Będzie aktualizacja Gminnego Programu Rewitalizacji: Dworcowa i Rynek do wymiany

Gminny Program Rewitalizacji zostanie zaktualizowany. Na liście nowych projektów pojawiło się 148 przedsięwzięć, które zmienią oblicze Śródmieścia, Bobrka, Karbia oraz Kolonii Zgorzelec. Koszt inwestycji szacowany jest na 73 mln zł. Co się zmieni?

Byt dworcowa plac kosciuszki

W Bytomiu powstanie 6 placów zabaw, zostaną wyremontowane wybrane kamienice, utworzone mieszkania socjalne, a obiekty zabytkowe doczekają się renowacji. W pierwszej kolejności zrealizowanych zostanie 30 przedsięwzięć skupionych w 17 projektach uzupełniających przedsięwzięcia rewitalizacyjne. 12 inwestycji z zakresu rewitalizacji obszarów zdegradowanych będzie kosztowało 73 mln zł, natomiast koszt 5 projektów w zakresie rozwoju mieszkalnictwa socjalnego, wspomaganego i chronionego oraz infrastruktury usług społecznych szacowany jest na 25 mln zł. Wybrane inwestycje zostaną zrealizowane do końca 2022 roku.

Po co aktualizacja GPR?

Przypomnijmy, że w marcu 2019 roku przeprowadzono monitoring Gminnego Programu Rewitalizacji, który ujawnił szereg problemów zakłócających realizację zadań. Konieczna była jego aktualizacja, zatem miasto ogłosiło nabór uzupełniających przedsięwzięć rewitalizacyjnych. Swoje propozycje mógł zgłosić każdy, kto posiadał pomysł na poprawę wizerunku centrum miasta. Przyjmowanie zgłoszeń trwało do 27 maja do 30 czerwca. Okazało się, że mieszkańcy zgłosili aż 180 projektów, z których 148 zweryfikowano pozytywnie.

17 z nich to przedsięwzięcia podstawowe, które zostaną skierowane do identyfikacji przez Urząd Marszałkowski. 127 z nich to projekty tzw. rezerwowe, natomiast 4 są projektami spoza obszaru rewitalizacji, ale mogą mieć znaczący wpływ na działania w obszarze.

- Łącznie wpłynęło 180 projektów, a 148 zakwalifikowaliśmy do programu. Tworzymy też listę rezerwową, żeby mieć możliwość szybkiej korekty, jeśli w trakcie realizacji któryś z tych projektów okaże się problemowy, żeby nie stracić pieniędzy przeznaczonych na rewitalizację – powiedział Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia, podczas konferencji zapowiadającej lifting GPRu.

- Cały zespół pracował nad tym, żeby z prawie 200 złożonych fiszek wyselekcjonować, zgodnie z zasadami obowiązującymi w procesie rewitalizacji, te projekty, które mogą znaleźć się w aktualizacji. Tak, jak pan prezydent wspominał, mamy ograniczenie finansowe. Projekty złożono na prawie 300 mln złotych. My z kolei mamy dostępnych w działaniu 10.4 ok. 70 mln zł, a w działaniu 10.3.2 – ok. 25 mln zł, i w takie puli środków musieliśmy się obracać – wyjaśnia Stanisław Korman - naczelnik Wydziału Strategii, Funduszy Europejskich i Obsługi Inwestora Urzędu Miejskiego w Bytomiu.

Swoje pomysły zgłosiło 40 wspólnot mieszkaniowych, 2 stowarzyszenia, 5 przedsiębiorców, 2 parafie oraz miejskie jednostki i instytucje jak: Zakład Zieleni Miejskiej, Bytomskie Mieszkania, Zakład Budynków Miejskich i Miejski Zarząd Dróg i Mostów.

- Czasu jest mało, a my poprawiamy rzeczy, których niestety nie udało się wcześniej zrealizować. Zawsze powtarzaliśmy i powtarzamy, że zdecydowanie więcej środków powinno być kierowane na Śródmieście, ponieważ to ono jest wizytówką Bytomia i magnesem przyciągającym do miasta – dodał Mariusz Wołosz. I rzeczywiście, centrum Bytomia doczeka się w końcu rewitalizacji.

Czytaj więcej:


Jednym z flagowych projektów będzie modernizacja ulicy Dworcowej. Zgodnie z zapowiedzią prezydenta, szykuje się przebudowa ulicy, deptaku, części wspólnych 13 kamienic, a także podwórek. Zmieni się też najstarsza ulica w Bytomiu, czyli Zaułek, a zniszczony budynek dawnej przychodni przy ul. Batorego 2 odzyska blask. Zostanie tam też ulokowany dom dla seniorów oraz osób z częściową niepełnosprawnością.

W planach jest też adaptacja budynku Vilii Danielsen, mieszczącej się przy ul. Wrocławskiej 6 na żłobek i przedszkole. Z kolei skwer na rogu ul. Kolejowej i Wrocławskiej zostanie uporządkowany. Zmiany czekają też ścisłe centrum miasta. Długo wyczekiwaną inwestycją będzie rewitalizacja bytomskiego Rynku. Projekt przewiduje modernizację zniszczonych kamienic m.in. przy ul. Rycerskiej 1 i Szymanowskiego 2, w której znajdowało się Kino Gloria. Kolejnym krokiem będzie remont części wspólnych budynków przy ul. Mickiewicza, Głębokiej, Matejki, Katowickiej i Rostka. Przy ul. Korfantego powstaną lokale wspomagane dla osób młodych, a przy ul. Czarneckiego – Dom dla Seniora.

- Największy projekt, wart 12 mln zł, obejmuje rewitalizację budynków mieszkaniowych przy ul. Dworcowej i ul. Zaułek, a także kamienic przy Rynku – tej narożnej mieszczącej się przy ul. Rycerskiej oraz przy ul. Szymanowskiego 2 – wylicza Korman.

Co z Rozbarkiem i Bobrkiem?

Metamorfoza nie ominie też Rozbarku. Tutaj zagospodarowane zostaną przestrzenie publiczne przy pl. Hiolskiego, pl. Karin Stanek, ul. Matejki, ul. Prusa, ul. Alojzjanów. Prace obejmą też kościół św. Jacka, który zostanie przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Ważnym dla rozbarczan miejscem jest teren po dawnej KWK „Rozbark”. Pomimo przejściowych kłopotów związanych z zawaleniem się komina, inwestycja jest realizowana i niebawem powstanie tu centrum sportów wspinaczkowych i siłowych. To projekt Klubu Sportowego Skarpa Bytom.

Kolejnym punktem na mapie rewitalizacji jest Bobrek. - W Bobrku odstąpiono od dwóch projektów, które miały być realizowane przez Bytomskie Mieszkania w bezpośrednim sąsiedztwie wysypiska śmieci. Przekierowaliśmy pulę pieniędzy na projekty w innej części Bobrka, na terenie Nowej Kolonii Robotniczej. Tam MZZiGZ będzie przygotowywał dla mieszkańców i z mieszkańcami przestrzenie publiczne – wyjaśnia Stanisław Korman. W 26 budynkach Nowej Kolonii Robotniczej powstaną 54 mieszkania, a zniszczone oficyny i tereny wokół remontowanych budynków zostaną zagospodarowane. Co więcej, budynek przy parafii św. Rodziny zostanie zaadaptowany na potrzeby Klubu Seniora. Nie zapomniano też o najmłodszych, ponieważ powstanie tu też plac zabaw. Natomiast na terenie Kolonii Zgorzelec wyremontowane zostaną części wspólne 10 budynków i zbudowany zostanie plac zabaw.

Aktualizacja GPR będzie tematem najbliższej, poniedziałkowej sesji Rady Miasta. Radni zdecydują, czy projekty te zostaną zrealizowane. Następnie projekt zostanie poddana ocenie urzędu Marszałkowskiego w Katowicach, która nastąpi w IV kwartale tego roku. Jeżeli otrzyma pozytywną opinię, będzie można przystąpić do składania pierwszych wniosków. Proces rewitalizacji kończymy w grudniu 2020 roku – podkreślił Stanisław Korman.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Karetka z Bytomia w Kijowie

Bytomska karetka jest już na froncie w Kijowie

Przywrócono połączenie Bytom-Gliwice

Ponad 4500 pasażerów połączenia kolejowego Bytom-Gliwice

Koci Gościniec w Bytomiu

Bytomski Koci Gościniec w tarapatach

Aula Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej przed i po remoncie

Najpiękniejsza sala koncertowa Bytomia po renowacji

Zrzutka - Pomóż mi uratować Mamę

Bytomiankę czeka operacja za 150 tys. zł...

243031991 560939268531171 6002739237003241243 n

Będą pomiary natężenia ruchu na ulicy Miarki i sąsiednich

Ulica Miarki w Bytomiu

Zwężenie ulicy Miarki, ograniczenie prędkości