Stadion Śląski ma nowego prezesa. Kotłem Czarownic zarządza wiceminister sportu

Wiceminister sportu został prezesem Stadionu Śląskiego. Bytomianin Jan Widera, bo o nim mowa, od 2016 roku pełnił funkcję podsekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, jednakże mieszkańcom Bytomia znany jest także jako lekkoatleta, trener oraz działacz sportowy. Od 26 września zarządza Kotłem Czarownic.

Byt jan widera

Jak Widera posiada bogaty życiorys sportowy. Jest absolwentem Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach, gdzie ukończył kierunek rehabilitacja ruchowa i specjalizację trenerską. Pracował m.in. jako trener i nauczyciel wychowania fizycznego w V Liceum Ogólnokształcącemu i Gimnazjum nr 4 w Bytomiu, ucząc klasy o profilu sportowym. W swojej zawodowej karierze trenował klasy mistrzowskie w lekkoatletyce oraz kadrę narodową juniorów, młodzieżowców czy seniorów 400m ppł. Związany był z klubem sportowym MKS-MOSM Bytom, ale współpracował również z klubami sportowymi TS AKS Chorzów oraz KS Warszawianka.

Na swoim koncie ma także rozmaite sukcesy odnoszone na niwie sportowej. Karierę rozpoczął w latach 1973–1975. Trenował wówczas piłkę nożną w klubie ŁKS Łagiewniki. Później pasję piłkarską porzucił na rzecz lekkoatletyki i latach 1975–1977 był członkiem sekcji lekkoatletycznej Polonii Bytom. To owocny okres w jego karierze, ponieważ kilka razy udało mu się zdobyć tytuł Mistrza Śląska w biegach na 400 m przez płotki. W 1977 roku dołączył do klubu sportowego AZS-AWF Katowice, w którym pozostał do 1982 roku. W klubowych barwach wielokrotnie uczestniczył w finałach Mistrzostw Polski w biegu na dystansie 400 m przez płotki. Co więcej, reprezentował też Polskę na Akademickich Halowych Mistrzostwach Europy w Sofii w 1979 roku, a w 1980 roku został srebrnym medalistą halowych mistrzostw Polski na 400 metrów.

Czytaj dalej!


Trenował najlepszych polskich sportowców - medalistów mistrzostw Polski, Europy i świata, w tym m.in. sprintera i płotkarza Marka Plawgo - rekordzistę Polski w biegu na 400 metrów przez plotki, sprinterkę i młodzieżową mistrzynię Europy - Magdalenę Gorzkowską oraz sprintera Jacka Wierzbickiego - medalistę mistrzostw Europy oraz świata i finalistę Igrzysk Olimpijskich dla niesłyszących. W latach 2006–2014 udzielał się jako członek zarządu w Polskim Związku Lekkiej Atletyki. Odnosił olbrzymie sukcesy jako trener, jednakże obejmując obowiązki w Ministerstwie Sportu i Turystyki, zrezygnował z kontynuowania też ścieżki kariery. Odpowiadał tu za sport wyczynowy oraz sport dzieci i młodzieży.

Wiceminister przenosząc się do Warszawy nie zapomniał o rodzinnym mieście, które w ostatnim czasie otrzymało pewien zastrzyk gotówki na realizację sportowych inwestycji. W lipcu Jan Widera ogłosił, że Ministerstwo Sportu i Turystyki wesprze kwotą 15 milionów złotych budowę nowoczesnego lodowiska w Bytomiu, a we wrześniu zapowiedział, że Klub Sportowy Górnik Bytom otrzyma dofinansowanie do przebudowy kortów tenisowych w wysokości 428 tys. zł.

Teraz Rada Nadzorcza Stadionu Śląskiego zdecydowała, że Widera, jako doświadczony menager w zakresie sportu, sprawdzi się na stanowisku prezesa zarządu Stadionu Śląskiego.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon