Żabie Doły w obiektywie National Geographic

Żabie Doły - niegdyś poprzemysłowy teren powstały w wyniku eksploatacji górniczej prowadzonej przez kopalnię Barbara-Chorzów, a dziś jeden z najcenniejszych przyrodniczo obszarów pod względem ornitofauny. Na początku września National Geographic nakręcił krótciutki program o tym wyjątkowym miejscu na mapie Bytomia.

Byt zabie doly w bytomiu

W poniedziałkowy wieczorów, 14 października, na kanale National Geographic wyemitowano trzeci odcinek z cyklu „Polska się zmienia”, który stacja realizuje wspólnie z Ministerstwem Inwestycji i Rozwoju. Filmy te przedstawiają jak wiele zmienia się w Polsce dzięki inwestycjom finansowanym przy wsparciu Funduszy Europejskich, Funduszy Norweskich i EOG czy programom Komisji Europejskiej.

Żabie Doły w telewizji

Widzowie zobaczyli Żabie Doły, znajdujące się na pograniczu Bytomia i Chorzowa. To przykład walki ze stereotypem pokazującym nasze miasto jako typowe miejsce poprzemysłowe o jednostajnym krajobrazie.

Zespół przyrodniczo-krajobrazowy Żabie Doły cechuje unikatowy ekosystem. To teren ornitologicznie cenny. Można tu znaleźć nie tylko około 129 gatunków ptaków, w tym 76 gatunków, które odwiedzają pływające wyspy lęgowe, ale także 20 gatunków ssaków, 12 gatunków ślimaków czy 9 gatunków płazów. Spotkamy tu m.in. mewę śmieszkę i rybitwę rzeczną. W programie o bogactwie fauny i flory opowiedział dr Jacek Betleja z Działu Przyrody Muzeum Górnośląskiego.

W filmie zaznaczono, że Bytom ujęty jest w ramach Programu dla Śląska. A jak informuje magistrat, wykonanie prac na terenie Żabich Dołów (w ramach Obszaru Strategicznej Interwencji) było możliwe dzięki dofinansowaniu w wysokości 1 990 448,05 zł ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014 – 2020, a cała inwestycja pochłonęła prawie 3 mln zł.

Kiedy powtórka programu?

Pięciominutowy program „Polska się zmienia” pozostawia niedosyt. Jego powtórkę zaplanowano na 19 października o godz. 17.55. Jednakże korzystając z pięknej, polskiej jesieni warto wybrać się na spacer właśnie po Żabich Dołach i sprawdzić na żywo jak zmienił się ten teren.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Pokojowa manifestacja na Rynku w Bytomiu

Bytomianie solidarni z Ukrainą [ZDJĘCIA]

Straż pożarna Bytom (zdjęcie ilustracyjne)

Nocny pożar w kamienicy w Bytomiu. 12 osób ewakuowano

Przedszkole 48 remont

Przedszkole już nie szpeci. Jest estetycznie i ciepło

Nowy arcybiskup archidiecezji katowickiej Adrian Galbas

Nowy arcybiskup diecezji katowickiej pochodzi z Bytomia!

Ulica Miarki, Bytom

Ulica Miarki. Nowa organizacja ruchu już na stałe

Gmach ŚUM w Bytomiu oficjalnie oddano do użytku

Remont gmachu ŚUM przy ul. Piekarskiej oficjalnie zakończony

Nominacja Wiesława Kukuły do stopnia generała broni

Trzecia gwiazdka dla generała Wiesława Kukuły, dowódcy WOT