Powstanie mural przypominający o Superbohaterach

Już jutro – w piątek, 20 września, rusza 11. edycja Festivalu Dziwnie Fajne i Międzygalaktycznego Zlotu Superbohaterów. Poza barwnym korowodem, koncertami oraz Kiermaszem Twórczej Reanimacji Odpadów szykuje się jeszcze pewna niespodzianka. Na elewacji jednej z bytomskich kamienic powstanie mural!

Byt muralzlot

- Udało nam się zaprosić Jana Michała Razpazjana, znanego w Polsce artystę plastyka, twórcę murali. Na dużej ścianie przy ul. Chorzowskiej powstanie bardzo ciekawy projekt. Z pewnością będzie zwracał uwagę, ale przede wszystkim będzie symbolem powrotu Superbohaterów do Bytomia – zdradza Mariusz Kałamaga, pomysłodawca wydarzenia.

Wspomniany artysta pochodzi z Mikołowa, a jego prace można oglądać m.in. w Katowicach, Łodzi i Ostrawie. Jest laureatem nagrody Marszałka Województwa Śląskiego dla młodych twórców za działalność artystyczną i „za osiągnięcia w dziedzinie muralu” w 2012 roku. W swoich pracach łączy motywy pochodzące ze śląskiej demonologii z formami abstrakcyjnymi czy typograficznymi. Jak będzie wyglądał bytomski mural? Dowiemy się niebawem. Mariusz Kałamaga zaznaczył jednak nieco enigmatycznie, że projekt jest intrygujący, ale odczucia mieszkańców mogą być mieszane, czyli podobnie jak w przypadku muralu szombierskiego.

Kałamaga dodał też, że w poprzednich latach podczas Międzygalaktycznego Zlotu Superbohaterów zaproszeni graficiarze malowali autobus. – Festiwal odbywał się w kwietniu, a ozdobiony w ten sposób bus był później, podczas wakacji, często wykorzystywany jako BeCeKoBus – doprecyzowała Krystyna Jankowiak – Markwica, dyrektor Bytomskiego Centrum Kultury. Pojazd ten odwiedzał różne bytomskie dzielnice, aby dzieciom i młodzieży, którzy nie wyjechali na wakacje zaoferować Letni Odjazd Warsztatowy.

Tym razem zamiast grafiki umieszczonej na autobusie, powstanie barwne malowidło przypominające o kultowej imprezie. Ozdobi ono elewację jednego z budynków znajdujących się w centrum miasta. – Udało nam się wygospodarować dużą ścianę w kamienicy znajdującej się przy ul. Chorzowskiej, przy wylocie z Bytomia – dodaje Kałamaga. Dodał też, że z uwagi na rozmiar muralu prace potrwają około tygodnia. Remont ściany i wykonanie murala finansuje sponsor, firma Kabe.

fot. mat. UM w Bytomiu

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Byt Zaproszenie

Wigilijny barszcz dla wszystkich bytomian:...

Byt audience 945449 1280

Kaj się bawić 15-17 listopada?

Byt becek

Koziołek Matołek czeka na najmłodszych...

Byt rynek w bytomiu

Myślisz, że dobrze znasz Bytom? To odpowiedz na...

Byt becek pl karin stanek

Becek się otwiera

Byt FESTYN NA KARBIUZ OKAZJI 10 LECIA NADZIEI BYTOM

Karb: w sobotę odbędzie się festyn. Nadzieja...

Byt badura wosp

Oberschlesien zagra na bytomskim finale WOŚP