Po kilku przetargach zabytkowy dom kultury wreszcie doczeka się remontu

Młodzieżowy Dom Kultury nr 1 czeka metamorfoza, a wszystko za sprawą remontu, który planowany jest już od dawna. Kiedy ruszą prace? Tego jeszcze nie wiadomo.

Byt MDK

Zabytkowa kamienica przy ulicy Powstańców Warszawskich 12, w której swoją siedzibę ma MDK nr 1, znajduje się w ścisłym centrum Bytomia. Codziennie koło niej przejeżdża sznur samochodów i mija ją wielu przechodniów. Niestety, jeden z najpiękniejszych gmachów w mieście zlewa się dziś z otoczeniem i od dawna nie był modernizowany. Niebawem się to zmieni, a budynek odzyska dawny blask. Stanie się tak dzięki gruntownemu remontowi, obejmującemu zarówno prace budowlane, jak i renowacyjne oraz instalacyjne.

Jak wyjaśnia Małgorzata Węgiel-Wnuk, rzecznik prasowy bytomskiego magistratu, zakres planowanej inwestycji obejmuje: renowację zabytkowych elewacji budynku, renowację/wymianę stolarki okiennej, remont dachu, dostosowanie pomieszczeń do obowiązujących przepisów ppoż, BHP i sanitarnych, wymianę instalacji centralnego ogrzewania, a także częściową wymianę instalacji elektrycznej, renowację zabytkowych klatek schodowych oraz remont pomieszczeń sanitarnych. Obiekt zostanie też dostosowany dla osób niepełnosprawnych. Przedsięwzięcie to będzie miało znaczący wpływ na poprawę estetyki, ale przede wszystkim funkcjonalności budynku oraz umożliwi rozszerzenie oferty kulturalnej MDKu.

Inwestycja zostanie zrealizowana w formule projektuj i wybuduj. Termin rozpoczęcia prac nie jest jeszcze znany. O sprawie informowaliśmy na łamach portalu bytomski.pl już w styczniu. Miasto kilkakrotnie ogłaszało postępowanie przetargowe na wykonanie robót projektowych i budowlanych, jednakże konsekwentnie były one unieważniane z uwagi to, że wartość ofert składanych przez potencjalnych wykonawców znacznie przewyższała środki przeznaczone przez miasto na ten cel. Jak informuje magistrat, w ostatnim przetargu zaoferowano kwotę 8 667 000 zł i nie został on jeszcze rozstrzygnięty. Tymczasem jeszcze w styczniu koszt prac oszacowano na prawie 5 mln złotych.

- W sierpniu tego roku Rada Miasta zwiększyła środki na realizację zadania, a ponadto prezydent Bytomia wystąpił do Urzędu Marszałkowskiego o zwiększenie dofinansowania w ramach RPO WSL 2014-2020, poddziałanie 5.3.2 Dziedzictwo kulturowe – OSI. Czekamy obecnie na decyzję Urzędu Marszałkowskiego odnośnie możliwego zwiększenia dofinansowania. Obecnie wartość całego zadania szacowana jest na 8 759 687 zł, z tego dofinansowanie unijne to 4 531 203,46 zł – wylicza Małgorzata Węgiel-Wnuk.

Kiedy będziemy mogli zobaczyć nowe oblicze bytomskiego MDKu? Nieprędko. Prace nie zostały jeszcze rozpoczęte. Cały czas czekamy na wyniki przetargu. Następnie dojdzie do podpisania umowy z wykonawcą, a wreszcie przekazany mu zostanie plac budowy. Będzie on miał około 13 miesięcy na przeprowadzenie inwestycji.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Karetka z Bytomia w Kijowie

Bytomska karetka jest już na froncie w Kijowie

Bytom Zderzenie tramwaju z samochodem osobowym

Zderzenie samochodu osobowego i tramwaju w Bytomiu

Henryk Mercik

"Są takie obiekty, którymi nie godzi się handlować"

EC Szombierki / Piotr Grochowski

Arche zamierza wyremontować EC Szombierki w trzy lata

Orszak Trzech Króli w Bytomiu

Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami Bytomia

MZDiM

Psychiczne i fizyczne znęcanie w bytomskim MZDiM?

Bytom nowe wiaty przystankowe

Nowe wiaty przystankowe w Bytomiu. Gdzie stanęły?