Powstanie mural przypominający o Superbohaterach

Już jutro – w piątek, 20 września, rusza 11. edycja Festivalu Dziwnie Fajne i Międzygalaktycznego Zlotu Superbohaterów. Poza barwnym korowodem, koncertami oraz Kiermaszem Twórczej Reanimacji Odpadów szykuje się jeszcze pewna niespodzianka. Na elewacji jednej z bytomskich kamienic powstanie mural!

Byt muralzlot

- Udało nam się zaprosić Jana Michała Razpazjana, znanego w Polsce artystę plastyka, twórcę murali. Na dużej ścianie przy ul. Chorzowskiej powstanie bardzo ciekawy projekt. Z pewnością będzie zwracał uwagę, ale przede wszystkim będzie symbolem powrotu Superbohaterów do Bytomia – zdradza Mariusz Kałamaga, pomysłodawca wydarzenia.

Wspomniany artysta pochodzi z Mikołowa, a jego prace można oglądać m.in. w Katowicach, Łodzi i Ostrawie. Jest laureatem nagrody Marszałka Województwa Śląskiego dla młodych twórców za działalność artystyczną i „za osiągnięcia w dziedzinie muralu” w 2012 roku. W swoich pracach łączy motywy pochodzące ze śląskiej demonologii z formami abstrakcyjnymi czy typograficznymi. Jak będzie wyglądał bytomski mural? Dowiemy się niebawem. Mariusz Kałamaga zaznaczył jednak nieco enigmatycznie, że projekt jest intrygujący, ale odczucia mieszkańców mogą być mieszane, czyli podobnie jak w przypadku muralu szombierskiego.

Kałamaga dodał też, że w poprzednich latach podczas Międzygalaktycznego Zlotu Superbohaterów zaproszeni graficiarze malowali autobus. – Festiwal odbywał się w kwietniu, a ozdobiony w ten sposób bus był później, podczas wakacji, często wykorzystywany jako BeCeKoBus – doprecyzowała Krystyna Jankowiak – Markwica, dyrektor Bytomskiego Centrum Kultury. Pojazd ten odwiedzał różne bytomskie dzielnice, aby dzieciom i młodzieży, którzy nie wyjechali na wakacje zaoferować Letni Odjazd Warsztatowy.

Tym razem zamiast grafiki umieszczonej na autobusie, powstanie barwne malowidło przypominające o kultowej imprezie. Ozdobi ono elewację jednego z budynków znajdujących się w centrum miasta. – Udało nam się wygospodarować dużą ścianę w kamienicy znajdującej się przy ul. Chorzowskiej, przy wylocie z Bytomia – dodaje Kałamaga. Dodał też, że z uwagi na rozmiar muralu prace potrwają około tygodnia. Remont ściany i wykonanie murala finansuje sponsor, firma Kabe.

fot. mat. UM w Bytomiu

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Geschichte

Urodziny ASID. Znów będzie rave w starej poczcie

Piotr Rogucki na planie filmu w Bytomiu

Bytom udaje PRL. Przy ul. Kilara kręcono scenę filmową

Odnowiony gmach Młodzieżowego Domu Kultury nr 1, Bytom

Zabytkowy budynek Młodzieżowego Domu Kultury nr 1 odnowiony

Byt Projekt Konwersja Cyfrowa Domów Kultury

Bytomskie Centrum Kultury dostanie pieniądze z...

Byt bytomska jesien literacka

O książkach z pisarkami. Trwa Bytomska Jesień...

Byt ks2

Ruszył pociąg do kultury. Pojedzie także przez...

Byt dni bytomia 2019

Dni Bytomia odwołane. Impreza dopiero za rok