Bytom jest... biedny

Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” opublikowało najnowszy ranking zamożności polskich samorządów. Bytom nie ma powodu do zadowolenia. Znowu znalazł się w ogonie miast na prawach powiatu.

Byt kamienice przy rynku w bytomiu

Zestawienie najbogatszych polskich samorządów opracował prof. Paweł Swianiewicz z Uniwersytetu Warszawskiego na podstawie obiektywnych danych z GUS. Uwzględniono w nim tylko dochody własne i otrzymywane subwencje, natomiast pominięte zostały wpływy z dotacji celowych, w tym funduszy unijnych.

Najbardziej zamożnym województwem jest mazowieckie (tu zamożność na osobę wynosi 420,97 zł), wiodące od kilku lat prym w tej kategorii, z kolei najbiedniejszym – warmińsko-mazurskie, które w tym roku spadło z 14. lokaty. Śląskie uplasowało się na siódmej pozycji (251,67 zł na osobę), awansując z 12. lokaty zajmowanej w 2017 roku.

Jeżeli chodzi o najbogatsze miasta na prawach powiatu, to niekwestionowanym liderem od 2010 roku jest Sopot. Bytom zajmuje dopiero 43. miejsce. Zamożność per capita w 2018 roku wyniosła u nas 3743,09 zł. Tuż za nim w rankingu uplasowały się Siemianowice, Sosnowiec, Mysłowice i Piekary Śląskie. Ostatnie, niechlubne (48) miejsce w rankingu zajmują od sześciu lat Świętochłowice. Z miast województwa śląskiego najlepiej wypadły Gliwice – zajmujące czwartą lokatę oraz Dąbrowa Górnicza – piąta w rankingu.

Cały ranking można znaleźć tutaj.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Woz strazacki karetka

Bytom przekazuje karetkę i wóz strażacki dla Ukrainy

Swiatelko do nieba na placu Sobieskiego

Ile bytomianie zebrali dla WOŚP?

Polana w lesie

Nadleśnictwo chce mocno przerzedzić bytomski las

Tramwaj i choinka

Z Bytomia na Sylwester z Polsatem tramwajem

Nominacja Wiesława Kukuły do stopnia generała broni

Trzecia gwiazdka dla generała Wiesława Kukuły, dowódcy WOT

Ul. Dworcowa w Bytomiu

Przebudowa ul. Dworcowej. Co nas czeka? Niedługo konsultacje

Alicja Omięcka

Podwyżki dla pracowników Kolei Śląskich już od 1.10.2021!