Automatyczne obsługiwanie maszyn

Trudno obecnie spotkać dobrze prosperującą firmę produkcyjną, u której nie zdecydowano się na zrobotyzowanie systemów maszynowych. Tak, koszty z tym związane są znaczne, natomiast w perspektywie korzyści – akceptowalne. Zatem o jakich profitach mowa?

Byt butelki plastikowe na tasmie1

Automatyczne obsługiwanie maszyn polega na korzystaniu w danym przedsiębiorstwie z systemów maszynowych, które są w pełni zautomatyzowane. Innymi słowy, mowa o swego rodzaju zewnętrznym zlecaniu prac i obowiązków człowieka różnego rodzaju automatom. Są to takie czynności, które pomogą we właściwym użytkowaniu elementów produkcyjnych.

Powody stojące za korzystaniem z automatycznej obsługi maszyn

Sensem korzystania z tego rozwiązania jest sam człowiek, a ściślej jego bezpieczeństwo i udzielanie się w fabryce. Za sprawą automatycznej obsługi maszyn zwiększona zostaje jakość pracy w przedsiębiorstwach. Nikogo zatem nie powinno dziwić, że teraźniejszym kryterium nowoczesnej placówki produkcyjnej jest procent wdrożonej tam automatyzacji.

Praca z maszyną zazwyczaj związana jest z umieszczaniem w niej materiałów i wyciąganiem z niej gotowego produktu. W żadnym razie nie jest to czynność skomplikowana, ale za to niesamowicie żmudna, w której to brakuje jakiegokolwiek urozmaicenia. Wystarczy wyobrazić sobie frustrację pracownika która, po miesiącach nudnego wykonywania tendencyjnych obowiązków, przeradza się w natychmiastową chęć zwolnienia się z pracy. Inaczej sprawa wygląda, gdy będzie on pracował z robotem, uczył się jego poszczególnych funkcji, a przez to zwiększał swoje kwalifikacje.

hea ro ia r2000 rd tend 1Źródło: Fanuc

Przedsiębiorcy z kolei docenią fakt, że roboty są w stanie wykonywać znacznie więcej zadań od ludzi. Wszystko oczywiście dlatego, że nie odczuwają one zmęczenia, wypalenia zawodowego. Co równie ważne, zawsze gwarantują one wytwarzanie wysokiej jakości produktów. Pozwala to firmie na wygenerowanie większych niż dotychczas zysków.

Pozostaje jeszcze kwestia bezpieczeństwa człowieka, która jest zapewniona z powodu wyłączenia go z prac przy maszynach szczególnie niebezpiecznych, jak prasa hydrauliczna. Robot jest również odporny na efekty przebywania w wysokiej temperaturze i wśród toksycznych oparów. Pozwala to na stworzenie miejsca pracy ze zwiększoną ochroną oraz higieny pracy.

Materiały partnera

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Woz strazacki karetka

Bytom przekazuje karetkę i wóz strażacki dla Ukrainy

Potrącenie na przejściu dla pieszych

Potrącenie kobiety na przejściu dla pieszych

Swiatelko do nieba na placu Sobieskiego

Ile bytomianie zebrali dla WOŚP?

Mapa S11

S11 polepszy komunikację Bytomia z miastami ościennymi

Polana w lesie

Nadleśnictwo chce mocno przerzedzić bytomski las

Tramwaj i choinka

Z Bytomia na Sylwester z Polsatem tramwajem

Alicja Omięcka

Podwyżki dla pracowników Kolei Śląskich już od 1.10.2021!