Jest kasa na remonty dróg. Rząd da na modernizacje 6 ulic w Bytomiu

Bytomskie drogi doczekają się modernizacji! Miasto dzięki pieniądzom z Funduszu Dróg Samorządowych wyremontuje aż 6 arterii. Prace powinny ruszyć niebawem, bo lada dzień zostaną podpisane umowy z wykonawcami.

Byt dofinansowanie dla miasta bytom

Bytom wymaga gruntownej rewitalizacji. Do tej pory mówiło się wiele o kamienicach, zabytkowych obiektach czy kościołach. Jednakże równie ważna jest infrastruktura drogowa, a stan bytomskich dróg pozostawia wiele do życzenia.

- W 2015 kwota przeznaczona na drogi tzw. lokalne wynosiła 69 mln złotych, a na 2020 i lata kolejne w funduszu dla naszego województwa mamy już ponad 300 mln złotych. Dzięki temu w sposób skokowy powinna poprawić się jakość infrastruktury drogowej na drogach gminnych i powiatowych. Trzeba tu olbrzymiego zastrzyku pieniędzy, żebyśmy mogli jako mieszkańcu odczuć tę poprawę jakości. W województwie śląskim zostanie zmodernizowanych ponad 150 kilometrów dróg - podkreślił Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski. - Wspieramy samorządy lokalne, aby pomóc im unowocześniać infrastrukturę drogową. Tak będzie również w Bytomiu, który przygotował bardzo dobrze wnioski o dofinansowanie i otrzymał wsparcie w wysokości prawie 7 mln zł - dodał wojewoda śląski.

Swoją szansę na poprawę stanu dróg otrzymało też nasze miasto, ponieważ dzięki wsparciu finansowemu uda się poprawić stan aż 6 dróg. Jak zaznaczył poseł Wojciech Szarama, przygotowano dobre wnioski, dzięki czemu uda się zmodernizować bytomskie ulice za 12 mln złotych, z czego aż 6 mln 884 tys. zł będzie pochodziło z dotacji zewnętrznej.

- Bardzo się cieszę, że te pieniądze trafią do Bytomia. Chcemy, żeby do każdej złotówki wydanej na inwestycje w mieście, kolejna została pozyskana ze środków zewnętrznych - mówił dziś Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia. - Miasto jest bardzo rozległe, a w ostatnich latach inwestycji było jak na lekarstwo. Aplikujemy wszędzie gdzie się da, żeby pozyskiwać środki - dodał.

Niebawem 6 dróg przejdzie metamorfozę. Z Funduszu Dróg Samorządowych zmodernizowane zostaną ulice: Mochnackiego, Reptowska, Wojciechowskiego, Musialika, Świętej Elżbiety oraz Szyby Rycerskie. - Jeżeli chodzi o cztery z tych ulic, czyli ul. Musialika, Reptowską, Mochnackiego i Wojciechowskiego, jesteśmy na końcowym etapie przetargu, za chwile wyłonimy wykonawcę i niebawem podpiszemy umowy - informuje Małgorzata Węgiel-Wnuk, rzecznik prasowy UM w Bytomiu. Podobnie jest z ul. Musialika. Prawdopodobnie w tym tygodniu zostaną podpisane stosowne umowy. Natomiast jeżeli chodzi o ul. Św. Elżbiety i Szyby Rycerskie, to dopiero trzeba przeprowadzić przetarg.

Do najważniejszych inwestycji należy przebudowa ul. Wojciechowskiego w dzielnicy Stroszek oraz ul. Świętej Elżbiety. - To w zasadzie strefa przemysłowa. Przejeżdża tamtędy dużo ciężarówek, więc podłoże musi być solidne. To inwestycja rozłożona na dwa lata - dodaje wiceprezydent Bieda.

Co się zmieni? Przebudowa ul. Reptowskiej w Miechowicach obejmie remont odcinka drogi od ul. Wolnego do ul. Bławatkowej wraz z lewostronnym chodnikiem, zieleńcem oraz regulację urządzeń uzbrojenia podziemnego. Z kolei na Stroszku zmodernizowana zostanie ul. Wojciechowskiego. Tam też oprócz drogi oraz chodników, przebudowana zostanie też m.in. zatoka autobusowa, miejsca postojowe. Tymczasem na Bobrku remontu doczeka się ul. Świętej Elżbiety - odcinek drogi od ul. Konstytucji do ul. Worpie, a w Łagiewnikach transformację przejdzie ul. Szyby Rycerskie wraz z przebudową chodnika i regulacją urządzeń uzbrojenia podziemnego. W planie inwestycji ujęto też przebudowę ul. Mochnackiego w Szombierkach na odcinku od ul. Wyzwolenia do ul. Karpackiej. Droga ta jest w fatalnym stanie, a mieszkańcy doczekają się w końcu nowej nawierzchni. Zmieni się też ulica Musialika. Przebudowana zostanie tu nie tylko jezdnia, ale zjazdy, część chodników oraz regulacja urządzeń sieci podziemnej. W planie są też nowe przejścia dla pieszych, które pojawią się m.in. w rejonie nowego skate parku, a w rejonie promenady zbudowane zostaną także progi zwalniające.

Co warte odnotowania, niektóre z inwestycji (np. ul. Musialika) mają zapewnione podwójne finansowanie - pochodzące ze środków z Funduszu Dróg Samorządowych oraz Funduszu Solidarności Metropolii. Magistrat planuje zatem przesunięcie części środków na pokrycie remontów innych ulic. Jeżeli się to powiedzie, modernizację przejdzie też ulica Wyzwolenia i fragment ul. Górnośląskiej.

W planach są również kolejne remonty. - Już złożyliśmy wnioski na przyszłoroczną edycję Funduszu Dróg Samorządowych - zaznaczył wiceprezydent Michał Bieda. Dodał też, że ze względu na to, że w poprzednich latach w zasadzie nie przygotowano dokumentacji pod tego typu inwestycje, przed urzędnikami sporo pracy, ponieważ projekty trzeba przygotować szybko.

fot. Ewa Zielińska / Zawe.pl

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Woz strazacki karetka

Bytom przekazuje karetkę i wóz strażacki dla Ukrainy

Uchodźcy z Ukrainy w Bytomiu

Bytom gości uchodźców. Przyjechało ponad 50 Ukraińców

Potrącenie na przejściu dla pieszych

Potrącenie kobiety na przejściu dla pieszych

Mapa S11

S11 polepszy komunikację Bytomia z miastami ościennymi

Polana w lesie

Nadleśnictwo chce mocno przerzedzić bytomski las

Tramwaj i choinka

Z Bytomia na Sylwester z Polsatem tramwajem

Bytom. Urząd Miejski

Bytom drugi od końca w Rankingu Gmin Województwa Śląskiego