Kawałek dawnego ZOO może być Twój

Niektórzy bytomianie jeszcze pamiętają, że dawniej w parku miejskim można było zobaczyć... niedźwiedzie, małpy i inne zwierzęta. Zabudowania dawnego ZOO przetrwały do dziś jako parkowa kawiarenka. Teraz można stać się jej gospodarzem.

Byt kawiarenka pod misiami

Bytomski ogród zoologiczny został założony pod koniec XIX wieku z inicjatywy Ignatza Hakuby, tutejszego biznesmena, filantropa i radnego, który również sfinansował jego budowę. ZOO powstało w centralnej części parku w pobliżu Stawu Łabędziego. Był to pierwszy i jedy ogród na terenie Górnego Śląska.

ZOO w parku przetrwało dwie wojny światowe. Po ostatnim wielkim konflikcie wznowiło działalność w 1947 roku. W tym czasie mieszkało w nim 89 zwierząt z 25 różnych gatunków, zaś opiekowało się nimi dziesięciu ludzi. Ogród był dostępny dla zwiedzających w okresie od kwietnia do listopada. Rocznie odwiedzało go aż niemal 200 tysięcy osób.

W międzyczasie postanowiono o powołaniu Śląskiego Ogrodu Zoologicznego w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku, czyli dzisiejszym Parku Śląskim. W latach 50-tych XX w. rozpoczęto stopniowe przenoszenie zwierząt z ogrodów w Bytomiu i Katowic do nowego ZOO. Bytomski kompleks został oficjalnie zamknięty w 1957 r., lecz jeszcze przez kolejne lata część zwierząt przebywała w tutejszym parku. Wielu bytomian pamięta, że w latach 60-tych oglądali tu niedźwiedzia brunatnego, małpy, lwa i pawie. Ostatnie zwierzęta wywieziono stąd do Chorzowa w 1966 roku.

Kawiarenka Pod Misiami

Do dziś w Parku Kachla zachowały się pozostałości dawnego ZOO, w tym przede wszystkim wybieg dla niedźwiedzi w postaci dwóch niewielkich budynków, ozdobnego muru oporowego i oczka wodnego. Po definitywnym zlikwidowaniu ogrodu został on przekształcony w kawiarnię letnią znaną powszechnie jako Kawiarenka Pod Misiami. Tuż obok znajduje się basen odkryty, jeden z parkowych placów zabaw i odnowiona Grota Krasnoludków, a o dawnych mieszkańcach tego miejsca przypominają rzeźby misiów. Niestety kawiarnia już od kilku lat stoi zamknięta.

Miejski Zarząd Zieleni i Gospodarki Komunalnej, który sprawuje pieczę nad parkiem chce przywrócić kawiarenkę do życia. Jednostka rozpoczęła poszukiwania dzierżawcy, który zechciałby prowadzić w tym miejscu działalność gastronomiczną.

Do dyspozycji nowego gospodarza będą dwa budynki o łącznej powierzchni 40 m2 oraz teren z oczkiem wodnym znajdujący się pomiędzy nimi. Umowa z przyszłym najemcą będzie zawarta na okres trzech lat. Szczegółowe informacje udzielają pracownicy MZZiGK pod numerem telefonu 32 420 77 40.

Czy "Misie" powrócą do życia? Miejmy nadzieję, że tak!

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

IMG 8019

Bytomianie zapłacą więcej za śmieci. Podwyżka jesienią

Bytom pomoc dla Ukrainy

Bytomianie pomagają Ukraińcom

Prof. Tomasz Pietrzykowski

„Bytomiu, patrz uważnie, co się stało w Nikiszowcu”

Oczyszczalnia bobrek

Oczyszczalnia do likwidacji. Zastąpi ją przepompownia

EC Szombierki

101. urodziny EC Szombierki. Licytacja czy wywłaszczenie?

Kontrola obowiązku noszenia maseczek w Katowicach

Bytomianin dziękuje policjantom i strażnikom miejskim

Byt akukuotwarcie11

Świetne miejsce dla rodzin z dziećmi rzut...