Szpital górniczy czeka remont. Województwo przekaże 25 mln zł na ten cel

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 4 w Bytomiu otrzyma prawie 25 mln zł z budżetu województwa śląskiego. Pieniądze trafią na konto lecznicy w latach 2020-2022. Jak zostaną spożytkowane?

Byt szpital gorniczy

Budynki wchodzące w skład Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 4 w Bytomiu są w kiepskim stanie technicznym. Niedawno na łamach naszego portalu informowaliśmy, że 7 lekarzy anestezjologów złożyło wypowiedzenia. Medycy wyjaśniali, że o tej decyzji przesądziła troska o dobro pacjenta, a do tego kroku zmusiły ich złe warunki lokalowe panujące na Oddziale Intensywnej Terapii. Szacuje się, że remont anestezjologii, który może pochłonąć nawet 27 mln zł. Placówka otrzymała już 6 mln zł na remont dachów, a prace ruszyły w sierpniu tego roku. To jednak kropla w morzu potrzeb.

Konieczne są też remonty pozostałych oddziałów. Podczas ostatniej sesji Sejmiku Województwa Śląskiego radni podjęli decyzję o przekazaniu bytomskiemu szpitalowi 25 mln zł. Dzięki dodatkowemu dofinansowaniu uda się wyremontować dwa oddziały oraz aptekę.


Pierwszy z projektów obejmuje modernizację i wyposażenie apteki szpitalnej, mieszczącej się w budynku C2 w SP ZOZ WSS nr 4 w Bytomiu. Przedsięwzięcie to będzie realizowane w latach 2020-2022 i pochłonie 2,7 mln zł. W 2020 roku województwo przeznaczy na inwestycję 880 tys. zł, a w 2021 roku - prawie 1,9 mln zł.

Z kolei na wyczekiwaną modernizację Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Opieki Medycznej, zlokalizowanego w SP ZOZ WSS nr 4 w Bytomiu, lecznica otrzyma 10 mln zł - 1,2 mln zł w 2020 roku, 3,9 mln zł w 2021 roku i 4,8 w 2022 roku.

Dodatkowe środki zostaną też przekazane na remont i rozbudowę Oddziału Kardiologii. Na ten cel zabezpieczono 11,8 mln zł. Wydatko zostaną rozłożone na trzy lata. 1,5 mln zł lecznica otrzyma w 2020 roku, 4,6 mln w 2021 roku i 5,6 mln w 2022 roku. Pierwsze prace już rozpoczęto, a pacjenci leczeni są na 8. piętrze bloku C, czyli w miejscu laryngologii.

Gdy wszystkie remonty ruszą, szpital przemieni się w olbrzymi plac budowy. Modernizacja jest jednak konieczna do dalszego funkcjonowania lecznicy.

fot. Mateusz Czajka

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Janusz Michałek KSSE Musimy porozmawiac o Bytomiu

„Architektura i mieszczańskość Bytomia to atut... biznesowy”

Bytom Zderzenie tramwaju z samochodem osobowym

Zderzenie samochodu osobowego i tramwaju w Bytomiu

Pojemnik na odpady Bytom

Ponad milion kary dla Bytomia za słabą segregację odpadów

Henryk Mercik

"Są takie obiekty, którymi nie godzi się handlować"

EC Szombierki / Piotr Grochowski

Arche zamierza wyremontować EC Szombierki w trzy lata

Orszak Trzech Króli w Bytomiu

Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami Bytomia

Bytom nowe wiaty przystankowe

Nowe wiaty przystankowe w Bytomiu. Gdzie stanęły?