw trzeba zebrać podpisy co najmniej 50 mieszkańców Bytomia. Następnie należy wypełnić prosty wniosek, w którym opiszemy swój pomysł. Pozostanie już tylko złożyć dokumenty w biurze podawczym Urzędu Miejskiego przy ul. Parkowej 2 lub za pomocą systemu elektronicznego ePUAP/SEKAP. Termin składania wniosków upływa 10 września.

Urząd Miejski po przeanalizowaniu wniosków rozpocznie głosowanie. W dniach 13-28 października bytomianie będą głosować elektronicznie i papierowo na najlepsze projekty.

Od tego roku pieniądze i projekty nie będą podzielone na dzielnice. Wszystko trafi do jednego worka. To także oznacza, że bytomianie będą mogli głosować na dowolny projekt z całego miasta.

Teraz wszystko zależy od bytomian i ich wyobraźni. W Budżecie Obywatelskim często zgłaszane są remonty ulic i chodników, budowa placów zabaw, czy boisk sportowych. To oczywiście przykłady pierwsze z brzegu, bo można proponować wiele innych inwestycji lub imprez.

Wszystkie dokumenty dotyczące Budżetu Obywatelskiego 2019 można znaleźć TUTAJ.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Woz strazacki karetka

Bytom przekazuje karetkę i wóz strażacki dla Ukrainy

Potrącenie na przejściu dla pieszych

Potrącenie kobiety na przejściu dla pieszych

Swiatelko do nieba na placu Sobieskiego

Ile bytomianie zebrali dla WOŚP?

Polana w lesie

Nadleśnictwo chce mocno przerzedzić bytomski las

Tramwaj i choinka

Z Bytomia na Sylwester z Polsatem tramwajem

Ul. Dworcowa w Bytomiu

Przebudowa ul. Dworcowej. Co nas czeka? Niedługo konsultacje

Alicja Omięcka

Podwyżki dla pracowników Kolei Śląskich już od 1.10.2021!