Kopalnia ufundowała sprzęt dla szpitala

Śląskie Centrum Perinatologii, Ginekologii i Chirurgii Płodu w Bytomiu działające przy Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Bytomiu wzbogaciło się o nowy sprzęt wart ok. 100 tys. złotych. Darczyńcą jest spółka Węglokoks-Kraj - właściciel kopalni Bobrek-Piekary.

Byt nowy sprzet dla szpitala nr 2 w bytomiu

Uroczyste przekazanie nowoczesnego cystoskopu i histeroskopu oraz narzędzi endoskopowych miało miejsce 8 sierpnia. Dzięki wspomnianemu sprzętowi lekarze będą mogli dokładnie ocenić rodzaj oraz zmiany zachodzące w macicy i w pęcherzu moczowym, takie jak m.in.: zrosty, mięśniaki, guzy nowotworowe i przerzuty. Histeroskopia pozwala na precyzyjne określenie umiejscowienia i wielkość zmian przerostowych wewnątrz macicy, a korzystając z narzędzi endoskopowych można je usunąć, a następnie przesłać do badania histopatologicznego.

- Jesteśmy dumni, że możemy dołożyć naszą cegiełkę do tej inicjatywy. Rozbudowa parku maszynowego w tak prestiżowej placówce, znanej na skalę ogólnopolską oraz światową, przyczyni się do dalszego jej rozwoju, umożliwiając kolejne osiągnięcia w diagnostyce chorób i innowacyjnym leczeniu - podkreślił Grzegorz Wacławek, prezes zarządu Węglokoks-Kraj.

Podczas wydarzenia prof. dr hab. n. med. Anita Olejek, kierownik Oddziału Klinicznego Ginekologii, Położnictwa i Ginekologii Onkologicznej, przybliżyła zastosowanie otrzymanych narzędzi w diagnostyce medycznej.

- Dzięki takim narzędziom można leczyć mało inwazyjnie różnego typu schorzenia, które w innym przypadku wymagałyby otwierania jamy brzusznej, otwierania narządów. Są to niezwykle delikatne, bardzo małe narzędzia, które szybko się zużywają. To dzisiejsze spotkanie to dla nas bardzo ważny moment, bo dzięki temu możemy wykonać znacznie więcej tych operacji, o których mówiłam - wyjaśniła prof. dr hab. n. med. Anita Olejek.

Przypomnijmy, że nie jest to pierwsza darowizna przekazana przez spółkę Węglokoks Kraj dla bytomskich szpitali. W ubiegłym roku Szpital Specjalistyczny nr 4 w Bytomiu otrzymał echokardiograf. Zakup sprzętu o wartości 180 tys. zł sfinansował Węglokoks Kraj Sp. z o.o. z Grupy Kapitałowej Węglokoks na prośbę Fundacji im Św. Barbary z Bytomia, która zwróciła się do spółki o pomoc. Podejmując działania tego typu firma daje dobry przykład i realizuje wytyczne polityki społecznej odpowiedzialności biznesu.

fot. G. Goik / UM Bytom

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Pokojowa manifestacja na Rynku w Bytomiu

Bytomianie solidarni z Ukrainą [ZDJĘCIA]

Straż pożarna Bytom (zdjęcie ilustracyjne)

Nocny pożar w kamienicy w Bytomiu. 12 osób ewakuowano

Przedszkole 48 remont

Przedszkole już nie szpeci. Jest estetycznie i ciepło

Nowy arcybiskup archidiecezji katowickiej Adrian Galbas

Nowy arcybiskup diecezji katowickiej pochodzi z Bytomia!

Ulica Miarki, Bytom

Ulica Miarki. Nowa organizacja ruchu już na stałe

Gmach ŚUM w Bytomiu oficjalnie oddano do użytku

Remont gmachu ŚUM przy ul. Piekarskiej oficjalnie zakończony

Nominacja Wiesława Kukuły do stopnia generała broni

Trzecia gwiazdka dla generała Wiesława Kukuły, dowódcy WOT