100-lecie I Powstania Śląskiego. Wyjątkowy tramwaj zawita do Bytomia.

Od kilku dni po miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii kursuje tramwaj powstańczy upamiętniający 100-lecie I Powstania Śląskiego. Dziś i 22 sierpnia zawita także do Bytomia. Będzie kursował na trasie Bytom pl. Sikorskiego – Stroszek Zajezdnia.

Byt tramwaj powstanczy

Ulicami naszego miasta przejedzie dziś wyjątkowy wagon, opatrzony numerem 100, nawiązującym do setnej rocznicy wybuchu I Powstania Śląskiego. Pasażerowie, którzy do niego wsiądą mogą liczyć na wiele atrakcji, w tym niecodzienną lekcję historii. Odjazd z Placu Sikorskiego w stronę Chorzowa zaplanowanego na godz. 18.31.

Tramwaj wyruszył w trasę 14 sierpnia z Mysłowic, gdzie 15 sierpnia 1919 roku, w KWK Mysłowice wybuchł strajk. Warto przypomnieć, że doszło wówczas do pacyfikacji górników rejencji opolskiej przez funkcjonariuszy oddziału Grenzschutz Ost, podczas której zabito 7 górników, 2 kobiety i 13-latka. Wydarzenie to były jedną z przyczyn wybuchu powstania. Każdego dnia historyczny wagon odwiedzi inne, śląskie miasto, a jego trasa zakończy się 24 sierpnia, kiedy dotrze on do Świętochłowic. Tam też o godz. 16.30 przy pomniku Powstańca Śląskiego w Świętochłowicach – Lipinach, uczczona zostanie 100. rocznica zakończenia I Powstania Śląskiego. Kursy będą wykonywane wagonem typu N.

Jazda tramwajem będzie swoistą podróżą do przeszłości, do Śląska z lat 1919-1922. Pasażerowie usłyszą manifest Wojciecha Korfantego, poznają wiele faktów z okresu powstań i kampanii plebiscytowej, wysłuchają powstańczych piosenek, a także skosztują tradycyjnych śląskich maszketów. Podczas podróży będą im towarzyszyli rekonstruktorzy oraz osoby ubrane w tradycyjne, śląskie stroje. To wspólne przedsięwzięcie Tramwajów Śląskich SA i Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach.

Szczegółowy rozkład jazdy tramwaju dostępny jest na stronach: www.metropoliaztm.pl oraz www.tram-silesia.pl.

fot. Tramwaje Śląskie S.A.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Lombard

Film o "Helikopterku" będzie miał premierę w Katowicach

30 wosp

Trwa finał WOŚP w Bytomiu. Co będzie się działo?

Mural kwk rozbark 01

Artyści ozdobili mur kopalni

Byt teatr2

Jedna przestrzeń: teatr i taniec. Dni otwarte...

Byt 4

Boska primadonna czy boski potwór? Wielkie...

Byt muzeum gornoslaskie w bytomiu1

Muzeum Górnośląskie beneficjentem programu...

Byt citylight mały zgon

"Mały Zgon" nastąpi w marcu. O co chodzi?