Bytom może stracić 26 milionów złotych przez decyzję rządu

Zbliża się zmiana w PIT. Rząd zdecydował o obniżeniu podatku dochodowego z 18 do 17 procent. Związek Miast Polskich wyliczył z kolei, że poszczególne miasta stracą przez to od ok. 400 tys. aż do 818 mln złotych. Bytom nie będzie tu wyjątkiem. Dlaczego?

Byt zlote pln

16 lipca Rada Ministrów przyjęła nowelizację projektu ustawy zakładającej obniżenie podatku dochodowego (podstawowej stawki PIT) z 18 do 17 procent dla wszystkich podatników oraz dodatkowe zmniejszenie PIT dla osób pracujących przez ponad 2-krotne podniesienie kosztów uzyskania przychodów. Ministerstwo finansów zapowiada, że ze zmiany skorzysta ponad 25 milionów Polaków posiadających zarówno umowę o pracę, umowę o dzieło czy zlecenie, a także prowadzących działalność gospodarczą oraz emerytów i rencistów. W jaki sposób? Otóż zmieni się wysokość naszych pensji. Przy tej samej kwocie brutto otrzymamy wyższą niż do tej pory kwotę netto.

Co jeszcze ulegnie zmianie? Jak wyjaśnia resort finansów, ponad 2 mln młodych osób do 26. roku życia nie będzie płacić PIT. W założeniu ma to pomóc w rozpoczęciu kariery. De facto może to także rodzić liczne nadużycia stosowane przez nieuczciwych pracodawców.

Czytaj dalej:


Z nowych przepisów skorzysta 25 mln osób

Nowe przepisy wejdą w życie 1 października 2019 roku. Na zmianach najbardziej skorzystają osoby, które zarabiają najmniej, czyli wszyscy osiągający dochody do 85 528,00 zł rocznie. Niestety, obniżka ta odbije się rykoszetem i uderzy w finanse samorządów. Te mogą stracić nawet przeszło 4 mld złotych. Jak ocenia Związek Miast Polskich, w 2019 roku różnica w dochodach jednostek samorządu terytorialnego może wynieść nawet 14,23 proc., w stosunku do tych z 2018 roku. W tej chwili są to jedynie dane szacunkowe.

Bytom może stracić 26 mln złotych!

Zgodnie z wyliczeniami poczynionymi przez Związek Miast Polskich Bytom straci 26,7 mln złotych, Chorzów – nieco ponad 20 mln zł, Piekary Śląskie – 10,4 mln zł, Ruda Śląska – 26,8 mln zł, Tarnowskie Góry – ok. 10 mln zł, Zabrze – 19,9 mln zł, a Katowice aż 79,6 mln zł! Najmniej straci m.in. Międzybórz, bo ok. 398 tys. zł, a najwięcej Łódź – 155 mln zł, Wrocław ok. 188 mln zł i Miasto st. Warszawa – 818 mln zł. Miasta przygotowują już listy inwestycji, których realizacja będzie musiała poczekać ze względu na mniejsze wpływy do budżetu.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Byt konwencja koalicja obywatelska

Platforma dalej bez kandydata/kandydatki

Byt wsa gliwice fot pimke

Bartyli nie udało się zablokować referendum

Byt bytom 2054

Gdzie się podziali inwestorzy?

Byt becetka koncepcja

Zabraknie 100 mln zł na Becetkę?

Byt prezydent db zaprasza

Prezydent zaprasza za publiczne pieniądze

Byt PEC 010

PEC jednak może zostać sprzedany

W środę radni będą głosować