61 projektów w Budżecie Obywatelskim - m.in. pumptrack, przystań wodna, wybieg dla psów i wodny plac zabaw

Komisja weryfikacyjna miała ręce pełne roboty przy ocenie wniosków w ramach Budżetu Obywatelskiego. Bytomianie łącznie zgłosili 85 projektów, a pozytywnie oceniono 61. Teraz będzie walka o głosy.

Byt wodny plac zabaw

Budżet Obywatelski wrócił do Bytomia. Od tego roku każda gmina ma obowiązek przeznaczyć na ten cel pół procenta swoich wydatków. W naszym mieście oznacza to kwotę w wysokości ponad 4 mln złotych. To sami bytomianie mogli zgłaszać projekty, które powalczą o fundusze.

Do 10 września można było składać wnioski. Komisja do spraw weryfikacji i oceny miała ręce pełne roboty, bo łącznie wpłynęło 85 projektów. Nie wszystkie pozytywnie przeszły weryfikację, bo ostatecznie o miejskie fundusze powalczy 61 wniosków (52 projekty inwestycyjne i 9 projektów miękkich).

Jest w czym wybierać, a najwięcej jest projektów dotyczących inwestycji drogowych, budowy parkingów, czy placów zabaw. Nie brakuje jednak ciekawych inicjatyw. Przykładowo w Rozbarku może powstać wybieg dla psów, czy boisko ze sztuczną nawierzchnią na terenie obiektu GKS Rozbark. W Miechowicach można głosować na tzw. pumptrack, z którego będzie można korzystać na rowerze czy deskorolce.

Jest także pomysł, by w parku im. Franciszka Kachla utworzyć wodny plac zabaw, czy wybudować boisko wielofunkcyjne przy I Liceum Ogólnokształcącym. Już wcześniej wiele mówiło się o projekcie utworzenia przystani wodnej na zbiorniku Brandka, który został pozytywnie oceniony.

Niedługo to bytomianie zdecydują, które projekty zostaną sfinansowane z Budżetu Obywatelskiego. Głosowanie będzie trwać od 13 do 28 października metodą tradycyjną oraz elektroniczną.

Niestety, nie wszystko uda się zrealizować, bo łączny koszt wszystkich pomysłów to 39 mln zł. Miasto z kolei przeznaczy zaledwie 4 mln. Budżet Obywatelski jednak będzie coroczną inicjatywą, a więc mieszkańcy naszego miasta powoli sami będą zmieniać swoje otoczenie.

Pełną listę pozytywnie ocenionych wniosków można znaleźć TUTAJ.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Pokojowa manifestacja na Rynku w Bytomiu

Bytomianie solidarni z Ukrainą [ZDJĘCIA]

Straż pożarna Bytom (zdjęcie ilustracyjne)

Nocny pożar w kamienicy w Bytomiu. 12 osób ewakuowano

Przedszkole 48 remont

Przedszkole już nie szpeci. Jest estetycznie i ciepło

Nowy arcybiskup archidiecezji katowickiej Adrian Galbas

Nowy arcybiskup diecezji katowickiej pochodzi z Bytomia!

Ulica Miarki, Bytom

Ulica Miarki. Nowa organizacja ruchu już na stałe

Gmach ŚUM w Bytomiu oficjalnie oddano do użytku

Remont gmachu ŚUM przy ul. Piekarskiej oficjalnie zakończony

Nominacja Wiesława Kukuły do stopnia generała broni

Trzecia gwiazdka dla generała Wiesława Kukuły, dowódcy WOT