Drzewa na Rynku sprawdzone przez dendrologa. Będzie trzeba je wyciąć

20-letnie platany rosnące na bytomskim Rynku zostaną usunięte. Powód? Są w fatalnym stanie, a zamiast zdobić serce miasta, po prostu je szpecą. Dendrolog, który zbadał drzewa zdecydował o ich losie i zarządził wycinkę.

Byt platany na rynku

Niedawno informowaliśmy, że 2 września runęło jedno z tutejszych drzew. Okazało się, że było zupełnie spróchniałe. Pozostałe platany są w niewiele lepszym stanie. Miejsce, w którym zostały ulokowane definitywnie im nie służy. Nie jest to nowy problem. Drzewa zaczęły usychać już w 2013 roku. Mówiło się wówczas, że przyczyną ich złego stanu są m.in. wysokie temperatury panujące latem i nagrzewająca się płyta Rynku. Co więcej, niewielki misy, w których je posadzono nie miały korzystnego wpływu na rozwój drzew.

- Drzewa trzeba usunąć i to jak najszybciej, bo zagrażają bezpieczeństwu przebywających na Rynku ludzi - mówi Arkadiusz Rusnak, zastępca dyrektora Miejskiego Zarządu Zieleni i Gospodarki Komunalnej. Zgodę na ten radykalny krok wydał już wojewódzki konserwator zabytków. Prace ruszą, gdy tylko uprawomocni się decyzja konserwatora. Powinno to nastąpić w ciągu najbliższych tygodni.

Czy roślinność zniknie zupełnie z bytomskiego „Placu Czerwonego”. Niezupełnie. Magistrat zapewnia, że w przyszłym roku mieszkańcy Bytomia znów będą mogli się cieszyć nowymi drzewami. Nie wiadomo jednak, jakie to będą rośliny. Ostateczna decyzja zostanie podjęta po poznaniu wyników badania gleby, ponieważ w betonowych misach, w których umieszczono platany, rozwinął się grzyb niszczący drzewa. Zlecono już przeprowadzenie ekspertyzy, która pozwoli wyjaśnić dlaczego do tego doszło i jak walczyć z niepożądanym „współlokatorem”.

fot. Mateusz Czajka

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

IMG 8019

Bytomianie zapłacą więcej za śmieci. Podwyżka jesienią

Pokojowa manifestacja na Rynku w Bytomiu

Bytomianie solidarni z Ukrainą [ZDJĘCIA]

Straż pożarna Bytom (zdjęcie ilustracyjne)

Nocny pożar w kamienicy w Bytomiu. 12 osób ewakuowano

Przedszkole 48 remont

Przedszkole już nie szpeci. Jest estetycznie i ciepło

Nowy arcybiskup archidiecezji katowickiej Adrian Galbas

Nowy arcybiskup diecezji katowickiej pochodzi z Bytomia!

Nominacja Wiesława Kukuły do stopnia generała broni

Trzecia gwiazdka dla generała Wiesława Kukuły, dowódcy WOT

Ul. Dworcowa w Bytomiu

Przebudowa ul. Dworcowej. Co nas czeka? Niedługo konsultacje