Trwa wyścig z czasem. Na dniach tramwaje mają wrócić na tory

Prace przy przebudowie ulicy Katowickiej niesamowicie przyśpieszyły. W ciągu ostatniego tygodnia zrobiono więcej, niż przez kilka miesięcy. Wykonawca skierował na plac budowy dodatkowe siły. Wszystko po to, żeby tramwaje z Katowic znów mogły dojechać na plac Sikorskiego.

Byt przebudowa ulicy katowickiej w bytomiu

Tylu robotników nie pracowało na ul. Katowickiej od początku rozpoczęcia inwestycji. Gdzie nie spojrzeć, tam krzątają się budowlańcy w pomarańczowych kamizelkach. Wszędzie słychać odgłosy elektronarzędzi i ciężkiego sprzętu. Tak od niedawna wygląda plac budowy na Katowickiej.

To zaskakujący widok zważywszy, że jeszcze kilka tygodni temu tamtejszych robotników można było policzyć na palcach jednej ręki. W efekcie przebudowa około 700-metrowego odcinka ulicy trwa już blisko dwa lata (umowę z wykonawcą podpisano pod koniec listopada 2017 r.).

Wykonawca naciskany przez Tramwaje Śląskie oraz gminę Bytom zintensyfikował prace, aby w poniedziałek 2 września wznowić kursowanie tramwajów z Katowic na plac Sikorskiego. Te od września ubiegłego roku kończą bieg na pętli w Łagiewnikach, a dalej do centrum Bytomia pasażerów wożą autobusy zastępcze.

Obecnie prace przy budowie torowiska są bardzo zaawansowane. Niewykluczone, że w przyszłym tygodniu rzeczywiście tramwaje będą mogły pojechać po nowych szynach. Zupełnie inaczej wygląda stan pozostałej infrastruktury. Spore fragmenty chodników wciąż jeszcze nie zostały wybrukowane. Na odcinku od skrzyżowania z ul. Korfantego do krzyżówki z Chorzowską trakty piesze niemal nie istnieją. Tak więc, o ile uda się przywrócić ruch tramwajów, to piesi jeszcze będą musieli uzbroić się w cierpliwość.

Przypomnijmy: po przebudowie na ulicy Katowickiej mają znajdować się dwa tory, dzięki czemu tramwaje będą mogły kursować równolegle w obu kierunkach. Składy jednak nie będą już jeździć po wydzielonym pasie, lecz będą dzielić jezdnię razem z samochodami. Oprócz tego po północnej stronie drogi pojawi się szeroki ciąg pieszo-rowerowy, a po południowej znajdą się wyznaczone miejsca parkingowe dla samochodów. Na ulicy postawiono nowe słupy trakcyjne, na których zamontowano oszczędne oświetleniowe LED w stylizowanych oprawach, natomiast wcześniej wymieniono rury wodno-kanalizacyjne oraz część instalacji podziemnych.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Bytom pomoc dla Ukrainy

Bytomianie pomagają Ukraińcom

Pojemnik na odpady Bytom

Ponad milion kary dla Bytomia za słabą segregację odpadów

Oczyszczalnia bobrek

Oczyszczalnia do likwidacji. Zastąpi ją przepompownia

EC Szombierki

101. urodziny EC Szombierki. Licytacja czy wywłaszczenie?

Ulica Miarki, Bytom

Ulica Miarki. Nowa organizacja ruchu już na stałe

Gmach ŚUM w Bytomiu oficjalnie oddano do użytku

Remont gmachu ŚUM przy ul. Piekarskiej oficjalnie zakończony

Byt akukuotwarcie11

Świetne miejsce dla rodzin z dziećmi rzut...