Drzewa na Rynku sprawdzone przez dendrologa. Będzie trzeba je wyciąć

20-letnie platany rosnące na bytomskim Rynku zostaną usunięte. Powód? Są w fatalnym stanie, a zamiast zdobić serce miasta, po prostu je szpecą. Dendrolog, który zbadał drzewa zdecydował o ich losie i zarządził wycinkę.

Byt platany na rynku

Niedawno informowaliśmy, że 2 września runęło jedno z tutejszych drzew. Okazało się, że było zupełnie spróchniałe. Pozostałe platany są w niewiele lepszym stanie. Miejsce, w którym zostały ulokowane definitywnie im nie służy. Nie jest to nowy problem. Drzewa zaczęły usychać już w 2013 roku. Mówiło się wówczas, że przyczyną ich złego stanu są m.in. wysokie temperatury panujące latem i nagrzewająca się płyta Rynku. Co więcej, niewielki misy, w których je posadzono nie miały korzystnego wpływu na rozwój drzew.

- Drzewa trzeba usunąć i to jak najszybciej, bo zagrażają bezpieczeństwu przebywających na Rynku ludzi - mówi Arkadiusz Rusnak, zastępca dyrektora Miejskiego Zarządu Zieleni i Gospodarki Komunalnej. Zgodę na ten radykalny krok wydał już wojewódzki konserwator zabytków. Prace ruszą, gdy tylko uprawomocni się decyzja konserwatora. Powinno to nastąpić w ciągu najbliższych tygodni.

Czy roślinność zniknie zupełnie z bytomskiego „Placu Czerwonego”. Niezupełnie. Magistrat zapewnia, że w przyszłym roku mieszkańcy Bytomia znów będą mogli się cieszyć nowymi drzewami. Nie wiadomo jednak, jakie to będą rośliny. Ostateczna decyzja zostanie podjęta po poznaniu wyników badania gleby, ponieważ w betonowych misach, w których umieszczono platany, rozwinął się grzyb niszczący drzewa. Zlecono już przeprowadzenie ekspertyzy, która pozwoli wyjaśnić dlaczego do tego doszło i jak walczyć z niepożądanym „współlokatorem”.

fot. Mateusz Czajka

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Bytom pomoc dla Ukrainy

Bytomianie pomagają Ukraińcom

Pojemnik na odpady Bytom

Ponad milion kary dla Bytomia za słabą segregację odpadów

Prof. Tomasz Pietrzykowski

„Bytomiu, patrz uważnie, co się stało w Nikiszowcu”

Remont EC Szombierki dofinansowany z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji?

Remont EC Szombierki dofinansowany z funduszu UE?

Oczyszczalnia bobrek

Oczyszczalnia do likwidacji. Zastąpi ją przepompownia

EC Szombierki

101. urodziny EC Szombierki. Licytacja czy wywłaszczenie?

Kontrola obowiązku noszenia maseczek w Katowicach

Bytomianin dziękuje policjantom i strażnikom miejskim