Przypomnieli o Powstaniach Śląskich, czyli happening historyczny na Rynku

2019 rok okrzyknięto Rokiem Powstań Śląskich. Z tej okazji w całym województwie odbywają się rozmaite eventy związane z wydarzeniami sprzed stu lat. Jednym z nich jest happening historyczny „Bytom 1919-1922”, który odbywa się dziś na Rynku.

Byt happening powstania slaskie

Uczestnicy happeningu wędrują szlakiem miejsc związanych z działalnością polskich organizacji. Na trasie znalazł się m.in.: Polski Komisariat Plebiscytowy, który mieścił się w nieistniejącym już hotelu „Lomnitz” przy ul. Gliwickiej. Przygotowano też grę edukacyjną „Gramy w Powstania”, składającą się z 15 plansz dotyczących powstań śląskich, plebiscytu, zwyczajów i życia na Górnym Śląsku w tym okresie oraz edukacyjną grę miejską „Bytom w latach 1919-1922”.

To jednak nie wszystko. Imprezie towarzyszą wystawy poświęcone powstaniom śląskim, przygotowane przez Muzeum Powstań Śląskich („Śląsk - droga do Niepodległej” odnosząca się do powstań oraz plebiscytu na Górnym Śląsku) i Muzeum Górnośląskie („Na rozdrożu... Życie codzienne Górnoślązaków w okresie Powstań Śląskich i plebiscytu”). Przeprowadzono też sondę uliczną „Co ty wiesz o wydarzeniach w Bytomiu z lat 1919-1922?”.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Szyb Południowy w Bytomiu

Są pomysły na Szyb Południowy. To zmieni wizerunek Bytomia?

Byt akterekcyjny

Co kryje kapsuła czasu z Muzeum Górnośląskiego?

Byt cmentarz zydowski

Stary cmentarz żydowski w końcu trafił do...

Byt tajemniczy bytom dom partii

Co kryje w sobie Dom Partii? [VIDEO]

Byt kosciol bobrek drewniany

Drewniany kościół z Bobrka odzyskał dawny blask

Byt ruiny palacu miechowice10

Nareszcie zabezpieczą pałac

Nowa książka profesora Piotra Obrączki