Artyści związani z Operą Śląską zgarnęli 4 statuetki w prestiżowym konkursie!

XIII Teatralne Nagrody Muzyczne im. Jana Kiepury rozdane! W poniedziałek, 30 września, w Sali Wielkiej (Balowej) Zamku Królewskiego w Warszawie, odbyła się XIII Gala rozdania cennych laurów. Cztery statuetki powędrowały do osób związanych z bytomską sceną Opery Śląskiej.

Byt gala nagrod kiepury 2019

Przypomnijmy, że konkurs ten ma na celu prezentowanie twórczości polskich teatrów muzycznych oraz polskich teatrów posiadających w repertuarze wydarzenia muzyczne. Wśród laureatów tegorocznej edycji znalazło się aż czworo artystów związanych z bytomską sceną.

Najlepszą tancerką klasyczną została Michalina Drozdowska, solistka baletu Opery Śląskiej. Zadebiutowała tu w partii Klary w „Dziadku do orzechów” Piotra Czajkowskiego w reż. Henryka Konwińskiego. - Tancerka występuje w partiach baletowych oper i operetek prezentowanych na bytomskiej scenie. Kreuje również rolę główną – Kitri - w balecie „Don Kichot” Ludwiga A. Minkusa w reżyserii Henryka Konwińskiego, który miał premierę w kwietniu tego roku. Najbliższe spektakle zobaczymy 6 października, 23 i 24 listopada. Wcześniej, Michalina Drozdowska wystąpi w podwójnej, głównej roli w spektaklu „Szeherezada/Medea” Nikołaja Rimskiego-Korsakowa/Samuela Barbera pod kierownictwem muzycznym Maciej Tomasiewicza i w reżyserii oraz choreografii Roberta Bondary. Balet zostanie wystawiony 25 października na IX Międzynarodowym Festiwalu Tańca w Mościcach – wyjaśnia Magdalena Nowacka-Goik, rzecznik prasowy Opery Śląskiej.

Z kolei nagrodę za najlepszą scenografię odebrała Martyna Kander, która odpowiadała za przygotowanie scenografii i kostiumów do baletu „Szeherezada/Medea”. W kategorii najlepszy śpiewak operowy triumfował Stanislav Kuflyuk, który na deskach Opery Śląskiej śpiewa m.in. partie Giorgio Germonta w „Traviacie” Giuseppe Verdiego w reż. Michała Znanieckiego (najbliższy spektakl 13 października), oklaskiwano go również jako tytułowego „Don Desiderio” Józefa Michała Ksawerego Poniatowskiego pod kierownictwem muzycznym Jakuba Kontza i w reż. Eweliny Pietrowiak.

- Nominowany przez nasz teatr maestro Tadeusz Kozłowski, stale współpracujący z Operą Śląską, został doceniony za całokształt pracy artystycznej – podkreśla Magdalena Nowacka-Goik i dodaje, że pod jego kierownictwem muzycznym widzowie mogli zobaczyć wiele spektakli operowych prezentowanych również na deskach Opery Śląskiej, jak np. „Aida” i „Nabucco” Giuseppe Verdiego, „Tosca” Giacomo Pucciniego, „Halka” i „Straszny dwór” Stanisława Moniuszki. W tym roku maestro dyrygował również podczas IV Międzynarodowego Konkursu Wokalistyki Operowej im. Adama Didura, który organizuje bytomski teatr.

Na gali laureatom towarzyszył Łukasz Goik, dyrektor Opery Śląskiej, który wręczył nagrodę za najlepsze kostiumy.

Fot. Kinga Karpati & Daniel Zarewicz – na zdjęciu od lewej : Martyna Kander, Tadeusz Kozłowski, Łukasz Goik - dyrektor Opery Śląskiej w Bytomiu, Michalina Drozdowska, Stanislav Kuflyuk.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon