Odsłonięto elewację nowego budynku przy Rynku

Inwestycja powstająca na rogu ul. Szymanowskiego i Krakowskiej od dawna budzi zainteresowanie przechodniów. Z dnia na dzień wygląda coraz lepiej, a kiedy finał prac?

Byt kamienica szymanowskiego bytom1

Przypomnijmy, że w 2014 roku Bytom zawarł porozumienie z prywatną spółką Siemionki z Wrocławia, na mocy którego doszło do zamiany nieruchomości. Miasto w zamian za odzyskanie dawnego hotelu robotniczego mieszczącego się przy ul. Siemianowickiej 105 b, czyli na granicy Bytomia i Piekar Śląskich, przekazało firmie kamienice przy ul. Szymanowskiego 1, ul. Krakowskiej 28, Kościelnej 2 i Chrobrego 2, a więc w świetnych lokalizacjach.

O zamianie zdecydowali bytomscy radni w 2014 roku, a firma zobligowała się do wyremontowania budynków leżących w ścisłym centrum miasta. Finalnie, do przeniesienia praw własności doszło w lipcu 2015 roku, kiedy inwestor zrealizował ustalony uprzednio zakres prac (30 proc.) w przejmowanych budynkach. W 2014 roku narożna kamienica przy ul. Szymanowskiego 1 znajdowała się w katastrofalnym stanie. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego zarządził jej wyburzenie, co też nastąpiło, a w jej miejscu wzniesiono nowy budynek.

- Budynek przy ul. Szymanowskiego 1 jest budynkiem mieszkalnym z lokalami użytkowymi w parterze. Taką również decyzję o pozwoleniu na budowę wydał Wydział Architektury. Nieruchomość ta (poprzednio zabudowana zupełnie innym budynkiem) była przedmiotem zamiany ze strony gminy za nieruchomość przy ulicy Siemianowickiej – podkreśla Małgorzata Węgiel-Wnuk, rzecznik prasowy bytomskiego magistratu.

Na jakim etapie znajdują się obecnie prace budowlano-remontowe?

- Budowa gmachu przy ul. Szymanowskiego 1 w Bytomiu dobiegła końca, obecnie trwają prace wykończeniowe w środku – wyjaśnia Jerzy Dymitrow, przedstawiciel inwestora nadzorujący bytomską inwestycję z ramienia wrocławskiej spółki. Jakie gmach będzie miał przeznaczenie i co się w nim znajdzie? - Na parterze będzie usytuowany lokal usługowy lub ewentualnie dwa, jeśli przestrzeń zostanie podzielona. Z kolei na wyższych kondygnacjach znajdują się mieszkania – dodaje. Wspomina też, że budowa nieco się przeciągnęła z uwagi na nieudaną współpracę z jedną z bytomskich firm, która nie okazała się wiarygodna, w związku z czym prace przerwano na rok. – Jeżeli nie pojawią się żadne nieprzewidziane przeszkody, inwestycja zostanie zakończona w ciągu najbliższych sześciu miesięcy – deklaruje.

Oprócz kamienicy przy ul. Szymanowskiego 1, spółka otrzymała jeszcze inne nieruchomości. Jak dziś wygląda ich sytuacja? – Budynek przy ul. Chrobrego 2 jest już gotowy. Wynajęto w nim już kilka mieszkań. Zostaje jedynie kwestia uruchomienia windy. W przypadku budynku przy ul. Krakowskiej prace wewnątrz jeszcze trwają. Jeśli pogoda dopisze to i tę inwestycję zakończymy w ciągu 6-7 miesięcy – zdradza Jerzy Dymitrow.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Janusz Michałek KSSE Musimy porozmawiac o Bytomiu

„Architektura i mieszczańskość Bytomia to atut... biznesowy”

Bytom pomoc dla Ukrainy

Bytomianie pomagają Ukraińcom

Pojemnik na odpady Bytom

Ponad milion kary dla Bytomia za słabą segregację odpadów

Prof. Tomasz Pietrzykowski

„Bytomiu, patrz uważnie, co się stało w Nikiszowcu”

Remont EC Szombierki dofinansowany z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji?

Remont EC Szombierki dofinansowany z funduszu UE?

Orszak Trzech Króli w Bytomiu

Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami Bytomia

Bytom nowe wiaty przystankowe

Nowe wiaty przystankowe w Bytomiu. Gdzie stanęły?