Wyrusz parowozem z lat 50 na "Święto Pary" lub "Nocną Szychtę"

28 i 29 września będzie wyjątkowa okazja, aby przemierzyć trasę kolei wąskotorowej z Bytomia zabytkowym parowozem. Natomiast 5 października będzie można to uczynić nocą, co doda niespotykanego klimatu.

Byt 71544405 2315882798461556 4570886775462952960 o

Górnośląskie Koleje Wąskotorowe z okazji Święta Pary przygotowały nie lada atrakcję. 28 września o 10:00, 13:00 i 16:00 ze stacji Bytom Karb Wąskotorowy odjedzie skład ciągnięty przez lokomotywę parową LAS 49 z 1954 r.. Pociąg pojedzie do Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach, gdzie odbędą się koncerty i różne wydarzenia związane ze wspomnianym świętem. Tego dnia przejazdy będą bezpłatne, gdyż zostały dofinansowane przez Gminę Tarnowskie Góry. Więcej informacji na temat obchodów Święta Pary w Tarnowskich Górach można znaleźć tutaj.

Wąskotorowy parowóz wyjedzie w trasę również następnego dnia, lecz tym razem już tylko z Karbia do Suchej Góry. Z centrum Bytomia będzie można za darmo dojechać pociągiem spalinowym na stację przy ul. Reja, gdzie nastąpi przesiadka do pociągu z lokomotywą parową. Dalsza podróż będzie już płatna. Ceny biletów wyniosą 20 zł (normalny) i 15 zł (ulgowy). Składy będą odjeżdżać z peronu wąskotorowego bytomskiego dworca o 9:30, 11:30, 13:30, 15:30 i 17:30, zaś parowóz wyruszy z Karbia pół godziny później.

- Na stacji Bytom Karb Wąsk. będzie można poprowadzić, pod okiem instruktora, lokomotywę spalinową serii Lxd2, przejechać się drezyną ręczną, zobaczyć jak wygląda lokomotywa od spodu oraz zwiedzić z przewodnikiem naszą stację słuchając opowieści o historii i czasach obecnych górnośląskiej wąskotorówki - zachwalają organizatorzy.

Ostatni raz czynna lokomotywa parowa była w Bytomiu 6 lat temu, a wcześniej aż w 1985 roku. Jest to więc niezwykle rzadka okazja, by zobaczyć taką maszynę przy pracy. Z tego względu dla amatorów fotografii kolejowej SGKW przygotowało nocny przejazd składu złożonego ze wspomnianej lokomotywy typu LAS 49, czterech wagonów pasażerskich typu letniego oraz dwóch wagonów krytych z XX w. Pociąg pokona całą, 21-kilometrową trasę z Bytomia do Miasteczka Śląskiego i z powrotem. Po drodze zaplanowano szereg postojów, aby uczestnicy wydarzenia mogli uchwycić na matrycach swoich aparatów rzadki widok buchającej parą lokomotywy na torach Górnośląskich Kolei Wąskotorowych.

Tak zwana "Nocna Szychta" odbędzie się 5 października pomiędzy godzinami 18:00 a 23:00. Po powrocie z Miasteczka Śląskiego na uczestników będzie czekać ognisko z kiełbaskami. Będzie to ostatnia okazja w najbliższym czasie, by przejechać się lub chociaż zobaczyć działający parowóz w Bytomiu. Ta fotograficzna wycieczka ze względu na czas trwania, brak gminnych dopłat i pokonany dystans będzie kosztować 120 złotych. Dla wyjątkowych zdjęć jednak warto wydać taką kwotę... :)

Warto skorzystać z jednej z tych trzech okazji na "złapanie" parowozu. Kolejna może się tak szybko nie powtórzyć...

fot. Facebook/SGKW Bytom/Mariusz Senderowski

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Woz strazacki karetka

Bytom przekazuje karetkę i wóz strażacki dla Ukrainy

Uchodźcy z Ukrainy w Bytomiu

Bytom gości uchodźców. Przyjechało ponad 50 Ukraińców

Potrącenie na przejściu dla pieszych

Potrącenie kobiety na przejściu dla pieszych

Mapa S11

S11 polepszy komunikację Bytomia z miastami ościennymi

Polana w lesie

Nadleśnictwo chce mocno przerzedzić bytomski las

Tramwaj i choinka

Z Bytomia na Sylwester z Polsatem tramwajem

Bytom. Urząd Miejski

Bytom drugi od końca w Rankingu Gmin Województwa Śląskiego