Jednego mniej w Senacie. Kandydat zbierał podpisy... zmarłych

Martwe dusze głosu nie mają. Boleśnie przekonał się o tym Witold Berus, jeden z kandydatów na senatora. Zabrzanin miał walczyć o mandat w okręgu senackim nr 71, obejmującym Zabrze i Bytom. Jednakże jego parlamentarna przygoda dobiegła końca zanim się na dobre rozpoczęła.

Byt klatka schodowa w senacie

Witold Berus artysta plastyk, nauczyciel, plastyk miejski, inspektor w Urzędzie Miejskim w Zabrzu i pomysłodawca Międzynarodowego Festiwalu Rysowania w Zabrzu nie zostanie senatorem. Okręgowa Komisja Wyborcza w Katowicach odmówiła rejestracji kandydata. Powodem miało być oszustwo, którego się dopuścił. Zabrzanin reprezentuje komitet wyborczy Ślonzoki Razem i pod tym szyldem zbierał podpisy na swoich listach poparcia. Przypomnijmy, że kandydaci musieli otrzymać minimum 2 tysiące podpisów na liście poparcia. Jak się okazuje zabrzanin wykazał kreatywnością… Kandydat zebrał aż 2,9 tys. podpisów. Niestety, nie wszystkie legalnie.

Kiedy komisja wyborcza przystąpiła do sprawdzania podpisów pod wnioskiem o rejestrację kandydata, na jaw wyszedł pewien przekręt. Jak wyliczono, aż 133 nazwiska i podpisy należały do osób zmarłych. Dodatkowo, komisja ustaliła, że pojawiło się też wiele innych nieprawidłowości związanych z niezgadzającymi się nazwiskami, adresami i numerami PESEL. W efekcie zakwestionowano ponad tysiąc podpisów, przekreślając szanse Berusa na start w wyborach. Grupa reprezentantów partii Ślonzoki Razem pomniejszyła się o jednego kandydata na senatora, a w okręgu 71 o fotel senatora RP powalczą jedynie bytomianie: Halina Bieda, reprezentująca Platformę Obywatelską oraz Andrzej Misiołek z Prawa i Sprawiedliwości.

fot. Senat Rzeczpospolitej Polskiej

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Debata "Musimy porozmawiać o Bytomia"

Bytom powinien dostać specjalne wsparcie na rewitalizację?

Byt mariusz wolosz prezydent bytoma otrzymal votum zaufania

Prezydent Bytomia Mariusz Wołosz otrzymał wotum...

Byt konfa

"Samorządowa Karta Rodzin" w Bytomiu na pewno...

Byt mulltonnen 3979757 1280

Śmieci w górę. Radni uchwalili podwyżkę stawki...

Byt adam slodowy zyje

Czy Adam Słodowy żyje? Fake newsy są coraz...

Byt panorama btm wieza wodna1

Radni byli na "tak". Mieszkania komunalne...

Byt bartyla mikrofon

SONDAŻ DZ: Bartyla prezydentem przez kolejne 5 lat