Podwójne roczniki wchodzą do szkół. Czy starczy miejsc w Bytomiu?

Szkoły wybrane! 16 lipca absolwenci podstawówek i gimnazjów w województwie śląskim poznali wyniki rekrutacji do szkół średnich. Nie wszyscy rozpoczną naukę w wymarzonej placówce. A jak jest w Bytomiu?

Byt samochodowka bytom

Od miesięcy polscy uczniowie żyli w strachu, że nie dostaną się do wybranej szkoły średniej. Powodem jest kwestia podwójnego rocznika. Oznacza to, że w czerwcu szkołę zakończyli zarówno absolwenci ostatniego rocznika gimnazjum, jak i ci finalizujący naukę w 8-klasowej szkole podstawowej. I faktycznie, w wielu dużych miastach pojawił się problem z miejscami w tych najbardziej elitarnych placówkach. W województwie śląskim jest w tym roku 79 tys. 186 absolwentów, a przygotowano dla nich aż 91 tys. 491 miejsc. W Bytomiu problemu nie stwierdzono. Czy jednak wszyscy dostali się do wymarzonych szkół? Niekoniecznie.

- Bytom przygotował dla absolwentów podstawówek i gimnazjów prawie 2 700 miejsc we wszystkich typach szkół. 2 243 kandydatów zakwalifikowało się do wybranych przez siebie placówek - podkreśla Małgorzata Węgiel-Wnuk, rzecznik prasowy bytomskiego magistratu.

Bytomscy uczniowie mogli złożyć swoje papiery do trzech różnych szkół średnich, a w nich do dowolnej liczby oddziałów. Jakie są wyniki naboru? - Rekrutacja w bytomskich szkołach przebiega bez problemów. Są jeszcze wolne miejsca w niektórych placówkach - mówi Barbara Freier Pniok, naczelnik Wydziału Edukacji UM.


Tradycyjnie już, licea cieszyły się największą popularnością, jednakże w każdym z nich znajdują się jeszcze wolne miejsca. I tak np. w I Liceum Ogólnokształcącym na chętnych czeka kilka miejsc w klasie o profilu ekonomicznym. Z kolei w II LO naukę mogą podjąć uczniowie, którzy chcieliby się kształcić w klasie o profilu ogólnym lub dwujęzycznym. Natomiast ci, którzy zdecydowali się na fachowe przygotowanie do wykonywania konkretnego zawodu, a nie dostali się do wybranej szkoły, mogą jeszcze liczyć na wolne miejsca w Technikum nr 4 oraz Państwowych Szkołach Budownictwa-Zespole Szkół, Zespole Szkół Mechaniczno-Elektronicznych czy Zespole Szkół Administracyjno-Ekonomicznych i Ogólnokształcących.

Ostatecznego potwierdzenia wybrania konkretnej szkoły należy dokonać do 24 lipca. Do tego dnia uczniowie muszą też dostarczyć oryginały wymaganych dokumentów. Wtedy też będzie wiadomo, ile jeszcze wolnych miejsc pozostało w bytomskich szkołach. Natomiast listy przyjętych zostaną ogłoszone 25 lipca i wtedy też rozpocznie się rekrutacja uzupełniająca, która potrwa do 31 sierpnia. Nabór do szkół ponadpodstawowych zakończy się dopiero z początkiem września. Wtedy też będzie jasne, ile osób podejmie naukę w bytomskich szkołach.

A jak sytuacja wygląda w miastach ościennych? W Rudzie Śląskiej problemu z naborem nie było. Z kolei w Świętochłowicach zostało 19 nieprzydzielonych uczniów, ale w niektórych klasach w szkołach średnich jest jeszcze 118 wolnych miejsc - zarówno w liceach, technikach, jak i szkołach branżowych.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Karetka z Bytomia w Kijowie

Bytomska karetka jest już na froncie w Kijowie

Przywrócono połączenie Bytom-Gliwice

Ponad 4500 pasażerów połączenia kolejowego Bytom-Gliwice

Koci Gościniec w Bytomiu

Bytomski Koci Gościniec w tarapatach

Aula Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej przed i po remoncie

Najpiękniejsza sala koncertowa Bytomia po renowacji

Bytom. Urząd Miejski

Bytom drugi od końca w Rankingu Gmin Województwa Śląskiego

Zrzutka - Pomóż mi uratować Mamę

Bytomiankę czeka operacja za 150 tys. zł...

Ulica Miarki w Bytomiu

Zwężenie ulicy Miarki, ograniczenie prędkości