Mieszkańcy dalej sprzątają swoje miasto. Tym razem zrobili porządek w Łagiewnikach

Wielkie, społeczne sprzątanie Bytomia trwa! Choć wysokie temperatury skłaniają raczej do plażowania niż do pracy fizycznej, to są bytomianie, którym na sercu leży dobro i estetyka miasta. Zamiast odpoczywać, postanowili chwycić na miotły i worki na śmieci.

Byt sprzatanie terenu parafii w lagiewnikach

W sobotę, 10 sierpnia, zorganizowano akcję sprzątania placu kościelnego w Łagiewnikach. Wzięło w niej udział aż 50 osób! Metamorfoza placu jest olbrzymia.

- Akcję sprzątania zainicjował ksiądz Jarosław Oleś, nowy proboszcz łagiewnickiej parafii, który przez ostatnie 9 lat pracował w Zakładzie Poprawczym i w Schronisku dla Nieletnich w Pszczynie oraz w Szpitalu Powiatowym w Pszczynie, gdzie był kapelanem. W Bytomiu jest po raz pierwszy, nie zna naszego miasta, ale systematycznie poznaje mieszkańców i okolicę. Jest bardzo zadowolony, że mógł tutaj przyjechać – wyjaśnia Krzysztof Gawenda, bytomski radny.

Przypomnijmy, że ks. Jarosław Oleś oficjalnie rozpoczął posługę duszpasterską w parafii św. Jana Nepomucena w Bytomiu Łagiewnikach 28 lipca 2019 roku. Zastąpił ks. Jacka Moronia, który był tutaj proboszczem w latach 2005-2019, a obecnie kieruje parafią Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Chałupkach. O nominacji na to stanowisko abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki, poinformował jeszcze przed rozpoczęciem wakacji.

Ks. Oleś tuż po objęciu nowej parafii postanowił odmienić jej oblicze. Zwrócił się do mieszkańców z propozycją akcji sprzątającej. Na reakcję parafian nie trzeba było długo czekać. W ubiegłą sobotę aż 50 osób zaangażowało się we wspólne przedsięwzięcie. Dzięki ich aktywności sprzątanie przebiegło sprawnie. Uczestnicy akcji mogli też liczyć na poczęstunek i napoje, które przygotowała dla nich Restauracja Hotel Lantier. Była też strefa odpoczynku z ławeczkami.

- Serdecznie chciałbym podziękować wszystkim mieszkańcom Łagiewnik oraz księdzu proboszczowi za obecność i włożony wysiłek. Wspólnie będziemy zmieniać dzielnicę oraz nasze miasto - mówi radny Krzysztof Gawenda.

Warto dodać, że w piątek, 9 sierpnia, miała miejsce jeszcze jedna akcja sprzątania miasta. Społecznicy uporządkowali wówczas wspólnie plac Kościuszki w Bytomiu. Była to druga odsłona przedsięwzięcia zainicjowanego przez Halinę Biedę z Bytomskiego Klubu Samorządowego. Pierwszym posprzątanym miejscem była mieszcząca się tuż przy Rynku ulica Zaułek. 12 lipca przy wsparciu Miejskiego Zarządu Zieleni i Gospodarki Komunalnej, który udostępnił worki i narzędzia, społecznicy usunęli krzaki, przycięli żywopłoty i zebrali 20 worków śmieci.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Woz strazacki karetka

Bytom przekazuje karetkę i wóz strażacki dla Ukrainy

Potrącenie na przejściu dla pieszych

Potrącenie kobiety na przejściu dla pieszych

Swiatelko do nieba na placu Sobieskiego

Ile bytomianie zebrali dla WOŚP?

Polana w lesie

Nadleśnictwo chce mocno przerzedzić bytomski las

Tramwaj i choinka

Z Bytomia na Sylwester z Polsatem tramwajem

Ul. Dworcowa w Bytomiu

Przebudowa ul. Dworcowej. Co nas czeka? Niedługo konsultacje

Alicja Omięcka

Podwyżki dla pracowników Kolei Śląskich już od 1.10.2021!