Zabytkowa kamienica zamieni się w centrum pomocy

W Bytomiu powstanie centrum pomocy dla osób psychicznie chorych. Jego siedziba zostanie zlokalizowana w remontowanej kamienicy, mieszczącej się przy ulicy Józefczaka 14. Kiedy obiekt będzie tętnił życiem? Tego jeszcze nie wiadomo. Obecnie praca wre, a kamienica przechodzi metamorfozę.

Byt remont katowicy na jozefczaka

Budynek położony pomiędzy Rynkiem a Placem Sikorskiego może się pochwalić długą historią, ponieważ ma ponad sto lat, ale czas nie okazał się dla niego łaskawy. Teraz gmach zmieni się nie do poznania.

- Dzisiaj to duży plac budowy. To mocno zrujnowana i zaniedbana kamienica, która dostała szansę drugiego życia - zaznaczył prezydent Mariusz Wołosz. Dodał też, że kamienica znajduje się w samym sercu Bytomia, dlatego też należy ją uratować i odrestaurować. - Powstaną w niej m.in. mieszkania chronione. Mam nadzieję, że cała inwestycja zostanie do końca roku zakończona - dodał prezydent Bytomia.

Obecnie obiekt podlega gruntownej przebudowie. Budynek jednak jest w złym stanie technicznym, zatem należy się spodziewać, że podczas prac rewitalizacyjnych pracowników mogą czekać niespodzianki. Jak informuje bytomski magistrat, powstanie tu jedno mieszkanie chronione i dwa mieszkania treningowe wraz z zapleczem treningowym na potrzeby Centrum Wsparcia Osób z Zaburzeniami Psychicznymi. Dom Pomocy Społecznej dla Dorosłych oraz Stowarzyszenie Bytomska Radość Życia realizować będzie tu projekt, w ramach którego osoby z zaburzeniami psychicznymi i ich rodziny otrzymają niezbędną pomoc. Między innymi będą mogli liczyć na wsparcie psychiatry, prawnika, pracownika socjalnego czy psychologa.

Realizacja wspomnianej inwestycji możliwa jest dzięki wsparciu finansowemu pochodzącemu z funduszu Obszaru Strategicznej Interwencji. Szacunkowy koszt remontu wyniesie około 3,1 mln zł, z czego aż 2,1 mln to pieniądze pochodzące z Unii Europejskiej, a 250 tys. zł - dotacja z budżetu państwa. Jak zapewnia prezydent Mariusz Wołosz, inwestycja powinna zostać zakończona przed końcem tego roku.

Przypomnijmy, że DPS ma już na swoim koncie stworzenie wielu podobnych inicjatyw. W ubiegłym roku wraz ze stowarzyszeniem realizował projekt skierowany do 115 osób, a dotyczył on przewlekle psychicznie chorych, a także ich rodziny, opiekunów i sąsiadów. Jak informuje bytomski magistrat, w ramach projektu utworzono Centrum Wsparcia Osób z Zaburzeniami Psychicznymi i Ich Otoczenia, organizowano m.in. treningi umiejętności społecznych, spotkania grup wsparcia, zajęcia psychoedukacyjne czy dogoterapię.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Bytom pomoc dla Ukrainy

Bytomianie pomagają Ukraińcom

Pojemnik na odpady Bytom

Ponad milion kary dla Bytomia za słabą segregację odpadów

Prof. Tomasz Pietrzykowski

„Bytomiu, patrz uważnie, co się stało w Nikiszowcu”

Remont EC Szombierki dofinansowany z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji?

Remont EC Szombierki dofinansowany z funduszu UE?

Oczyszczalnia bobrek

Oczyszczalnia do likwidacji. Zastąpi ją przepompownia

Kontrola obowiązku noszenia maseczek w Katowicach

Bytomianin dziękuje policjantom i strażnikom miejskim

Byt akukuotwarcie11

Świetne miejsce dla rodzin z dziećmi rzut...