Trwa wyścig z czasem. Na dniach tramwaje mają wrócić na tory

Prace przy przebudowie ulicy Katowickiej niesamowicie przyśpieszyły. W ciągu ostatniego tygodnia zrobiono więcej, niż przez kilka miesięcy. Wykonawca skierował na plac budowy dodatkowe siły. Wszystko po to, żeby tramwaje z Katowic znów mogły dojechać na plac Sikorskiego.

Byt przebudowa ulicy katowickiej w bytomiu

Tylu robotników nie pracowało na ul. Katowickiej od początku rozpoczęcia inwestycji. Gdzie nie spojrzeć, tam krzątają się budowlańcy w pomarańczowych kamizelkach. Wszędzie słychać odgłosy elektronarzędzi i ciężkiego sprzętu. Tak od niedawna wygląda plac budowy na Katowickiej.

To zaskakujący widok zważywszy, że jeszcze kilka tygodni temu tamtejszych robotników można było policzyć na palcach jednej ręki. W efekcie przebudowa około 700-metrowego odcinka ulicy trwa już blisko dwa lata (umowę z wykonawcą podpisano pod koniec listopada 2017 r.).

Wykonawca naciskany przez Tramwaje Śląskie oraz gminę Bytom zintensyfikował prace, aby w poniedziałek 2 września wznowić kursowanie tramwajów z Katowic na plac Sikorskiego. Te od września ubiegłego roku kończą bieg na pętli w Łagiewnikach, a dalej do centrum Bytomia pasażerów wożą autobusy zastępcze.

Obecnie prace przy budowie torowiska są bardzo zaawansowane. Niewykluczone, że w przyszłym tygodniu rzeczywiście tramwaje będą mogły pojechać po nowych szynach. Zupełnie inaczej wygląda stan pozostałej infrastruktury. Spore fragmenty chodników wciąż jeszcze nie zostały wybrukowane. Na odcinku od skrzyżowania z ul. Korfantego do krzyżówki z Chorzowską trakty piesze niemal nie istnieją. Tak więc, o ile uda się przywrócić ruch tramwajów, to piesi jeszcze będą musieli uzbroić się w cierpliwość.

Przypomnijmy: po przebudowie na ulicy Katowickiej mają znajdować się dwa tory, dzięki czemu tramwaje będą mogły kursować równolegle w obu kierunkach. Składy jednak nie będą już jeździć po wydzielonym pasie, lecz będą dzielić jezdnię razem z samochodami. Oprócz tego po północnej stronie drogi pojawi się szeroki ciąg pieszo-rowerowy, a po południowej znajdą się wyznaczone miejsca parkingowe dla samochodów. Na ulicy postawiono nowe słupy trakcyjne, na których zamontowano oszczędne oświetleniowe LED w stylizowanych oprawach, natomiast wcześniej wymieniono rury wodno-kanalizacyjne oraz część instalacji podziemnych.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Karetka z Bytomia w Kijowie

Bytomska karetka jest już na froncie w Kijowie

Koci Gościniec w Bytomiu

Bytomski Koci Gościniec w tarapatach

Henryk Mercik

"Są takie obiekty, którymi nie godzi się handlować"

MZDiM

Psychiczne i fizyczne znęcanie w bytomskim MZDiM?

Zrzutka - Pomóż mi uratować Mamę

Bytomiankę czeka operacja za 150 tys. zł...

243031991 560939268531171 6002739237003241243 n

Będą pomiary natężenia ruchu na ulicy Miarki i sąsiednich

Ulica Miarki w Bytomiu

Zwężenie ulicy Miarki, ograniczenie prędkości