Góra śmieci zaczyna znikać w Miechowicach. Zapłaci za to SRK

Śmieci zaczęły wyjeżdżać z terenu przy ul. Szyb Zachodni. SRK musi to zrobić na własny koszt, który wyniesie około 2,4 mln zł.

Byt 69630596 2103239983319081 3877473393674551296 o

Niespełna trzy lata temu okazało się, że w Miechowicach przy ulicy Szyb Zachodni ktoś zwoził ogromne ilości śmieci niewiadomego pochodzenia. Odpadów było tak dużo, że zrobiła się z tego wielka góra. Sprawą zajęła się policja, ale niestety nie udało się ustalić, kto bytomianom stworzył nielegalne wysypisko śmieci.

Wiadomo było tylko tyle, że teren należy do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Władze miasta szybko wydały nakaz usunięcia odpadów właśnie tej spółce. SRK jednak odwołało się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, tłumacząc się, że nie ma tytułu prawnego do terenu, a śmieci nie należą do nich. W tym momencie zaczęła się długa walka obu stron.

SKO przyznało rację SRK i uchyliło decyzję prezydenta Bytomia. Później jednak bytomski magistrat ponownie nakazał kopalnianej spółce posprzątanie terenu w Miechowicach. Tym razem kolegium przyznało rację miastu. Spółka Restrukturyzacji Kopalń musi posprzątać i prace właśnie ruszyły.

- Spółka Restrukturyzacji Kopalń ma czas do końca roku na usunięcie odpadów komunalnych, które znajdują się na hałdzie przy ul. Szyb Zachodni. Rozpoczęły się już prace przygotowawcze. Od jutra (tj. od 5 września) mieszkańcy mogą spodziewać się wzmożonego ruchu samochodów ciężarowych w rejonie ulic Racjonalizatorów i Francuskiej. Ciężarówki będą wywozić odpady do utylizacji w Gliwicach. Proszę bytomian, by uzbroili się w cierpliwość. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pod koniec roku teren przy ul. Szyb Zachodni będzie już posprzątany - komentuje prezydent Mariusz Wołosz.

Zaśmiecony teren pierwotnie miał zostać zrekultywowany przez SRK. Zamiast odpadów miały tam zostać nasadzone drzewa. Tak się nie stało, za co spółka dostanie mocno po kieszeni, bo za usunięcie odpadów zapłaci około 2,4 mln złotych.

fot. Facebook/Krzysztof Gawenda

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Woz strazacki karetka

Bytom przekazuje karetkę i wóz strażacki dla Ukrainy

Potrącenie na przejściu dla pieszych

Potrącenie kobiety na przejściu dla pieszych

Mapa S11

S11 polepszy komunikację Bytomia z miastami ościennymi

Projekt bez tytułu 6

Zmienia się właściciel elektrociepłowni Szombierki

Prof. Tomasz Pietrzykowski

„Bytomiu, patrz uważnie, co się stało w Nikiszowcu”

Polana w lesie

Nadleśnictwo chce mocno przerzedzić bytomski las

Tramwaj i choinka

Z Bytomia na Sylwester z Polsatem tramwajem