Ruch Radzionków, czyli piękna historia, która zaskoczyła piłkarską Polskę

Śląski Ruch Radzionków to jeden z najstarszych klubów piłkarskich w Polsce. Niedawno obchodził hucznie swoje setne urodziny. Żółto-Czarni mają powody do radości i dumy. Skromny klub z niewielkiego miasta potrafił zadziwić, a wierni kibice stulecie klubu witali transparentem: „Na naszych oczach przez sto lat upadałeś i powstawałeś, Ruchu, dziękujemy, że się nie poddałeś”. Niesieni porywem piłkarze, ubrani w stroje sportowe z epoki, pokonali w widowiskowym meczu Dramę Zbrosławice 4:0.

Byt pilka nozna ruch radzionkow

W drodze na szczyt

Pierwsze sukcesy drużyna piłkarska odnotowała w roku 1952. Wtedy, po wielu trudnych meczach, zespół awansował do II ligi, wspinając się od razu na piąte miejsce w tabeli. Niestety, zawirowania i reorganizacja rozgrywek spowodowały, że team spadł na niższy szczebel ligi. W 1957 roku Ruch Radzionków otarł się o włos o kolejny awans do II ligi, ale przegrana w turnieju barażowym odcięła teamowi drogę na boiska drugoligowe. Po dwóch latach zespół spadł nawet do klasy A, z której na kilka sezonów wybił się znowu wyżej, ale powrócił do niej w 1961 roku. Niedługo potem zapadła decyzja o połączeniu dwóch klubów piłkarskich: Radzionkowa-Ruchu i Górnika w jeden, który po prawie dziesięciu latach doczekał się własnego stadionu z prawdziwego zdarzenia.

Śląsk w Ekstraklasie

Największy sukces drużyny zapoczątkowany został po powrocie do zespołu, jesienią 1995 roku, jednego z jego najlepszych graczy – Mariana Janoszki. Wtedy to team zajął pierwsze miejsce w tabeli i awansował do II ligi. Sukcesywnie zaczęto rozbudowywać drużynę o kolejnych graczy, co zapewniło kolejne wygrane spotkania i, w konsekwencji, udział w Pucharze Polski. Tam, po pamiętnym meczu z Górnikiem Zabrze i przegraną w rzutach karnych, zespół odpadł w ćwierćfinale. Po świetnej rundzie wiosennej Ruch Radzionków został mistrzem w swojej grupie i awansował nareszcie do pierwszej ligi. W Ekstraklasie team zaszokował wszystkich. W pierwszym meczu pokonał utytułowany Widzew Łódź aż 5:0. Piłkarze mistrza Polski, łódzkiego ŁKS-u długo nie cieszyli się jednak z porażki rywala, ponieważ wkrótce sami padli ofiarą drapieżnego Ruchu Radzionków i zeszli z boiska bez punktu i bramki, za to Ruch zaliczył 4 gole i 3 punkty. Passa Ruchu trwała dalej i po remisie 1:1 z Wisłą Kraków, w ostatniej kolejce sezonu pogrzebali szansę Lecha Poznań na wicemistrzostwo w Ekstraklasie, ogrywając go 4:1. W Ekstraklasie zespół utrzymał się trzy sezony, po czym spadł do niższych lig. Dopiero w 2010 roku powrócił, by jednak z powodu kłopotów finansowych być zmuszonym do wycofania się z rozgrywek. Kibice uważnie śledzili wyniki live, licząc na powtórkę z niezwykłego sezonu 1998/1999, jednak nadaremno.

Futbol w Radzionkowie ma się dobrze

Ostatnie porażki i spadki w tabeli nie spowodowały braku zainteresowania piłką nożną w Radzionkowie. Młodzież chętnie garnie się do tego sportu we wszelkich jego przejawach, a jednym z nich jest coraz popularniejsza piłka halowa. Futsal staje się coraz popularniejszy, a widać to zwłaszcza w okolicach Bielska, o czym można przeczytać w artykule: Czy Rekord Bielsko-Biała sięgnie po czwarte z rzędu mistrzostwo Polski?

Natomiast w Radzionkowie organizowany jest nawet turniej piłki nożnej halowej Ciderfest Cup – Turniej charytatywny im. Ojca Ludwika Włodarczyka, z którego dochód przeznacza się na zasilenie konta fundacji „Kawałek Nieba” pomagającej chorym dzieciom z Radzionkowa. Mocną ekipę Radzionków ma również w piłce plażowej. W czerwcu tego roku uczniowie 6 klasy Szkoły Mistrzostwa Sportowego Radzionków, na co dzień grający w miejscowym UKS „Ruch” Radzionków, zostali MISTRZAMI ŚLĄSKA W BEACH SOCCERZE w Gliwicach.

Historia klubu oraz zapał młodzieży do piłki nożnej pozwala mieć nadzieję, że jeszcze nie raz Ruch Radzionków zaskoczy kibiców świetnymi wynikami meczów i wysoką pozycją w tabeli Ekstraklasy.

Udział w nielegalnych grach hazardowych jest karany. STS (Star-Typ Sport Zakłady Wzajemne Spółka z o.o.) posiada zezwolenie wydane przez Ministra ds. Finansów Publicznych na urządzanie zakładów wzajemnych. Hazard związany jest z ryzykiem.

MATERIAŁY PARTNERA

fot. Marcin Bulanda / PressFocus

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

IMG 8019

Bytomianie zapłacą więcej za śmieci. Podwyżka jesienią

Pokojowa manifestacja na Rynku w Bytomiu

Bytomianie solidarni z Ukrainą [ZDJĘCIA]

Straż pożarna Bytom (zdjęcie ilustracyjne)

Nocny pożar w kamienicy w Bytomiu. 12 osób ewakuowano

Swiatelko do nieba na placu Sobieskiego

Ile bytomianie zebrali dla WOŚP?

Przedszkole 48 remont

Przedszkole już nie szpeci. Jest estetycznie i ciepło

Nowy arcybiskup archidiecezji katowickiej Adrian Galbas

Nowy arcybiskup diecezji katowickiej pochodzi z Bytomia!

Nominacja Wiesława Kukuły do stopnia generała broni

Trzecia gwiazdka dla generała Wiesława Kukuły, dowódcy WOT