Fake newsy nadal sieją zamęt w Bytomiu. Facebook nabrał wody w usta

Fałszywe strony na Facebooku wciąż starają się manipulować opinią publiczną w Bytomiu. Administracja portalu nie reaguje, a po sieci rozprzestrzeniają się informacje, które nie mają nic wspólnego z prawdą.

Byt fake newsy bytom

Po naszym lipcowym artykule o fake newsach w mieście rozgorzała dyskusja na ten temat. Wspomniany problem stał się przedmiotem debaty z cyklu Bytom 2054 oraz został opisany przez inne media lokalne. Pomimo nagłośnienia sprawy strony podszywające się pod instytucje publiczne, partie polityczne i organizacje pozarządowe z Bytomia nadal funkcjonują, a ich twórcy każdego dnia dystrybuują w internecie kłamstwa, które mają na celu podburzyć mieszkańców naszego miasta.

Jednym z głośnych "fejków" opublikowanych w ostatnim czasie była rzekoma interwencja Centralnego Biura Śledczego. Funkcjonariusze z Katowic mieli zatrzymać na gorącym uczynku kierowcę ciężarówki, który miał nielegalnie rozładowywać na terenie Tarnowskich Gór odpady pochodzące z Bytomia. Jak się później okazało, interwencji CBŚ wcale nie było, a zamiast śmieci samochód przewoził... gałęzie i skoszoną trawę, które na terenie należącej do firmy, do której należał pojazd były przeładowywane, aby docelowo trafić na właściwe składowisko.

Takie informacje trafiają na Facebooka każdego dnia, a internauci udostępniają je dalej swoim znajomym, nieświadomie stając się narzędziem w rękach manipulatorów. Strony rozsiewające fake newsy o Bytomiu cały czas działają, mimo wielu zgłoszeń do administracji portalu. Poprosiliśmy polskie biuro prasowe Facebooka o podanie powodu, dlaczego fałszywe fanpage nie są blokowane lub usuwane, ale nie doczekaliśmy się odpowiedzi. Portal oficjalnie rozgłasza, że walczy z tym procederem, ale w praktyce niewiele robi, żeby ograniczyć liczbę fake newsów.

Z tego względu postanowiliśmy stworzyć listę fałszywych stron działających na Facebooku, które rozpowszechniają nieprawdziwe informacje:

  • BytomskiLew.pl
  • 24/Bytom
  • HaloBytom
  • Typowy Sebastian z Bytomia
  • Kwity Bytom
  • Radio Fakty Bytom
  • Sympatycy PiS Bytom
  • Zieleń Miejska Bytom
  • Bytomski Sztos
  • Bytom Zielony

Powyższa lista będzie na bieżąco aktualizowana o kolejne fejkowe strony, które z pewnością będą się pojawiać, aby dalej wprowadzać ludzi w błąd. Zalecamy zachowywać duży dystans do informacji, jakie są na nich publikowane.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Bytom z góry

Zmiany stawek podatków od nieruchomości i transportu

Parafia Ewangelicko Augsburska w Miechowicach chce przyjąć uchodźców

Parafia w Bytomiu chce przyjąć uchodźców z granicy

Byt gotowka

Ponad 20 milionów wpłynęło do bytomskiej kasy

Byt bytomianin szefem biura premiera

Bytomianin szefem biura premiera

Byt kandydaci ko do sejmu i senatu z bytomia

KO też przedstawiła swoich kandydatów. Startuje...

Byt szpital prusa bytom

Szpital zadłużony na potęgę. Miasto mu pomoże

Byt urna karty

Bytomianie się przełamali. Rekordowa frekwencja...