Piłka nożna: PZPN nominował pięciu byłych piłkarzy Polonii do jedenastki 100-lecia

Polski Związek Piłki Nożnej w tym roku obchodzi setną rocznicę istnienia. Z tej okazji kibice mogą wytypować jedenastkę najlepszych piłkarzy w historii polskiego futbolu. W gronie nominowanych nie brakuje legend Polonii Bytom.

Byt lnp

Polonia Bytom czasy świetności już dawno ma za sobą, ale nie można zapominać, że przed laty był to jeden z najsilniejszych klubów w całej Polsce. Świadczą o tym nie tylko dwa mistrzostwa Polski, ale także międzynarodowe sukcesy w postaci Pucharu Karla Rappana, czy Pucharu Ameryki. Bytomski klub wychował wielu wspaniałych piłkarzy. Dowodem na to, że w naszym mieście grali zawodnicy nietuzinkowi, jest trwający plebiscyt PZPN.

Polski Związek Piłki Nożnej w tym roku świętuje 100-lecie istnienia. Z tej okazji zorganizowano plebiscyt, w którym kibice wybierają jedenastkę najlepszych piłkarzy w historii polskiego futbolu. W gronie nominowanych znalazło się aż pięciu graczy, którzy dłużej lub krócej grali w niebiesko-czerwonych barwach.

Edward Szymkowiak i Jan Liberda. Tych dwóch panów nie trzeba szerzej przedstawiać, bo to jedne z największych legend nie tylko Polonii, ale także całego bytomskiego sportu. Pierwszy w bramce popisywał się efektownymi paradami i wówczas uchodził za jednego z najlepszych bramkarzy na świecie. Liberda z kolei asystował oraz strzelał bramki i dwukrotnie był najlepszym strzelcem w Polsce.

Kolejni dwaj nominowani także z powodzeniem przez lata grali w niebiesko-czerwonych barwach. Jan Banaś występował na prawym skrzydle, a po siedmiu latach przeszedł do Górnika Zabrze. Podobną drogę obrał obrońca Zygmunt Anczok, który rok po przenosinach do Zabrza z reprezentacją Polski został mistrzem olimpijskim.

Ostatni w Bytomiu grał najkrócej, bo zaledwie pół roku. To obecny selekcjoner naszej kadry Jerzy Brzęczek. Także w Polonii zaczynał karierę trenerską, gdzie był grającym asystentem Marka Motyki.

W plebiscycie PZPN mamy jeszcze jeden bytomski akcent. W gronie bramkarzy znalazł się Hubert Kostka. W Szombierkach Bytom nigdy nie grał, ale z tym klubem jako trener wywalczył jedyne mistrzostwo Polski.

Każdy kibic może wybrać swoją jedenastkę najlepszych polskich piłkarzy w historii. Wystarczy wejść TUTAJ, a następnie z grona nominowanych utworzyć skład marzeń.

fot. od100lat.laczynaspilka.pl (na zdjęciu losowa jedenastka 100-lecia z byłymi piłkarzami Polonii Bytom)

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Górecko w Gwarku TG. Liga niższa, ale warunki...

III liga: Polonia w gazie, Szombierki w kryzysie

KK Polonia Bytom – MKS II Dąbrowa Górnicza 96:67

Hokej: lider poza zasięgiem Polonii

Hokej: Polonia już gra, ale wciąż nie ma licencji

Bytomski5 pilka

Szombierki zagrają w finale PP

Bytomski5 kon kur

Polonia Bytom przegrywa, trener rezygnuje...