Telewizja Polska w Bytomiu kręciła sceny do filmu

Film dokumentalny "Komandosi Wawelberga" wczesną jesienią będzie mieć premierę w TVP Historia. Niektóre sceny zostały nakręcone w Bytomiu.

Byt 3p1dfqteftk17uo1oa217odhssfvdj

Ekipa filmowa Telewizji Polskiej niedawno odwiedziła Bytom. W naszym mieście kręcono zdjęcia do filmu "Komandosi Wawelberga", który premierę będzie mieć w drugiej połowie września w TVP Historia.

Film dokumentalny będzie opowiadać historię tytułowych komandosów, którymi dowodził Tadeusz Puszczyński ps. "Konrad Wawelberg". Przed wybuchem III Powstania Śląskiego prowadzili oni działania przeciwko Niemcom. Celem było utrudnienie im przerzut wojsk na Górny Śląsk.

W tym celu przygotowano operację "Mosty". Jak opisuje bytomski historyk Tomasz Sanecki, udało się uszkodzić aż siedem mostów na najważniejszych liniach kolejowych. To znacznie utrudniło życiem Niemcom w chwili wybuchu III Powstania Śląskiego.

W Bytomiu kręcono sceny w nieistniejącym hotel Lomnitz. To w nim siedzibę miał Polski Komisarz Plebiscytowy Wojciech Korftanty. To także tam zapadła decyzja o wybuchu III Powstania Śląskiego. W filmie również zobaczymy Bytom w scenach z przyjazdu Puszczyńskiego do kwatery na Górnym Śląsku. W rolę podpułkownika wcielił się Krzysztof Kuzera.

fot. UM Bytom/Grzegorz Goik

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Bytomski Śpiący Lew

Uszkodzonego przez wandali Śpiącego Lwa poddano konserwacji

Pokojowa manifestacja na Rynku w Bytomiu

Bytomianie solidarni z Ukrainą [ZDJĘCIA]

Swiatelko do nieba na placu Sobieskiego

Ile bytomianie zebrali dla WOŚP?

Tramwaj i choinka

Z Bytomia na Sylwester z Polsatem tramwajem

Nowy arcybiskup archidiecezji katowickiej Adrian Galbas

Nowy arcybiskup diecezji katowickiej pochodzi z Bytomia!

Ul. Dworcowa w Bytomiu

Przebudowa ul. Dworcowej. Co nas czeka? Niedługo konsultacje

Alicja Omięcka

Podwyżki dla pracowników Kolei Śląskich już od 1.10.2021!