Grubson, Daria Zawiałow, L.U.C. i Abelard Giza przyjadą do Bytomia razem z superbohaterami

Superbohaterowie przyjadą do Bytomia! Kultowa impreza powraca po dwóch latach nieobecności, a wszystko za sprawą Festiwalu Dziwnie Fajne, czyli społecznej inicjatywy zainicjowanej w 2009 roku. Tegoroczna, 11. edycja popularnego wydarzenia potrwa aż trzy dni. Start w piątek 20 września.

Byt zlot superbohaterów w katowicach

Festiwal Dziwnie Fajnie to nietuzinkowe przedsięwzięcie kulturalne, które składa się z trzech elementów: Międzygalaktycznego Zlotu Superbohaterów, Przemarsz Superbohaterów oraz Kiermaszu Twórczej Reanimacji Odpadów. Wydarzeniom tym będą towarzyszyły koncerty popularnych muzyków.

20 września o godz. 17.00 i 20.00 na scenie Bytomskiego Centrum Kultury wystąpi Abelard Giza z programem „Piniata”. Natomiast na godz. 22.00 zaplanowano koncert zespołu Wczasy, który odbędzie się w Museum Music Republic, a po nim odbędzie się afterparty. Punkt kulminacyjny imprezy będzie miał miejsce w sobotę. Wtedy też ulicami Bytomia pomaszerują Superbohaterowie. Barwny korowód wyruszy o godz. 16.00 spod Szybu Krystyna w Szombierkach. Meta tradycyjnie została ulokowana na Rynku. I to tam zorganizowane zostaną koncerty. Dla bytomian zagrają: Bum Bum ORKeSTAR, L.U.C. & Rebelbabel, Daria Zawiałow, a gwiazdą wieczoru będzie Grubson. Kiedy koncerty dobiegną już końca, impreza przeniesie się do Museum Music Republic.

- Czujesz w sobie dobro... Masz w sobie niesamowite moce... Chcesz naprawiać ten świat i wiesz, że jest nas więcej... tzn. że jesteś Superbohaterem, zatem przybywaj do Bytomia! Szykujcie swoje moce, prasujcie peleryny i przybywajcie. Ta impreza jest dla wszystkich, dla małego i dużego, dla parzysto i czterokopytnego, dla maluszka i staruszka - zachęcają organizatorzy Zlotu Superbohaterów.

Gorące rytmy to nie wszystko. Poza muzycznymi atrakcjami w sobotę i niedzielę od godz. 12.00 do 19.00 przewidziano też Kiermasz Twórczej Reanimacji Odpadów. W tym roku uczestnicy poznają m.in. tajniki wyplatania przedmiotów codziennego użytku z... gazet! Warsztatowicze wraz z Re Lady makkireQu stworzą lampy z makulatury.

Podczas kiermaszu będzie można spotkać designerów, rękodzielników, artystów, projektantów, wizjonerów i wszystkich, którzy reanimują odpady, dając im nową szansę na zaistnienie w świecie przedmiotów użytkowych. - Chcemy pokazać, że przedmioty, które trafiają na wysypiska można twórczo reanimować i nadać im nową formę przez co nabiorą ponownie charakteru - podkreślają organizatorzy.

Festiwal to też okazja do pomocy innym, ponieważ chętni będą mogli oddać krew w ambulansie katowickiego Regionalnego Centrum Krwiodawstwa czy zarejestrować się w bazie dawców szpiku DKMS. Fundacja Qlawi przygotuje tor przeszkód ukazujący z czym muszą na co dzień borykać się osoby niepełnosprawne. W programie ujęto także slackline i wiele warsztatów ekologicznych dla dzieci i dorosłych.

Przypomnijmy, że Festiwal Dziwnie Fajne, w ramach którego w Bytomiu odbywał się wspomniany zlot, trzy lata temu nie otrzymał dotacji. W związku z tym organizatorzy rozpoczęli poszukiwania innego miejsca, w którym udałoby się zorganizować imprezę. Kiedy tylko podali informację o konieczności przeniesienia zlotu, bardzo szybko pojawiło się wiele propozycji z innych miast. Ostatecznie wybrano Katowice, ale szybko okazało się, że stolica województwa śląskiego nie zapewnia takiej atmosfery, jaką można było odczuć podczas bytomskich edycji imprezy. Po wielu staraniach udało się i nasze miasto odzyskało popularny festiwal.

fot. Ewa Zielińska / Zeld.pl

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon