Certyfikat Kompetencji Zawodowych w transporcie drogowym

Certyfikat Kompetencji Zawodowych jest dokumentem, o którym musi pamiętać każdy przewoźnik, zajmujący się transportem drogowym. Nie ma znaczenia zasięg prowadzonej działalności, konieczność uzyskania licencji spoczywa na przedsiębiorcach prowadzących działalność na obszarze kraju oraz za granicą.

Byt ciezarowki na autostradzie

Skąd wynika obowiązek posiadania certyfikatu? Nowe uregulowania prawne, wprowadzone przede wszystkim nowelizacją Ustawy o transporcie drogowym, są wynikiem implementacji do polskiego systemu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1071/2009. Akt ten określa, iż osoby prowadzące działalność transportową muszą posiadać certyfikat, potwierdzający posiadanie kwalifikacji i wiedzy, do wykonywania przewozu osób lub rzeczy.

Certyfikat Kompetencji Zawodowych przewoźnik drogowy

Certyfikat Kompetencji Zawodowych przewoźnik drogowy musi posiadać, aby zgodnie z przepisami prowadzić działalność. Obowiązujące przepisy pozwalają również, aby licencją dysponował pracownik zarządzający przedsiębiorstwem transportowym, tym samym z konieczności posiadania świadectwa może być zwolniony właściciel firmy. Zatem, kto potrzebuje Certyfikat Kompetencji Zawodowych?

Przede wszystkim wspomniany przedsiębiorca, a także każda osoba zajmująca się zarządzaniem przedsiębiorstwem transportowym. O certyfikat nie muszą się natomiast starać kierowcy zatrudnieni w firmie przewozowej, osoby prowadzące niezarobkowy przewóz nie więcej niż 9 osób, łącznie z kierowcą, a także podmioty zajmujące się ratownictwem medycznym w ramach usług transportu sanitarnego.

Certyfikat Kompetencji Zawodowych egzamin

Aby uzyskać Certyfikat Kompetencji Zawodowych, egzamin państwowy jest niezbędny. Należy go zdać w formie pisemnej, obejmującej test składający się z 64 pytań oraz 2 zadania problemowe, dotyczące tematyki transportu osób lub rzeczy. Test ma na celu weryfikację wiedzy kandydata i tym samym sprawdzenie jego przygotowania do prowadzenia działalności w zakresie przewozów drogowych.

Przygotowanie do egzaminu znacznie ułatwia kurs Certyfikat Kompetencji Zawodowych, organizowany przez CKZ Coaching w kilku miastach w Polsce. Szkolenie pozwala na ugruntowanie zdobytej dotychczas wiedzy, a także jej poszerzenie i usystematyzowanie, pod kątem egzaminu. Materiały szkoleniowe, praca na przykładach, a także doskonałe praktyczne przygotowanie trenerów pozwalają na szybkie i efektywne przyswojenie wiedzy, która będzie weryfikowana podczas państwowego sprawdzianu.

Transport drogowy jest branżą, w której w wyniku nowelizacji przepisów, pojawiła się konieczność posiadania Certyfikatu Kompetencji Zawodowych. Egzamin państwowy, przeprowadzany przez komisję Instytutu Transportu Samochodowego, wymaga odpowiedniego przygotowania się kandydata. Szkolenia Certyfikat Kompetencji Zawodowych to doskonałe rozwiązanie, aby usystematyzować wiedzę, dzięki czemu łatwiej będzie zdać egzamin i tym samym uzyskać niezbędną licencję.

Materiały partnera

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Karetka z Bytomia w Kijowie

Bytomska karetka jest już na froncie w Kijowie

Przywrócono połączenie Bytom-Gliwice

Ponad 4500 pasażerów połączenia kolejowego Bytom-Gliwice

Koci Gościniec w Bytomiu

Bytomski Koci Gościniec w tarapatach

Aula Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej przed i po remoncie

Najpiękniejsza sala koncertowa Bytomia po renowacji

Zrzutka - Pomóż mi uratować Mamę

Bytomiankę czeka operacja za 150 tys. zł...

243031991 560939268531171 6002739237003241243 n

Będą pomiary natężenia ruchu na ulicy Miarki i sąsiednich

Ulica Miarki w Bytomiu

Zwężenie ulicy Miarki, ograniczenie prędkości