Bytomscy ratownicy górniczy pomaszerują na defiladzie! [DOJAZD, UTRUDNIENIA]

Maszerują strzelcy, maszerują! Jutro, czyli 15 sierpnia o godz. 14.00 ulicami Katowic przejdzie historyczna defilada z okazji Święta Wojska Polskiego i 100. Rocznicy I Powstania Śląskiego „Wierni Polsce”. Wśród maszerujących zobaczymy także reprezentantów Bytomia.

Byt odprawa ratownikow gorniczych

Czwartkowa defilada z udziałem żołnierzy i pojazdów sił zbrojnych to najbardziej komentowany temat ostatnich dni. Głównie dlatego, że do tej pory odbywała się ona tradycyjnie w Warszawie. W roku setnej rocznicy wybuchu I Powstania Śląskiego, rząd postanowił upamiętnić to wydarzenie, przenosząc uroczystości na Śląsk.

- Zdecydowałem, że tegoroczna defilada z okazji #ŚwiętoWP odbędzie się w Katowicach, ponieważ to szczególny rok: 100-lecia wybuchu I Powstania Śląskiego. To wielka okazja, aby przypomnieć o ludziach gotowych poświecić życie, aby ta ziemia była częścią Polski - napisał na Twitterze Mariusz Błaszczak, minister Obrony Narodowej.

W uroczystym pochodzie przejdą żołnierze wszystkich rodzajów wojsk, w tym mundurowi z 34. Śląskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej w Bytomiu. Do udziału w wydarzeniu zostali zaproszeni ratownicy górniczy z Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego S.A. w Bytomiu. Jak informuje Ministerstwo Obrony Narodowej, obok żołnierzy Wojska Polskiego przedefilują również żołnierze wojsk sojuszniczych na co dzień stacjonujący w Polsce, a więc żołnierze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Rumunii i Chorwacji.

- CSRG S.A. reprezentować będzie 24-osobowy pododdział oraz poczet sztandarowy. Na zaproszenie prezydenta RP Andrzeja Dudy, na trybunie honorowej zasiądzie prezes Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego S.A. dr inż. Piotr Buchwald - informuje Robert Wnorowski, rzecznik CSRG.

- Nie jest tajemnicą, że nasi ratownicy przeszli krótkie szkolenie dotyczące zasad poruszania się w kolumnie podczas defilady, ponadto sporo ćwiczyli zarówno w siedzibie Stacji , jak również z żołnierzami na lotnisku „Muchowiec”. Uczestniczyli także w próbie generalnej. Jestem przekonany, że wszystko pójdzie zgodnie z planem, a nasi ratownicy górniczy zaprezentują się po prostu świetnie - dodaje Prezes Buchwald.

Intensywne przygotowania do wydarzenia trwają już od kilku dni. W dniach 9 i 10 sierpnia przeprowadzono próbę generalną, a we wtorek i środę nad wieloma śląskimi miastami krążyły m.in. samoloty G550, M-28 Bryza, TS-11 ISKRA, śmigłowce MI-17 czy MI-8 i helikoptery. Na śląskim niebie pojawiły się też myśliwce F-16.

Oprócz czołgów uczestnicy wydarzenia zobaczą m.in.: kołowe transportery opancerzone Rosomak, samochody ciężarowo-osobowe HMMWV, wyrzutnie rakietowe WR-40 Langusta, samobieżne armatohaubice Krab i Dana, czy moździerze samobieżne Rak.

Defiladzie będzie towarzyszył piknik wojskowy, który odbędzie się na terenie katowickiej Strefy Kultury w godzinach od 15.00 do 22.00.

Czytaj dalej:


Szykują się spore utrudnienia w ruchu

W centrum aglomeracji szykują się spore utrudnienia w ruchu, w miejscu organizacji obchodów, a w szczególności na DK79 przy ul. Bagiennej, na alei Roździeńskiego i Korfantego oraz na ulicach przyległych. Zmiany w organizacji ruchu będą obowiązywały w dniu 15 sierpnia do godz. 18.00. W tym czasie całkowicie wyłączona z ruchu zostanie DK79 (ul. Bagienna od skrzyżowania z ul. Lwowską do węzła z ul. Murckowską) i DK79 (od skrzyżowania z ul. Lwowską, Bagienną i Roździeńskiego), a także Rondo im. gen. Jerzego Ziętka, ul. Korfantego do Placu Alfreda oraz ul. Chorzowska (od skrzyżowania ul. Sokolskiej do Ronda im. gen. Jerzego Ziętka), Strefa Kultury, skrzyżowanie ul. Misjonarzy Oblatów z ul. Katowicką i tunel pod Rondem. Niespodzianka może czekać także miłośników podróżowania tramwajami, ponieważ te z uwagi na zamknięcie ulic i ronda nie będą kursować. Tym środkiem lokomocji dojedziemy z Bytomia jedynie do przystanku Chorzów Stadion. Zmiany nie ominą też komunikacji autobusowej.

Jak najwygodniej dojechać z Bytomia do Katowic?

Dojazd samochodem do centrum Katowic będzie problematyczny, dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie pozostawienie auta na obrzeżach miasta, a następnie do skorzystania z komunikacji publicznej, albo z bezpłatnych przejazdów pociągami Kolei Śląskich. Przewoźnik zapewni także dodatkowe połączenia, mające ułatwić dotarcie na uroczystość. Warto dodać, że wojskowy korowód wyruszy z ulicy Bagiennej w Katowicach, a właśnie tam znajduje się stacja Katowice Zawodzie. Bytomianie wybierający się tego dnia do stolicy województwa powinni wybrać pociąg linii S8, który rozpoczyna bieg w Tarnowskich Górach o godz. 12.50, w Bytomiu będzie o godz. 13.18, a w Katowicach o godz. 13.43.

Dodatkowo, jak podaje Zarząd Transportu Metropolitalnego, uruchomione zostaną dwie bezpłatne linie autobusowe: S1 – relacja: Katowice Szkolna – Katowice Dąbrówka Mała Nowosam oraz S2 - relacja: Katowice Dąb Silesia City Center – Katowice Chorzowska – Katowice Plac Wolności. Zapewniają one dojazd i powrót z wyznaczonych przez organizatora parkingów znajdujących się w rejonie centrum handlowego Silesia City Center, marketu IKEA oraz salonu meblowego Agata.

W defiladzie z pewnością wezmą udział tłumy mieszkańców naszego województwa. Ministerstwo Obrony Narodowej przygotowało nawet specjalny spot, w którym żołnierze z 1 Warszawskiej Brygady Pancernej z Wesołej zachęcają, aby wspólnie z nimi udać się do stolicy Górnego Śląska i razem uczcić Święto Wojska Polskiego.

https://www.youtube.com/watch?v=5vKzG2ytzv4

fot. CSRG

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Ludzie z Bytomia nieznani z tego, że... są z Bytomia

Znani bytomianie, o których... nie wiesz, że są z Bytomia

Ada asid

Techno wraca na Karb

Silesia of Love

Wygraj podwójny bilet na koncert Silesia of Love

Ewa Szybilska najlepszą śpiewaczką operową w Polsce

Ewelina Szybilska najlepszą śpiewaczką operową w Polsce

Byt kino bytom

Otwarcie kin w Bytomiu 2021. Kiedy pójdziemy do...

Byt gorczycki festiwal

Rusza 15. Gorczycki Festiwal. Będą trzy...

Byt relikwiejanapawla2a

Relikwie św. Jana Pawła II trafiły do parafii...