Autostrada otwarta. Można jechać A1 z Bytomia do Częstochowy

Śląski odcinek Autostrady Bursztynowej został wydłużony w kierunku północnym. Dzięki temu podróż z Bytomia do Częstochowy skróciła się z ponad godziny do kilkudziesięciu minut.

Byt autostrada a1 odc h

Nowy odcinek autostrady otworzył w piątek premier Mateusz Morawiecki. Jego długość wynosi 33 kilometry. W przeciwieństwie do fragmentu od Pyrzowic do granicy z Czechami, który posiada nawierzchnię asfaltową, nowa trasa do Częstochowy została pokryta bardziej wytrzymałym betonem. W efekcie jej eksploatacja ma być bezawaryjna przez 30-40 lat.

Kierowcy i pasażerowie mogą skorzystać z dwóch par miejsc obsługi podróżnych. Do dyspozycji są tam toalety oraz miejsca do odpoczynku. Póki co przy nowym fragmencie A1 nie ma jeszcze żadnych stacji benzynowych i restauracji, ponieważ Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad nie rozstrzygnęła przetargów na ich budowę.

Nowo otwarty fragment jest krótszy, niż pierwotnie planowano, dlatego autostrada kończy się przed Częstochową. Budowa kolejnych 21 kilometrów obwodnicy miasta wydłużyła się z powodu problemów z jej dotychczasowym wykonawcą. Obecnie na plac budowy weszła nowa firma i już przystąpiła do realizacji prac zabezpieczających oraz układania nawierzchni.

Z tego względu dla pojazdów ciężarowych o masie całkowitej powyżej 12 ton jadących na północ wyznaczono objazd. Ich kierowcy muszą zjeżdżać z autostrady w Pyrzowicach na Drogę Ekspresową S1, aby dalej kontynuować jazdę do Częstochowy Drogą Krajową nr 1.

Jednocześnie trwają prace przy budowie ostatniego brakującego odcinka Autostrady Bursztynowej pomiędzy Częstochową a Tuszynem. Powstaje on w śladzie obecnej DK nr 1 i A1. Jego długość wyniesie 81 kilometrów. Budowa ma zakończyć się w 2022 roku i wtedy będziemy mogli pojechać prosto nad morze z Bytomia.

fot. Paweł Klarecki / GDDKiA

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

IMG 8019

Bytomianie zapłacą więcej za śmieci. Podwyżka jesienią

Pokojowa manifestacja na Rynku w Bytomiu

Bytomianie solidarni z Ukrainą [ZDJĘCIA]

Straż pożarna Bytom (zdjęcie ilustracyjne)

Nocny pożar w kamienicy w Bytomiu. 12 osób ewakuowano

Przedszkole 48 remont

Przedszkole już nie szpeci. Jest estetycznie i ciepło

Nowy arcybiskup archidiecezji katowickiej Adrian Galbas

Nowy arcybiskup diecezji katowickiej pochodzi z Bytomia!

Ulica Miarki, Bytom

Ulica Miarki. Nowa organizacja ruchu już na stałe

Nominacja Wiesława Kukuły do stopnia generała broni

Trzecia gwiazdka dla generała Wiesława Kukuły, dowódcy WOT