Bytomianin w PKO Ekstraklasie. Mirosław Smyła trenerem Korony Kielce

Mirosław Smyła przez wiele lat prowadził drużyny młodzieżowe Polonii Bytom. Sam zaczynał karierę piłkarską w tym klubie. Teraz czeka go największe wyzwanie w trenerskiej pracy, bo po raz pierwszy poprowadzi klub w Ekstraklasie.

Byt smyla

Korona Kielce fatalnie zaczęła nowy sezon ligowy i po ośmiu kolejkach zajmuje przedostatnie miejsce w PKO Ekstraklasie z pięcioma punktami. Pod koniec sierpnia władze klubu odsunęły od prowadzenia zespołu Gino Lettieriego. Następnie przez dwa tygodnie drużynę prowadził Sławomir Grzesik, a "Scyzoryki" szukały nowego szkoleniowca. Wybór padł na Mirosława Smyłę.

- U mnie nie ma wyścigu szczurów. Chcę spełnić swoje marzenia. Tym przekazem chcę sprawić, by trening dla zawodników był przyjemnością. Jeśli zawodnicy będą z zajęć schodzić z uśmiechami na twarzy, to przełoży się to na mecz. Szczęście to też połowa sukcesu - mówił Smyła na pierwszej konferencji prasowej.

50-latek pochodzi z Bytomia. To tutaj uczył się zawodu, prowadząc drużyny młodzieżowe Polonii Bytom. Sam też zaczynał piłkarską karierę w tym klubie. Przy Olimpijskiej przeszedł wszystkie szczeble. Od trampkarza, do seniora, a z niebiesko-czerwonymi przez osiem lat rywalizował w drugoligowych rozgrywkach. Karierę trenerską zaczął 28 lat temu.

- Zacząłem jeszcze jako zawodnik, bo już w 1991 roku w Polonii Bytom, pracując 16 lat w grupach młodzieżowych. W seniorskiej piłce zadebiutowałem w 2000 roku, w grającej w klasie okręgowej drużynie LKS Orzeł Babienia/Psary, z którą pracowałem 7 lat, awansując do IV i do III ligi. W tym czasie byłem też asystentem trenerów prowadzących Polonie Bytom: Marcina Brosza, Michała Probierza i Dariusza Fornalaka - opowiadał w portalu laczynaspilka.pl.

W końcu przyszedł czas na samodzielną pracę w klubach, grających w ligach centralnych. Smyła prowadził GKS Tychy, Rozwój Katowice, Zagłębie Sosnowiec, Odrę Opole, a ostatnio Wigry Suwałki. Dopiero teraz pierwszy raz w życiu będzie dowodzić drużyną z Ekstraklasy. Jeżeli się sprawdzi, to na długo może zagościć na trenerskiej karuzeli.

Smyła na co dzień jest także nauczycielem wychowania fizycznego. Od kilku lat pracuje w Zespole Szkół Mechaniczno-Elektronicznych.

fot. Youtube/Korona Kielce

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Siwek jakub polonia bytom

Polonia przyspiesza z transferami. Kolejne dwa wzmocnienia

Polonia bytom puchar polski

Derby Bytomia dla Polonii. Puchar nie wrócił na Szombierki

D4 N 7297 kopia

Artyści w Bytomiu zagrają w hokeja. Tak pomogą Kubie

Foto 87 scaled

Rewolucja w Polonii! Kamil Rakoczy odchodzi

Hokejowe Mistrzostwa Świata Tychy

W Tychach Polacy zagrają w Hokejowych Mistrzostwach Świata

Polonia Bytom zrezygnowała z rosyjskich hokeistów

W Polonii Bytom Rosjanie już nie zagrają

Wotore zdjęcie główne

Walki na gołe pięści zrodziły się na Śląsku