Na fotografiach uwiecznił pracę śląskich górników

„Górnicy - szolą w dół” to nowa, przejmująca wystawa, która pokazuje jak naprawdę wygląda praca w śląskich kopalniach. Będzie ją można zobaczyć w „Galerii na Poziomie” w CH Agora Bytom od 2 października do 30 listopada.

Byt Górnicy Szolą w dół fot Piotr Zwarycz 18

Autorem fotografii prezentowanych na wystawie jest Piotr Zwarycz, który od lat uwiecznia na zdjęciach śląskich górników pracujących w ekstremalnych warunkach. Warto podkreślić, że jest on nie tylko strażakiem, który na co dzień pracuje w Komendzie Powiatowej w Tarnowskich Górach, w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej w Radzionkowie, ale także ratownikiem wysokościowym, taternikiem jaskiniowym, płetwonurkiem, skoczkiem spadochronowym i motorowodniakiem. Fotografia to jego pasja, którą zajmuje się od kilkunastu lat i to z powodzeniem, ponieważ na koncie ma już nagrody i wyróżnienia przyznawane w prestiżowych konkursach - jak chociażby Grand Press Photo, Śląska Fotografia Prasowa czy Amundsen Photo Awards.

Efektem jego pracy jest wystawa „Górnicy - szolą w dół”, będąca zarazem częścią autorskiego albumu o tym samym tytule. Ekspozycja składa się z 30 fotografii prezentujących górników fedrujących kilkaset metrów pod ziemią, w ponad 30-stopniowym upale, przy dużej wilgotności i silnym zapyleniu powietrza. – Materiał zdjęciowy powstawał przez ostatnie kilka lat w kopalniach na terenie Śląska, w tym także w Bytomiu – podkreśla Piotr Zwarycz, który już od kilkunastu lat pasjonuje się fotografią reportażową, dokumentując ludzi oraz ich pracę w niebezpiecznych, trudnych warunkach.

- Nie mogło w związku z tym zabraknąć wśród moich projektów górników oraz brudnej i hałaśliwej grubowej rzeczywistości. Z każdym zjazdem szolą w dół odkrywałem na nowo ten niesamowity podziemny świat silnych i odpowiedzialnych, do którego mam nadzieję zabrać ludzi swoimi zdjęciami – mówi autor zdjęć. – Ta wystawa jest naprawdę wyjątkowa. Zdjęcia autora pokazują trudne warunki pracy Ślązaków, w tym przede wszystkim górników z Bytomia. Cieszymy się, że „Górnicy - szolą w dół” trafiła właśnie do nas – podkreśla Hanna Petters, dyrektor Agory Bytom.

fot. Piotr Zwarycz

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Byt 10986900 857503864307672 427586474293382434 n

Czego szuka sztuka 2. Przewodnik dla...

Teatru ROZBARK w Düsseldorfie

Bytomski5 akty mandala1

AKTY – Performans w oparciu o prawdziwe...

Bytomski5 DZIEDZINIECTANCA plakat

"Dziedziniec tańca" - będą tańczyć 13 godzin

Pstrągi sarmaty i karp pieczony zalewany śmietaną

Bytomski4 Agora Bytom wystawa

Wystawa w Galerii na Poziomie

Bytomski4 mgog

Miejsca pomiędzy - wystawa w biurze promocji