Militarna atrakcja Miechowic zyskała mecenasa i będzie jeszcze lepsza

Miechowicki schron przeciwlotniczy znalazł mecenasa. Została nim Petralana S.A., czyli polski producent wełny skalnej. Ruszyły już nawet pierwsze prace remontowe w mieszczącym się nieopodal schronu gmachu ProFort Centrum.

Byt turysci w schronie w miechowicach

Schron to niemy świadek historii. Obecnie pełni funkcję multimedialnego muzeum, opowiadającego o tragicznych wydarzeniach ze stycznia 1945 roku. Znajdującą się tu ekspozycję można zwiedzać za darmo, a najbliższy dzień otwarty odbędzie się w niedzielę 15 września. Obiektem tym opiekują się od dawna członkowie Stowarzyszenia Pro Fortalicium, którzy włożyli wiele serca i pracy w przygotowanie schronu dla zwiedzających. Od teraz mogą liczyć na wsparcie Petralany.

- Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że nasza działalność jest dostrzegana i ceniona, dlatego szczególnie jesteśmy wdzięczni firmie Petralana, która zdecydowała się zostać mecenasem tego miejsca - mówi Dariusz Pietrucha, prezes Stowarzyszenia Pro Fortalicium.

Przypomnijmy, że Stowarzyszenie na Rzecz Zabytków Fortyfikacji Pro Fortalicium istnieje od 2001 roku, a głównym celem jego działalności jest popularyzacja historii lokalnej oraz ochrona i remonty takich zabytków jak znajdujący się w Miechowicach niemiecki schron przeciwlotniczy dla ludności cywilnej, który wzniesiono na wypadek nalotu bombowego.

Schron usytuowany jest przy gmachu dawnego Gimnazjum nr 13 w Bytomiu. Od niedawna znajduje się tu siedziba ProFort Centrum. Odbywa się tu wiele imprez, a setki uczestników korzystają m.in. z tutejszych toalet, które znajdują się w opłakanym stanie. Niebawem się to zmieni.

- Dzięki firmie Petralana, która została mecenasem ProFort Centrum, rozpoczęliśmy remont generalny toalet damskich oraz męskich. Będą gotowe na styczeń, gdy będziemy gościć rekonstruktorów z Polski Czech oraz Słowacji... Kolejne prace, które dzięki firmie Petralana przywrócą świetność temu historycznemu budynkowi to renowacja murku okalającego cały teren, malowanie ogrodzenia oraz podświetlenie budynku. Mamy nadzieję, że w ten sposób ProFort Centrum stanie się wizytówką Miechowic - wyliczają przedstawiciele Stowarzyszenia Pro Fortalicium.

fot. ProFort Centrum

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Janusz Michałek KSSE Musimy porozmawiac o Bytomiu

„Architektura i mieszczańskość Bytomia to atut... biznesowy”

Bytom Zderzenie tramwaju z samochodem osobowym

Zderzenie samochodu osobowego i tramwaju w Bytomiu

Remont EC Szombierki dofinansowany z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji?

Remont EC Szombierki dofinansowany z funduszu UE?

EC Szombierki / Piotr Grochowski

Arche zamierza wyremontować EC Szombierki w trzy lata

Orszak Trzech Króli w Bytomiu

Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami Bytomia

MZDiM

Psychiczne i fizyczne znęcanie w bytomskim MZDiM?

Bytom nowe wiaty przystankowe

Nowe wiaty przystankowe w Bytomiu. Gdzie stanęły?