Czym wyróżnia się nowoczesna architektura wnętrz?

Współczesne przestrzenie mieszkalne i użytkowe charakteryzuje zgrabne łączenie minimalizmu z eksponowaniem detali. Rzecz jasna określonych detali, tak, aby nie zaburzać harmonii ani proporcji, przewidzianych projektem architektonicznym. Czas poznać założenia nowoczesnej architektury wnętrz.

Byt nowoczesna architektura wnetrz

Subtelnie nakreślona przestrzeń

W nowoczesnych wnętrzach panuje ład i porządek, zaprowadzone w ściśle określonej relacji. Dzięki temu architekci są w stanie do maksimum wykorzystać dostępną przestrzeń, niezależnie, czy jest to dom wielorodzinny, czy kawalerka na poddaszu. Cała idea zakłada rezygnację z tego, co zbędne, a więc ze ścian i przepierzeń, jak również ze zbyt wielu mebli, które przerośniętymi gabarytami mogłyby przytłaczać wnętrze, poprzez ich nadmierne wypełnienie.

Minimalizm pozwala więc stworzyć wnętrze przytulne, w pełni wykorzystujące metraż użytkowy, korzystające także z atutów pomieszczeń, a więc ekspozycji na słońce, rozpiętości oraz wysokości. Niektóre przestrzenie są bowiem wysokie i bez odpowiedniego podejścia ich potencjał będzie się zwyczajnie marnował.

Wnętrze nowoczesne stawia też na funkcjonalność. Dzięki temu w najlepszym możliwym miejscu stanie komoda, łóżko, blat roboczy, garderoba, a nawet kanapa ze stolikiem kawowym. Klimat stworzą odpowiednio dobrane płytki, mające rozmiar i kolor najbardziej adekwatne do przeznaczenia pokoju. Barwa farb, które pokrywają sufit i ściany stanie się kontynuacją idei rozpoczętej przez terakotę, a zarazem pomostem prowadzącym do takich elementów, jak bryły z karton gipsu, czy drewniane panele ścienne.

Detale nadają ton

Wszystko powyżej byłoby jednak jedynie ogólnym zarysem. Formą, która potrzebuje jeszcze wypełnienia treści, aby w pełni przemówić do odbiorcy. Nowoczesna architektura wnętrz utożsamia tę treść z dodatkami, bowiem nie bez znaczenia jest, jaki kształt i jaką barwę będą mieć lampy wiszące nad stołem, a jakie oświetlą ciągi komunikacyjne, czy miejsce, gdzie domownicy spędzą czas wolny od pracy i nauki.

W nowoczesnej przestrzeni nie może rzecz jasna zabraknąć takich detali, jak solniczki, doniczki, figurki ozdobne oraz inne elementy wyprodukowane ze szkła, względnie z ceramiki. Są to materiały tak uniwersalne, że mogą być użyte w aranżacji każdego rodzaju. Otwartą kwestią są jedynie ich kształty oraz kolory, w całości uzależnione od ogólnej koncepcji na aranżację wnętrza.

Dla lepszego zobrazowania roli dodatków posłużmy się odzieżową metaforą. Bluzka, spodnie i obuwie stanowią bazę dla stroju. Fundament a zarazem tło. Dopiero dodatki podkreślają gust, jak również zamiłowanie do określonego stylu. Nie inaczej jest w nowoczesnej architekturze wnętrz, gdzie dodatki nie stanowią jedynie wypełnienia, lecz pełnią rolę nośnika informacji o stylu, jaki dominuje w przestrzeni.

W doborze dodatków należy się więc kierować wyrafinowaniem, tak aby nie ulegać pokusie wtłoczenia wszystkiego, co wyda się ładne, ale zachować balans między tym, co dobrze się prezentuje, a tym, co użytkowe. Tak w skrócie przedstawia się nowoczesna architektura wnętrz i jej założenia.

Więcej tajników nowoczesnej architektury wnętrz poznasz na: https://www.monodesign.pl/

Materiały Partnera

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Karetka z Bytomia w Kijowie

Bytomska karetka jest już na froncie w Kijowie

Przywrócono połączenie Bytom-Gliwice

Ponad 4500 pasażerów połączenia kolejowego Bytom-Gliwice

Koci Gościniec w Bytomiu

Bytomski Koci Gościniec w tarapatach

Aula Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej przed i po remoncie

Najpiękniejsza sala koncertowa Bytomia po renowacji

Bytom. Urząd Miejski

Bytom drugi od końca w Rankingu Gmin Województwa Śląskiego

Zrzutka - Pomóż mi uratować Mamę

Bytomiankę czeka operacja za 150 tys. zł...

Ulica Miarki w Bytomiu

Zwężenie ulicy Miarki, ograniczenie prędkości