Odsłonięto elewację nowego budynku przy Rynku

Inwestycja powstająca na rogu ul. Szymanowskiego i Krakowskiej od dawna budzi zainteresowanie przechodniów. Z dnia na dzień wygląda coraz lepiej, a kiedy finał prac?

Byt kamienica szymanowskiego bytom1

Przypomnijmy, że w 2014 roku Bytom zawarł porozumienie z prywatną spółką Siemionki z Wrocławia, na mocy którego doszło do zamiany nieruchomości. Miasto w zamian za odzyskanie dawnego hotelu robotniczego mieszczącego się przy ul. Siemianowickiej 105 b, czyli na granicy Bytomia i Piekar Śląskich, przekazało firmie kamienice przy ul. Szymanowskiego 1, ul. Krakowskiej 28, Kościelnej 2 i Chrobrego 2, a więc w świetnych lokalizacjach.

O zamianie zdecydowali bytomscy radni w 2014 roku, a firma zobligowała się do wyremontowania budynków leżących w ścisłym centrum miasta. Finalnie, do przeniesienia praw własności doszło w lipcu 2015 roku, kiedy inwestor zrealizował ustalony uprzednio zakres prac (30 proc.) w przejmowanych budynkach. W 2014 roku narożna kamienica przy ul. Szymanowskiego 1 znajdowała się w katastrofalnym stanie. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego zarządził jej wyburzenie, co też nastąpiło, a w jej miejscu wzniesiono nowy budynek.

- Budynek przy ul. Szymanowskiego 1 jest budynkiem mieszkalnym z lokalami użytkowymi w parterze. Taką również decyzję o pozwoleniu na budowę wydał Wydział Architektury. Nieruchomość ta (poprzednio zabudowana zupełnie innym budynkiem) była przedmiotem zamiany ze strony gminy za nieruchomość przy ulicy Siemianowickiej – podkreśla Małgorzata Węgiel-Wnuk, rzecznik prasowy bytomskiego magistratu.

Na jakim etapie znajdują się obecnie prace budowlano-remontowe?

- Budowa gmachu przy ul. Szymanowskiego 1 w Bytomiu dobiegła końca, obecnie trwają prace wykończeniowe w środku – wyjaśnia Jerzy Dymitrow, przedstawiciel inwestora nadzorujący bytomską inwestycję z ramienia wrocławskiej spółki. Jakie gmach będzie miał przeznaczenie i co się w nim znajdzie? - Na parterze będzie usytuowany lokal usługowy lub ewentualnie dwa, jeśli przestrzeń zostanie podzielona. Z kolei na wyższych kondygnacjach znajdują się mieszkania – dodaje. Wspomina też, że budowa nieco się przeciągnęła z uwagi na nieudaną współpracę z jedną z bytomskich firm, która nie okazała się wiarygodna, w związku z czym prace przerwano na rok. – Jeżeli nie pojawią się żadne nieprzewidziane przeszkody, inwestycja zostanie zakończona w ciągu najbliższych sześciu miesięcy – deklaruje.

Oprócz kamienicy przy ul. Szymanowskiego 1, spółka otrzymała jeszcze inne nieruchomości. Jak dziś wygląda ich sytuacja? – Budynek przy ul. Chrobrego 2 jest już gotowy. Wynajęto w nim już kilka mieszkań. Zostaje jedynie kwestia uruchomienia windy. W przypadku budynku przy ul. Krakowskiej prace wewnątrz jeszcze trwają. Jeśli pogoda dopisze to i tę inwestycję zakończymy w ciągu 6-7 miesięcy – zdradza Jerzy Dymitrow.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Uchodźcy z Ukrainy w Bytomiu

Bytom gości uchodźców. Przyjechało ponad 50 Ukraińców

Przywrócono połączenie Bytom-Gliwice

Ponad 4500 pasażerów połączenia kolejowego Bytom-Gliwice

Projekt bez tytułu 6

Zmienia się właściciel elektrociepłowni Szombierki

Aula Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej przed i po remoncie

Najpiękniejsza sala koncertowa Bytomia po renowacji

Zrzutka - Pomóż mi uratować Mamę

Bytomiankę czeka operacja za 150 tys. zł...

243031991 560939268531171 6002739237003241243 n

Będą pomiary natężenia ruchu na ulicy Miarki i sąsiednich

Ulica Miarki w Bytomiu

Zwężenie ulicy Miarki, ograniczenie prędkości