Komunikacyjny ARMAGEDON na defiladę. Pasażerowie koczują na dworcach!

Komunikacją miejską na defiladę „Wierni Polsce” do Katowic? Był taki plan. Wielu mieszkańców śląskich miast słuchając przestróg, wczytując się w informacje o utrudnieniach w ruchu drogowym i zamkniętych drogach, chciało dojechać do stolicy województwa Kolejami Śląskimi i autobusami GZM. Niestety, nie udało się.

Byt tlumy na dworcu pkp bytom

- Już jutro (15.08) odbędzie się w Katowicach defilada z okazji Święta Wojska Polskiego i 100. rocznicy I Powstania Śląskiego. Z tej okazji uczestnicy wydarzenia będą mogli skorzystać tego dnia z bezpłatnych przejazdów naszymi pociągami. Na tę okoliczność uruchomione zostaną również dodatkowe połączenia Kolei Śląskich - informowała wczoraj spółka Koleje Śląskie.

I faktycznie, połączenia uruchomiono, bezpłatne przejazdy zagwarantowano, ale… nie każdemu udało się skorzystać z tej możliwości. Pociągi cieszyły się taką popularnością, że miejsca nie wystarczyło dla wszystkich osób wybierających się do Katowic na defiladę. Koleje Śląskie nie przewidziały, że mieszkańcy Śląska masowo wybiorą się w podróż właśnie z nimi.

pelny peron na dworcu kolejowym

Do godz. 12.00 pociągami Kolei Śląskich przejechało 44 200 osób, natomiast do godz. 13.00 KŚ zanotowały aż 52 tysiące pasażerów. To absolutny rekord! Zważywszy na fakt, że obowiązuje dziś rozkład jazdy w dni świąteczne. Jak informują KŚ, uruchomiono wszystkie składy, także pociągi z rezerwy oraz połączenia autobusowe.

- W związku z bardzo dużym zainteresowaniem przejazdami Kolejami Śląskimi na defiladę „Wierni Polsce” upamiętniającej 100. rocznicę I Powstania Śląskiego. Koleje Śląskie podjęły natychmiastową decyzję o uruchomieniu jeszcze dedykowanych dodatkowych pociągów w relacjach z Rybnika (wyjechał ok 11:30) do Katowice oraz z Dąbrowy Górniczej (wyjazd ok. 13:00) - Katowice. To dodatkowe składy poza już zaplanowanymi których listę i godziny odjazdów znajdzie się na grafice. Z miejscowości Mikołów czy Tarnowskie Góry zostaną uruchomione dodatkowe autobusy - bezpośrednio do Katowic – informowały dziś Koleje Śląskie.

Choć przemarsz żołnierzy rozpocznie się za kilkanaście minut, to na wielu dworcach wciąż koczują zawiedzeni obrotem sprawy pasażerowie. Pociąg, który wyruszył z Tarnowskich Gór, do stacji w Bytomiu dotarł już pełny. Taka sama sytuacja miała miejsce w Chorzowie, czy w Zawierciu i w Łazach. O sprawę chcieliśmy zapytać rzeczniczkę Kolei Śląskich - Magdalenę Iwańską, ale ta ma wyłączony telefon.

Alternatywnym rozwiązaniem była komunikacja autobusowa, ale i ta zawiodła. Jak informują nasi Czytelnicy, wejście do autobusu linii 820, kursującego pomiędzy Tarnowskimi Górami, Bytomiem i Katowicami, także graniczyło z cudem. W odpowiedzi na olbrzymie zainteresowanie mieszkańców województwa defiladą, Zarząd Transportu Metropolitalnego wprowadził dodatkowe kursy i większe wozy. - Wskutek bardzo dużego zainteresowania dojazdami na defiladę wojskową komunikacją publiczną na wybranych połączeniach linii autobusowych nr 27, 40, 815 i 835 oraz tramwajowej nr 7 również zastąpiono mniejsze pojazdy większymi - poinformował ZTM.

fot. Łukasz Gomoluch

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Bytomski Śpiący Lew

Uszkodzonego przez wandali Śpiącego Lwa poddano konserwacji

Woz strazacki karetka

Bytom przekazuje karetkę i wóz strażacki dla Ukrainy

Potrącenie na przejściu dla pieszych

Potrącenie kobiety na przejściu dla pieszych

Swiatelko do nieba na placu Sobieskiego

Ile bytomianie zebrali dla WOŚP?

Polana w lesie

Nadleśnictwo chce mocno przerzedzić bytomski las

Tramwaj i choinka

Z Bytomia na Sylwester z Polsatem tramwajem

Alicja Omięcka

Podwyżki dla pracowników Kolei Śląskich już od 1.10.2021!