Elektrociepłownia Szombierki zamieni się w… latarnię morską!

Industrialna katedra zapłonie rozświetlając mrok. Jedna z wież EC Szombierki zmieni się w latarnię. Ma naprowadzić decydentów na problem zdegradowanych przestrzeni Bytomia.

Byt lukasik1

Projekt zostanie zrealizowany z okazji 25-lecia „Architektury-murator” - czasopisma dla pasjonatów architektury. Trzej wybitni architekci, nauczyciele-mentorzy reprezentujący trzy pokolenia, czyli: Dariusz Kozłowski, Przemo Łukasik i Jerzy Łątka zmierzyli się z pojęciem niemożliwości, próbując poprzez symboliczną przestrzenną instalację, wyrazić istotę swoich zmagań w architekturze. Razem ze studentami stworzą trzy Obiekty Niemożliwe. Każdy z nich zostanie spektakularnie oświetlony przez firmę Zumtobe.

Obiekty Niemożliwe powstaną w Krakowie, Wrocławiu oraz w Bytomiu. W Krakowie, na terenie kampusu Politechniki Krakowskiej, stanie betonowy, symboliczny tron autorstwa profesora Dariusza Kozłowskiego, nawiązujący do opowiadania „Nieśmiertelny” Jorge Luisa Borgesa. Z kolei we Wrocławiu architekt Jerzy Łątka stworzy ze studentami Wydziału Architektury PWr instalację z papieru. Obiektem Niemożliwym w Bytomiu będzie industrialna katedra. Wspólne budowanie z Przemo Łukasikiem zaplanowano na 25 października 2019 roku. Projekt ten będzie polegał na oświetleniu jednej z wież EC Szombierki i zwieńczy warsztaty, podczas których studenci architektury wspólnie z mieszkańcami odbędą spacer po mieście, oznaczając w widoczny sposób najbardziej zdegradowane poprzemysłowe obiekty. - W interpretacji architekta włączenie sygnału świetlnego stanowić będzie symboliczny apel o ochronę postindustrialnego dziedzictwa Bytomia - czytamy na stronie internetowej Muratora. W ten sposób powstanie świetlna instalacja, która stanowić będzie sygnał dla Polski, wołanie o ratunek dla wyludniającego się miasta i jego złożonego dziedzictwa.

Przemo Łukasik mówił o tym już podczas spotkania „Śląski Kopciuszek czy królewna?”, które odbyło się w ramach tegorocznej Industriady właśnie w Elektrociepłowni Szombierki. Znany architekt zapowiedział, że jesienią puści światełko nadziei. – Chcę puścić innego typu latarnię. Ta lampa nie ma nas ostrzegać przed tym, że zaraz się rozbijemy, ale ma ostrzegać, że temu obiektowi [EC Szombierki - przyp. autora] trzeba ciągle przynosić nadzieję i nie wolno już zwlekać za długo z tym – zaznaczył wówczas.

Budowie Obiektów Niemożliwych towarzyszy konkurs studencki, w którym pula nagród wynosi 10 tys. zł, w tym Grand Prix 7 tys. zł. Uczestnicy (studenci poniżej 29 roku życia) muszą zaprojektować oświetlenia jednego z trzech Obiektów Niemożliwych w formie koncepcji graficznej (szkic/kolaż). Projekt musi uwzględniać produkty firmy Zumtobel. Zgłoszenia można przesyłać od 30 września do 20 listopada 2019 roku. Projekty oceni międzynarodowe jury w składzie: Don Hodgson - Design Applications Director ACDC, Krzysztof Sokołowski - kierownik Działu Projektowego ZG Polska, Maciej Lewandowski - menadżer ds. marketingu ZG Lighting Polska oraz Weronika Konior - architektka, fotoedytor, redaktor kolumn studenckich „Architektury-murator”.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Woz strazacki karetka

Bytom przekazuje karetkę i wóz strażacki dla Ukrainy

Potrącenie na przejściu dla pieszych

Potrącenie kobiety na przejściu dla pieszych

Mapa S11

S11 polepszy komunikację Bytomia z miastami ościennymi

Projekt bez tytułu 6

Zmienia się właściciel elektrociepłowni Szombierki

Prof. Tomasz Pietrzykowski

„Bytomiu, patrz uważnie, co się stało w Nikiszowcu”

Polana w lesie

Nadleśnictwo chce mocno przerzedzić bytomski las

Tramwaj i choinka

Z Bytomia na Sylwester z Polsatem tramwajem