Przewróciło się drzewo na rynku. Czy inne czeka to samo?

Elektryczne Gitary śpiewały: Przewróciło się niech leży. Oby nie tym razem. Co się stanie z usychającymi platanami na rynku w Bytomiu?

Byt suche drzewa na rynku

Pierwsze drzewo zniknęło 2 września i to nie w wyniku wycinki. Stary platan sam się przewrócił pomimo tego, że w tym czasie nie było żadnej wichury. Jak się okazało, drzewo było całkowicie spróchniałe. Małgorzata Węgiel-Wnuk, rzeczniczka Urzędu Miejskiego powiedziała Dziennikowi Zachodniemu, że nikt nie myślał, że stan dwudziestoletnich platanów jest aż tak zły. Stąd rodzi się pytanie o bezpieczeństwo mieszkańców przemieszczających się po rynku – przecież inne drzewa także mogą upaść i zrobić komuś krzywdę.

Dlaczego drzewa uschły? - Platany na bytomskim Rynku zostały posadzone 20 lat temu w betonowych kręgach, które ograniczają możliwość rozrostu korzeniowego. W momencie nasadzenia drzew ich żywotność była określona na 10 lat. Minęło 20 lat - przez brak troski i dbałości o platany, część drzew uschła - powiedział Arkadiusz Rusnak, dyrektor Miejskiego Zarządu Zieleni i Gospodarki Komunalnej.

Z tego powodu MZZiGK planuje w miejsce 45 platanów posadzić nowe drzewa. Jakie? O tym zdecydują mieszkańcy w internetowej sondzie. Na razie jednak czeka nas widok opustoszałego rynku. Na jesień planowane jest odkopanie betonowych donic z platanami i przy pomocy dendrologa ocenienie stanu drzew. Platany - jeśli ich stan na to pozwoli - MZZiGK przesadzi w inne miejsce, gdzie będą mogły wreszcie się dalej rozrastać. Nowe drzewa na rynku ujrzymy dopiero wiosną przyszłego roku.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

IMG 8019

Bytomianie zapłacą więcej za śmieci. Podwyżka jesienią

Pokojowa manifestacja na Rynku w Bytomiu

Bytomianie solidarni z Ukrainą [ZDJĘCIA]

Straż pożarna Bytom (zdjęcie ilustracyjne)

Nocny pożar w kamienicy w Bytomiu. 12 osób ewakuowano

Swiatelko do nieba na placu Sobieskiego

Ile bytomianie zebrali dla WOŚP?

Przedszkole 48 remont

Przedszkole już nie szpeci. Jest estetycznie i ciepło

Nowy arcybiskup archidiecezji katowickiej Adrian Galbas

Nowy arcybiskup diecezji katowickiej pochodzi z Bytomia!

Nominacja Wiesława Kukuły do stopnia generała broni

Trzecia gwiazdka dla generała Wiesława Kukuły, dowódcy WOT