Opera rozpoczęła sezon, a dyrektor otrzymał medal

Opera Śląska w Bytomiu rozpoczęła jubileuszowy, 75. sezon artystyczny. Melomanów czeka moc atrakcji, spektakle, koncerty, a nawet projekcja archiwalnego filmu, której będzie towarzyszyła muzyka grana na żywo!

Byt lukasz goik dyrektor opery slaskiej

Koncert inaugurujący 75. sezon odbył się 14 września. Artyści Opery Śląskiej oraz goście, zaprezentowali najsłynniejsze i najpiękniejsze arie z repertuaru teatru. Pojawiły się też zapowiedzi tegorocznych premier. Podczas wydarzenia Łukasz Goik, dyrektor Opery Śląskiej, został uhonorowany odznaczeniem „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, przyznawanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wręczył je senator RP Andrzej Misiołek.

Tej jesieni na scenie Opery Śląskiej zobaczymy m.in. operę „Romeo i Julia” , „Traviatę”, balet „Don Kichot”, balet „Królewna Śnieżka”, operę dziecięca „Mały kominiarczyk. Zróbmy operę!”, „La serva padrona – Służąca panią” czy „Nabucco”, a także operetkę „Baron cygański” oraz „Don Desiderio”. Zespół będzie też występował w innych zakątkach Polski. We wrześniu opera „Straszny dwór” zostanie zaprezentowana na XXIX Festiwalu im. Adama Didura w Sanoku, a w październiku „Halkę” zobaczy publiczność XXIV Festiwalu Kompozytorów Polskich im. prof. H. M. Góreckiego w Bielsku-Białej.

https://www.youtube.com/watch?v=zBkCMjA2jro

Przed nami kolejne premiery. Pierwsza z nich będzie miała miejsce w listopadzie. Tym razem operowy repertuar wzbogaci się o „Verbum nobile” Stanisława Moniuszki. Spektakl pod hasłem Studenckie słowo urodzinowe, przygotowywany jest w kooperacji z Akademią Muzyczną w Katowicach. Z kolei 14 grudnia odbędzie się premiera „Napoju miłosnego" - opery komicznej Gaetano Donizettiego pod kierownictwem muzycznym Francka Chastrusse Colombier z udziałem m.in. Andrzeja Lamperta i Gabrieli Gołaszewskiej. W przyszłym roku szykuje się jeszcze premiera „Carmen” Georges'a Bizeta w reż. Rana Arthura Brauna. Opera Śląska planuje ją zaprezentować na terenie bytomskich Dolomitów – Sportowej Doliny. Czy plan ten się powiedzie? Przypominamy, że projekt powrotu opery do DSD został zgłoszony w ramach Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego.

Jubileuszowy sezon zwieńczy festiwal, który odbędzie się w czerwcu. W programie przewidziano koncertowe wydarzenie plenerowe, min. z udziałem Małgorzaty Walewskiej. Planowana jest także wystawa jubileuszowa, filmowy pokaz „Halki” z 1929 r. do muzyki na żywo oraz wiele innych atrakcji.

fot. H. Klimek / UM Bytom

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon