Wózki widłowe elektryczne - odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania!

Wózki widłowe elektryczne to obecnie jedne z najpopularniejszych urządzeń transportu bliskiego. Chcesz się dowiedzieć, w czym tkwi sekret ich popularności? Zapraszamy do lektury poniższego artykułu, w którym odpowiadamy na najbardziej nurtujące pytania dotyczące tego rodzaju widlaków!

Byt wozki widlowe elektryczne odpowiadamy wstep

Od pewnego czasu da się zauważyć w wielu dziedzinach gospodarki wzrost zapotrzebowania na usługi z zakresu magazynowania ładunków. Wiele firm, właśnie na tej czynności opiera swoją działalność.Nic więc dziwnego, że wraz ze wzrostem liczby magazynów, hal i centrów logistycznych rośnie zapotrzebowanie na sprzęty obsługujące tak dużą przestrzeń roboczą - w tym na wózki widłowe elektryczne.

Czym są wózki widłowe elektryczne?

Wózki widłowe elektryczne to jeden z rodzajów wózków jezdniowych podnośnikowych, zwanych popularnie widlakami. To urządzenia, które z roku na rok są coraz chętniej wybierane i kupowane przez osoby fizyczne, jak i przez firmy. Widlaki to pojazdy, o różnorodnych wymiarach i parametrach, dobieranych w zależności od potrzeb oraz wymagań osoby inwestującej w zakup. Przede wszystkim, wózki widłowe elektryczne to wielozadaniowe maszyny, które usprawniają pracę w miejscach, gdzie transport towarów odgrywa istotną rolę.

Wózki elektryczne są zasilane przez akumulator, co odróżnia jest od innych rodzajów widlaków. Akumulator sprawia, iż opisywane pojazdy są zdecydowanie bardziej ekologiczne, niż np. wózki spalinowe, a co więcej pojazdy te są w pełni zautomatyzowane.

Szeroki wybór wysokiej jakości widlaków elektrycznych, jest dostępny tutaj.

Gdzie wykorzystywane są wózki elektryczne?


Wózki widłowe elektryczne bardzo często są wybierane do prac, które odbywają się wewnątrz budynków. Dzięki temu, iż nie wytwarzają one szkodliwych spalin można je swobodnie użytkować w pomieszczeniach, ale także na zewnątrz. Widlaki te, dzięki napędowi elektrycznemu, nie są bardzo głośne, przez co ich zastosowania mogą być bardzo zróżnicowane. Przykładowo z widlaków elektrycznych korzysta się:

 • we wnętrzach hal, magazynów, centrów logistycznych,
 • w branży spożywczej, jak sklepy, markety,
 • w branży farmaceutycznej,
 • w branży kosmetycznej,
 • w branży elektronicznej.

Jaka jest budowa oraz parametry techniczne widlaków elektrycznych?

wozki widlowe elektryczne odpowiadamy budowa

Wózki widłowe elektryczne są dostępne w wersji z napędem trójkołowym oraz czterokołowym. Tam, gdzie potrzeba jest dużej zwrotności widlaka, oraz tego, aby pojazd był kompaktowy, by móc przemieszczać się w wąskich korytarzach, wybiera się tzw. trójkołowce. Jeżeli wózek widłowy ma wykonywać zadania, podczas których najważniejsza jest stabilność oraz duży udźwig, to napęd na cztery koła będzie najlepszym możliwym wyborem. Co więcej w budowie wózka nie może zabraknąć masztu. To właśnie ten element odpowiedzialny jest za maksymalną wysokość podnoszenia towarów przez wózek widłowy. Do grupy najistotniejszych parametrów, jakie wyróżniamy w kwestii widlaków elektrycznych zalicza się:

 • maksymalny udźwig pojazdu - dostępne są pojazdy z udźwigiem nawet do 8 ton!
 • maksymalną wysokość podnoszenia - ten parametr maksymalnie w widlakach elektrycznych może wynieść 7 metrów,
 • moc akumulatora - na rynku najczęściej spotyka się widlaki o mocy 24V, 48V i 80V.

Zazwyczaj prace, które odbywają się za pomocą wózków widłowych, to zadania wielogodzinne, które wymagają skupienia od operatora pojazdu. Z tego powodu widlaki elektryczne są wyposażone w tzw. kabinę dla operatora. W zależności od modelu i marki wózka osoba, która operuje maszyną może swobodnie zmieniać i dostosowywać do swoich preferencji elementy, takie jak: ustawienie fotela, szerokość pedałów, próg wejścia do maszyny.
Poza elementami związanymi z wózkiem widłowym elektrycznym, należy mieć na uwadze, iż bardzo istotne w wyposażeniu tego pojazdu są opony. To te elementy zapewniają stabilność urządzenia i umożliwiają mu jazdę. W przypadku wózka widłowego elektrycznego często stosuje się opony niebrudzące. Dlaczego? Ponieważ maszyny te są najczęściej wykorzystywane w miejscach, takich jak sklepy, hale, markety, gdzie ważne jest, aby podłoże dobrze się prezentowało, było estetyczne i bez śladów po oponach.

Kto może kierować wózkiem elektrycznym?


Osoby, które chcą operować pojazdami, jakimi są wózki widłowe elektryczne na samym początku muszą zdobyć specjalne uprawnienia, a następnie zdać egzamin UDT - Urzędu Dozoru Technicznego. Paleciaki ręczne są pojazdami, które nie wymagają zdobywania specjalnych certyfikatów, jednakże wózki widłowe elektryczne są maszynami, przy których znajomość ich budowy i funkcjonowania, jest istotna głównie po to, aby praca wózka była bezpieczna dla operatora i wszystkich osób w jego pobliżu.

Nowe czy używane wózki widłowe?


Zarówno wybór nowego, jak i używanego może stanowić dobre rozwiązanie dla przedsiębiorstwa. Nowe widlaki cechują się przede wszystkim wyższą ceną, jednak jeśli pozwalają na to finanse firmy, to jak najbardziej warto zainwestować w urządzenie prosto z salonu czy też zamówić go online od cenionego producenta wózków, jak Cesab (sprawdź tutaj). Używane widłowe wózki to tańsza alternatywa. Aktualnie potencjalni klienci mają szeroki wybór widlaków używanych w bardzo atrakcyjnych cenach. Co więcej wielu dealerów maszyn, jakimi są wózki widłowe ma w swojej ofercie gwarancję na używany pojazd i to nawet do dwóch lat!

Bez względu na decyzje o inwestycji w wózek nowy czy używany, istnieje kilka elementów, na które w szczególności należy zwrócić uwagę. W przypadku nowego pojazdu zaleca się analizę takich elementów przed dokonaniem transakcji zakupu, jak:

 • marka,
 • cena,
 • gwarancja,
 • parametry.

Decyzja o kupnie używanego wózka widłowego elektrycznego powinna zostać poprzedzona sprawdzeniem:

 • wieku wózka,
 • ilości przepracowanych motogodzin,
 • dokumentacji technicznej maszyny wraz z potwierdzeniem dotychczasowych przeglądów,
 • gwarancji,
 • stanu technicznego.

Podsumowanie

wozki widlowe elektryczne odpowiadamy podsumowanie

Popularne i wielofunkcyjne wózki widłowe elektryczne, z roku na rok są coraz chętniej wybieranymi pojazdami do mniejszych, jak i większych firm. Producenci wózków dzięki nowym technologią udoskonalają widlaki, tworząc z nich solidne i wytrzymałe maszyny służące w sklepach,, halach, magazynach przez wiele, wiele lat. Jeżeli masz wątpliwości, czy warto inwestować w wózek widłowy elektryczny - mamy nadzieję, iż powyższe odpowiedzi ułatwią Ci podjęcie decyzji! Jeżeli nie wiesz gdzie szukać wózka widłowego elektrycznego, sprawdź tutaj!

Materiały partnera

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

IMG 8019

Bytomianie zapłacą więcej za śmieci. Podwyżka jesienią

Straż pożarna Bytom (zdjęcie ilustracyjne)

Nocny pożar w kamienicy w Bytomiu. 12 osób ewakuowano

Przedszkole 48 remont

Przedszkole już nie szpeci. Jest estetycznie i ciepło

EC Szombierki

101. urodziny EC Szombierki. Licytacja czy wywłaszczenie?

Kontrola obowiązku noszenia maseczek w Katowicach

Bytomianin dziękuje policjantom i strażnikom miejskim

Gmach ŚUM w Bytomiu oficjalnie oddano do użytku

Remont gmachu ŚUM przy ul. Piekarskiej oficjalnie zakończony

Byt akukuotwarcie11

Świetne miejsce dla rodzin z dziećmi rzut...