Czy najtańsze OC to najlepsze OC?

Znamy odpowiedź na to pytanie i moglibyśmy udzielić jej jednym żołnierskim: tak! Warto jednak dowiedzieć się więcej na temat tego obowiązkowego ubezpieczenia, aby uzyskać pełen obraz sytuacji. Jeśli chcesz rozwiać wszelkie wątpliwości, zapoznaj się z naszym krótkim przewodnikiem.

Byt kalkulator z kluczykami do samochodu

Czym jest ubezpieczenie OC?

Ubezpieczenie komunikacyjne, zwane najczęściej skrótem OC, jest obowiązkowym ubezpieczeniem każdego pojazdu. Wszyscy kierowcy, którzy posiadają samochód, muszą je wykupić. Zakres tego ubezpieczenia jasno określa Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, a także Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Ubezpieczenie OC gwarantuje ochronę dla osób, które zostaną poszkodowane przez posiadacza samochodu podczas kolizji czy też wypadku. W takiej sytuacji odszkodowanie zostanie wypłacone bezpośrednio z polisy OC osoby posiadającej ubezpieczenie. Brak OC wiąże się z poważnymi restrykcjami. Jeżeli jest ono nieaktualne powyżej 14 dni, zostanie naliczona kara w wysokości ok. 4500 zł.

Brak ubezpieczenia OC to wysokie kary. Kto może je naliczyć?

Co ciekawe już od 2015 r. karę za brak ciągłości ubezpieczenia OC może nałożyć nie tylko policja. Taką możliwość ma także Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG). Co gorsza, o ile policja podczas kontroli drogowej ma możliwość sprawdzenia, czy właściciel pojazdu ma aktualną polisę, o tyle UFG może posunąć się o krok dalej. Urząd ten jest w stanie – zdalnie zweryfikować bazy danych i odnaleźć tych kierowców, u których zauważą brak ciągłości OC.

Nie ma więc sensu unikanie płatności. Zwłaszcza że w odróżnieniu od innych rodzajów ubezpieczeń jedynym kryterium, jakie musimy zweryfikować, jest po prostu cena ubezpieczenia, każdy bowiem pakiet obejmuje dokładnie taki sam zakres zdarzeń, który jednoznacznie określają przepisy prawa.

Jak wybrać najlepiej i zaoszczędzić najwięcej?

Przede wszystkim powinniśmy podejść do tematu kompleksowo i odpowiedzieć sobie na pytanie, czy ubezpieczenie OC jest jedynym, którego potrzebujemy. Ubezpieczeń komunikacyjnych mamy bowiem kilka i każde z nich spełnia inną funkcję. Mówiąc najprościej, OC jest jedyną obowiązkową polisą i tego wydatku uniknąć nie możemy. Jeśli jednak mamy auto drogie, nowe albo z innego powodu szczególnie zależy nam na jego ochronie, możemy pakiet rozszerzyć także o ubezpieczenie AC.

Jeśli nie czujemy się zbyt pewnie za kierownicą, dużo podróżujemy lub po prostu lubimy dmuchać na zimne, warto także rozważyć zakup pakietu NNW. Wszystkie te dodatkowe polisy wymagają głębszej analizy. W zależności od tego, jakiego rodzaju zabezpieczenie wybierzemy, ile za nie zapłacimy i jaki zakres obejmą uzyskamy lepszą lub gorszą ochronę.

Dlaczego nie warto przepłacać, wybierając OC?

I oto docieramy do najważniejszej różnicy pomiędzy tego rodzaju polisami a ubezpieczeniem OC. W tym przypadku nie ma znaczenia, kto będzie naszym ubezpieczycielem. Marka, renoma, lata doświadczeń na rynku ani liczba klientów towarzystwa ubezpieczeniowego w żaden sposób nie podniesie nam jakości otrzymanego pakietu. W tym wypadku, co trzeba przyznać, rzadko zdarza się w innych sytuacjach rynkowych, prawdziwe jest przekonanie, że im taniej, tym lepiej.

Nie ma powodu, aby tkwić przy ubezpieczycielu, którego znamy od lat tylko z przyzwyczajenia. Analizy podmiotów działających na rynku ubezpieczeń wskazują, że ceny pakietów mogą się między sobą różnić zdecydowanie. Chciałoby się powiedzieć, wręcz drastycznie. Eksperci, którzy na co dzień działają na rynku ubezpieczeń, wskazują, że oferty są rozbieżne nawet o kilkaset procent. W skali roku dla jednego właściciela pojazdu różnica w cenie do zapłaty może przekraczać nawet tysiąc zł!

Szybko może znaczyć dobrze, ale nie zawsze!

Jak więc uniknąć marketingowych pułapek i zgubnego w tym przypadku pośpiechu? Przewrotnie odpowiemy, że można to osiągnąć, jeszcze bardziej skracając proces decyzyjny. Na rynku dostępne są najnowsze rozwiązania pozwalające szybko, wygodnie i bez wychodzenia z domu porównać ofertę wielu ubezpieczycieli. Przykładem takiego rozwiązania jest oferta przedstawiona na stronie porowneo.pl. Wystarczy wpisać podstawowe dane pojazdu, który zamierzamy ubezpieczyć, aby zebrać oferty z rynku i wygodnie porównać je ze sobą bez wychodzenia z domu!

Bez obaw możemy w przypadku wszelkich wątpliwości skorzystać z telefonicznego wsparcia konsultantów, którzy zajmują się obsługą zapytań od klientów. Niewiarygodnie sprawna obsługa pozwala dzięki jednemu zapytaniu dotrzeć do oferentów w zaledwie dwie minuty.

Bez kruczków i ukrytych zapisów

Nie wychodząc z domu, możesz nie tylko zapoznać się z ofertą, ale także sfinalizować transakcję. Porowneo.pl zapewnia wsparcie w procesie dokonywania płatności na każdym etapie realizacji transakcji. Wszystkie oferty przedstawione w zestawieniu są klasyfikowane według identycznych kryteriów. Żaden z ubezpieczycieli nie ma uprzywilejowanej pozycji, dzięki czemu bez trudu wybierzesz ofertę najlepszą — a odpowiadając na postawione w tytule pytanie — oczywiście oznacza to ofertę najtańszą. Znasz przecież wiele sposobów, na co wydać zaoszczędzone pieniądze, prawda?

Materiały partnera

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Woz strazacki karetka

Bytom przekazuje karetkę i wóz strażacki dla Ukrainy

Uchodźcy z Ukrainy w Bytomiu

Bytom gości uchodźców. Przyjechało ponad 50 Ukraińców

Potrącenie na przejściu dla pieszych

Potrącenie kobiety na przejściu dla pieszych

Mapa S11

S11 polepszy komunikację Bytomia z miastami ościennymi

Projekt bez tytułu 6

Zmienia się właściciel elektrociepłowni Szombierki

Aula Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej przed i po remoncie

Najpiękniejsza sala koncertowa Bytomia po renowacji

Bytom. Urząd Miejski

Bytom drugi od końca w Rankingu Gmin Województwa Śląskiego