100-lecie I Powstania Śląskiego. Wyjątkowy tramwaj zawita do Bytomia.

Od kilku dni po miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii kursuje tramwaj powstańczy upamiętniający 100-lecie I Powstania Śląskiego. Dziś i 22 sierpnia zawita także do Bytomia. Będzie kursował na trasie Bytom pl. Sikorskiego – Stroszek Zajezdnia.

Byt tramwaj powstanczy

Ulicami naszego miasta przejedzie dziś wyjątkowy wagon, opatrzony numerem 100, nawiązującym do setnej rocznicy wybuchu I Powstania Śląskiego. Pasażerowie, którzy do niego wsiądą mogą liczyć na wiele atrakcji, w tym niecodzienną lekcję historii. Odjazd z Placu Sikorskiego w stronę Chorzowa zaplanowanego na godz. 18.31.

Tramwaj wyruszył w trasę 14 sierpnia z Mysłowic, gdzie 15 sierpnia 1919 roku, w KWK Mysłowice wybuchł strajk. Warto przypomnieć, że doszło wówczas do pacyfikacji górników rejencji opolskiej przez funkcjonariuszy oddziału Grenzschutz Ost, podczas której zabito 7 górników, 2 kobiety i 13-latka. Wydarzenie to były jedną z przyczyn wybuchu powstania. Każdego dnia historyczny wagon odwiedzi inne, śląskie miasto, a jego trasa zakończy się 24 sierpnia, kiedy dotrze on do Świętochłowic. Tam też o godz. 16.30 przy pomniku Powstańca Śląskiego w Świętochłowicach – Lipinach, uczczona zostanie 100. rocznica zakończenia I Powstania Śląskiego. Kursy będą wykonywane wagonem typu N.

Jazda tramwajem będzie swoistą podróżą do przeszłości, do Śląska z lat 1919-1922. Pasażerowie usłyszą manifest Wojciecha Korfantego, poznają wiele faktów z okresu powstań i kampanii plebiscytowej, wysłuchają powstańczych piosenek, a także skosztują tradycyjnych śląskich maszketów. Podczas podróży będą im towarzyszyli rekonstruktorzy oraz osoby ubrane w tradycyjne, śląskie stroje. To wspólne przedsięwzięcie Tramwajów Śląskich SA i Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach.

Szczegółowy rozkład jazdy tramwaju dostępny jest na stronach: www.metropoliaztm.pl oraz www.tram-silesia.pl.

fot. Tramwaje Śląskie S.A.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Byt metal doctrine festiwal

Metal Doctrine Festival odwołany. KAT nie...

Byt noc swietojanska bytom 2017

Będą DNI BYTOMIA 2018. Znamy datę!

Byt zwiedzanie ec szombierki

Elektrociepłownia Szombierki na topie

Byt kasia mos tvp1 eurowizja

Kasia Moś pojedzie na Eurowizję!!! [VIDEO]

Byt schron miechowice

Kaj się bawić? 30.09 - 02.10

Byt ab kronika 2

Sztuka ma się dobrze. Bytom inspiruje artystów

Byt Dni Bytomia 2013 dzień I 128

Bytomskie zespoły walczą o Dni Bytomia 2016