Okradł 8 banków, a wpadł podczas dziewiątego skoku. "Mistrzowi" złodziejskiego fachu w końcu przedstawiono zarzuty

To historia niczym z filmu „Złap mnie, jeśli potrafisz”. Podejrzany Waldemar K. napadał na banki, kradł olbrzymie sumy pieniędzy i przez długi czas uchodził za nieuchwytnego. Teraz w końcu usłyszał zarzuty.

Byt rycerska4 w bytomiu

8 października Prokuratura Okręgowa w Gliwicach skierowała akt oskarżenia przeciwko Waldemarowi K., któremu zarzucono popełnienie dziewięciu przestępstw. 37-letni mężczyzna pochodzący z Tychów okradał placówki bankowe zlokalizowane w różnych miastach na południu Polski.

Początkowo policja nie łączyła ze sobą napadów, które miały miejsce w oddalonych od siebie lokalizacjach. Sytuacja zmieniła się, kiedy mundurowi zatrzymali na gorącym uczynku Waldemara K. w placówce banku PKO BP w Rybniku przy ul. 3 Maja 30. Złodziej usiłował ukraść 600 tysięcy złotych ze skarbca tego oddziału banku.

Okradł 8 placówek bankowych

Po przeprowadzonym dochodzeniu ustalono, że mężczyzna napadł też na osiem innych placówek. Wszystkie kradzieże skrupulatnie planował, a pierwsze przestępstwo popełnił 18 grudnia 2008 roku w Dąbrowie Górniczej. Tam, w placówce Invest Banku S.A. (obecnie PLUS Bank S.A.) przy ul. Sobieskiego 3 ukradł 20 750 zł, które przechowywano w sejfach, kasetkach oraz innych miejscach oddziału banku. Jak tego dokonał? - (…) użył wobec pracowników banku gróźb natychmiastowego użycia wobec nich przemocy, polegającej na użyciu okazanego im przedmiotu przypominającego pistolet – wyjaśnia Joanna Smorczewska, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Gliwicach.

Czytaj dalej


Dwa lata później okradł placówkę Invest Banku S.A. (obecnie PLUS Bank S.A.) w Nysie przy ul. Rynek Garncarski 2 (tu wzbogacił się o 12 900 zł oraz 1 500 euro), w styczniu 2011 roku napadł na PKO BP S.A. w Katowicach przy ul. Plac Miarki 6 (ukradł 32 870 zł), a w lipcu tego samego roku w Invest Banku S.A. (obecnie PLUS Bank S.A.) przy ul. Długiej 1 w Raciborzu ukradł 91 390 zł. Pieniądze te przechowywano zarówno w skarbcu, sejfach, kasach, kasetkach oraz innych miejscach oddziału banku. Złodziej nie odpuścił nawet klientce banku, której ukradł 800 zł.

Na celownik wziął też bank w Bytomiu

Na długiej liście przestępstw znalazło się także to popełnione w Bytomiu. - W dniu 18 kwietnia 2012 roku w placówce banku Invest Bank S.A. (obecnie PLUS Bank S.A.) w Bytomiu przy ul. Rycerskiej 4 dokonał kradzieży mienia w postaci środków pieniężnych w kwocie 264 680 zł, 5 715 euro, 2 228 USD i 2 110 GBP, przechowywanych w skarbcu, sejfach, bankomacie i innych miejscach – wylicza rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Gliwicach.

Potem była jeszcze Częstochowa (październik 2013 roku). Ten napad przysporzył mu 322 968,89 zł oraz 850 euro. Następnie, w sierpniu 2016 roku, obrabował ING Bank Śląski w Dąbrowie Górniczej przy ul. Armii Krajowej 40, bogacąc się o 258 570 zł, 7 025 euro i 2 485 USD. Jak mu się to udało? Sterroryzował pracowników banku, strasząc ich przedmiotem przypominającym pistolet oraz atrapy granatu. Rok później napadł na oddział PLUS Banku S.A. w Bielsku Białej przy ul. Warszawskiej 2 i ukradł 240 860 zł.

Skrupulatnie przygotowywał się do skoku

Waldemar K. był gruntownie przygotowany do każdego napadu. Posługiwał się specjalistycznym słownictwem i doskonale poznał zasady funkcjonowania placówek bankowych, starannie wybierał stylizacje i zmieniał przebrania. - W tym celu używał, peruk, czapek, szalików, okularów przeciwsłonecznych. Akcesoriów tych nie wyrzucał po napadzie, a przynajmniej ich część została znaleziona w wynajmowanym przez oskarżonego garażu zlokalizowanego w Tychach. Z reguły też zabezpieczał się, zakładając na ręce rękawiczki. W trakcie zdarzeń miał ze sobą atrapy broni i granatów, które służyły mu do wymuszenia na pracownikach banku, a czasami i klientach, wydania środków finansowych – precyzuje rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Gliwicach. Dodaje też, że podejrzany, choć początkowo przyznał się do stawianych zarzutów i złożył wyjaśnienia, w finale postanowił zmienić swoją „postawę procesową”. Proces będzie się toczył przed Sądem Okręgowym w Częstochowie.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Wypadek na ul. Strzelców Bytomskich

Kobieta przebiegała przez jezdnię i wpadła pod autobus

Poszukiwany mezczyzna przez bytomska policje

Bytomska Policja szuka tego mężczyzny. Znasz go?

Bytomski4 policja3 male

Złodziej zatrzymany na gorącym uczynku

Bytomski4 1743969252

Ponad 80 kilogramów tytoniu przechwyciła...

Bytomski2 2058502584

Złodziej przysypany przez węgiel

Bytomski2 kolej

Zatrzymany na gorącym uczynku jak kradł tory...

Bytomski2 1429133924

Niegroźny wypadek przy pl. Słonecznym