W niedzielę dzień bez samochodu. Będą darmowe przejazdy komunikacją miejską

Nadchodzi Europejski Dzień bez Samochodu. Z tej okazji, w niedzielę 22 września kierowcy będą mogli skorzystać z darmowego przejazdu autobusami, tramwajami, trolejbusami i koleją.

Byt tramwaj47

Trwa Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Jego finał będzie miał miejsce w niedzielę, 22 września. Wtedy też obchodzony jest Europejski Dzień bez Samochodu. Akcje te mają zachęcić do proekologicznych zachowań i wybierania alternatywnych środków podróżowania. Tego dnia lepiej pozostawić auto w garażu, czy na parkingu i wyruszyć w podróż autobusem, tramwajem lub pociągiem. Warto, bo za bilety nie zapłacimy ani złotówki.

W przypadku Kolei Śląskich, które włączają się w akcję już po raz piąty, bezpłatne przejazdy będą obowiązywać przez cały dzień na wszystkich liniach. Jedyny wyjątek stanowi przygraniczny odcinek Chałupki – Bohumin. Co zrobić, aby skorzystać z darmowej podróży? Wystarczy podczas kontroli biletów okazać ważny dowód rejestracyjny. Kierowcy może towarzyszyć jedna osoba, którą także obejmie niedzielna promocja.

- Mamy nadzieję, że bezpłatne przejazdy zachęcą kierowców do przetestowania bardziej ekologicznych form transportu od „własnych czterech kółek” i być może wprowadzenia stałych zmian w podróżniczych zwyczajach. Pociąg jest bowiem nie tylko bardziej przyjazny dla środowiska, ale w wielu wypadkach również wygodniejszy i szybszy. Dla przykładu czas przejazdu naszym pociągiem z centrum Sosnowca do centrum Katowic wynosi zaledwie 10 minut – trudno mówić o podobnym wyniku przy przejeździe samochodem, szczególnie w godzinach szczytu – podkreślają przedstawiciele spółki Koleje Śląskie. W ubiegłym roku z tej możliwości skorzystała rekordowa liczba osób, bo prawie 3200. Zgodnie ze statystykami z usług tego przewoźnika w "dniu bez samochodu" od 2015 roku pociągi zamiast samochodów wybrało 8000 osób. Czy w tym roku padnie kolejny rekord?

A co z komunikacją miejską oferowaną przez Zarząd Transportu Metropolitalnego? Zgodnie z taryfą przewozową pasażerowie, którzy w dniu 22 września każdego roku („Dzień bez samochodu”) okażą ważny oryginał dowodu rejestracyjnego pojazdu silnikowego mogą skorzystać z bezpłatnych przejazdów.

PKP Intercity pomyślało też o podróżnych, którzy są miłośnikami rowerowych wypraw. Do 22 września 2019 roku mogą skorzystać z promocji „Rower za złotówkę z PKP Intercity”, dzięki czemu można przewieźć rower płacąc za to jedynie 1 zł.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Woz strazacki karetka

Bytom przekazuje karetkę i wóz strażacki dla Ukrainy

Potrącenie na przejściu dla pieszych

Potrącenie kobiety na przejściu dla pieszych

Mapa S11

S11 polepszy komunikację Bytomia z miastami ościennymi

Projekt bez tytułu 6

Zmienia się właściciel elektrociepłowni Szombierki

Prof. Tomasz Pietrzykowski

„Bytomiu, patrz uważnie, co się stało w Nikiszowcu”

Polana w lesie

Nadleśnictwo chce mocno przerzedzić bytomski las

Bytom. Urząd Miejski

Bytom drugi od końca w Rankingu Gmin Województwa Śląskiego